Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Erkekler ve kadınlar neden anlaşamaz ?

Kadınlar Külübü Kategorisinde ve Sohbet ve Dedikodu Forumunda Bulunan Erkekler ve kadınlar neden anlaşamaz ? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Kadınlar ve erkekler birçok yönden birbirlerine benzemeye başladılar ama... Bilim adamlarına göre kadın ve erkek zihni yüzde 99 şekilde aynı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Erkekler ve kadınlar neden anlaşamaz ?

  Kadınlar ve erkekler birçok yönden birbirlerine benzemeye başladılar ama...

  Bilim adamlarına göre kadın ve erkek zihni yüzde 99 şekilde aynı çalışıyor, aramızdaki en büyük farklılıkları belirleyen sadece yüzde 1'lik bölge! Kadınlar ağırlık çalışıp orduya katılırken, erkekler yemek takımı seçip manikür yaptırır oldular. Bilim adamlarına göre zihinlerimiz bile yüzde 99 şekilde aynı çalışıyor. Ancak o anlaşılamayan yüzde 1 oran kadın ve erkek arasındaki en büyük farklılıkları belirliyor.Bu farklılıkların bir kısmı ufak hayal kırıklıkları olurken, bir diğer kısmı büyük kıvılcımlardır. "The New Feminine Brain" (Yeni Feminen Beyin) isimli kitabın yazan Mona Lisa Schulz, erkeklerin ve kadınların iletişim kurmakta ve sevgilerini ifade etmekte çok farklı yollar izlediğini söylüyor. Farklılıklarımızı kabullenip birbirimizin dilinden konuşmak için çaba harcarsak hem daha iyi geçiniriz hem de ilişkimizi sıcak tutarız.Bir diğer ifadeyle, erkek arkadaşınızın geldiği yeri çözmek yanlış anlaşılmalara ve kavgalara bir son verebilir.

  Bu noktadan yola çıkarak uzmanlara kadınların ve erkeklerin düşüncelerindeki, duygulanndaki farklılıklar hakkında görüşlerini sormuşlar.. İşte cevapları...


  Erkekler kadar güçlü olmayabiliriz ama duyularımız konusunda onlardan önde olduğumuz gerçek, özellikle de duyguları, hafızayı ve seksi (daha gelişmiş olduğumuz konular) etkileyen koku duyusu konusunda uzman sayılırız. Kadınların burunları ve beyindeki sinirleri özellikle yumurtlama döneminden önce hem normal kokulara hem de erkek feromonlanna karşı daha duyarlı olur. "Sex On the Brain" (Beyinde Seks) kitabının yazarı Daniel G. Anien, bu zamanlarda hamile kalmak için en elverişli dönemde olduklarından, kadınların seks dürtüsünü artırdığını belirtiyor."Why Men Don't Listen and Women Can't Read Maps" (Erkekler Neden Dinlemez ve Kadınlar Neden Harita Okuyamaz) isimli kitabın yazan Allan Pease'e göre de, insanbilimi bu noktada devreye giriyor. Pease, kokulann kadınları tehlikede uyararak onları ayaklarının üzerinde tuttuğunu, hasat vakti geldiğinde de yetişkin meyveleri sezdirdiğini söylüyor. Belki de erkeklerin az gelişmiş koku duyulan, gaz çıkarma yarışmalarından neden bu kadar çok hoşlandıklarının bir açıklamasıdır. Umuyoruz yakında bize yetişecekler.

  Tamam, çabuk: Erkek arkadaşınızla olan ilk randevunuzla ilgili neler hatırlıyorsunuz? Büyük ihtimalle o geceyi en küçük ayrıntısına kadar anlatabilirsiniz... İçtiğiniz şarabın adından onun giydiği gömleğin rengine kadar. Peki ya erkek arkadaşınız? Hangi ay olduğunu hatırlarsa şanslısınız. Bu, o gecenin onun için önemli olmadığı anl***** gelmiyor. Kadınların duygusal detaylara dair daha iyi hafızaları vardır.

  "Amygdala'mız (beynin duygusal tetiği) duygusal detaylanyla daha kolay harekete geçer" diyor "The Female Brain" (Kadın Beyni) kitabını yazan Louann Brizendine. Duygusal bir deneyim sırasında, 'Amygdala', beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümü olan hippocampusta dosyalanmak üzere detayları etiketlendirir. Erkeklerde de bu etiketleme olur ama dosyalama işlemi bu kadar yoğun değildir. Bu bir çelişki oluşturur. Erkekler yıldönümlerini ve arkadaşlarınızın adlarını hatırlamakta zorlanırken, Cenk Akyol'un Dünya Kupası'nda kaç dakika oynayıp toplam kaç sayı attığını ya da Hakan Şükür'ün bir sezonda kaç maç yaptığını bir anda söyleyebilirler. Konu; gerçek olaylar, rakamlar ve rekabete gelince erkeklerin zihinleri aslan kesilir.

  Dr. Mona Lisa Schulz'un açıklamalarına göre erkekler beyinlerinin sol; yani analitik tarafını kullanmaktan çok memnunlar. Böylelikle herşeyi kronolojik bir şekilde hatırlayabiliyorlar. Bunun bir avantajı var. Duygusal bağlamdaki olayları hatırlamadılar! için daha az kin tutuyorlar.Bir erkek sizinle sohbet ederken gözlerinizin içi yerine göğüslerinize bakıyorsa bu onun gerçekten kaba olduğuna işaret değildir. Sebebi doğal içgüdülerinin işe el koymasından kaynaklanır. Dr. Brizendine'e göre 20-30 yaşları arasındaki erkeklerin yüzde 85'i birkaç saatte bir seks düşünürken, bu tarz bir düşünce kadının aklına ancak günde bir kez geliyor.Erkeklerin düşünce yapılan daha edepsizce çünkü bunları içlerinde tutabilecek daha fazla yer barındınyorlar. Dr. Arnen, cinsel duygulara karşı erkeklerin beyinlerinde kadınlardan iki kat daha fazla boşluk bulunduğunu söylüyor. Aynı zamanda testosteron seviyelerinin de, yani beynin seks motoruna benzin depolayan hormonun da, kadınlara oranla 10 ile 100 kat fazla salgılandığını da belirtelim, işte bu durumda, erkekler zaten otomatik olarak seks konusuna odaklanıyorlar.Cinsiyetin bununla hiçbir ilgisi yok çünkü her iki cinste de aynı zihinsel tesisat var: beynin duygusal ve cinsel motorunu oluşturan bir limbik sistem ve onu frenleyen ön lob. Buradaki hafifletici etken, erkekleri daha atılgan ve yaşayacakları gizli bir ilişkinin doğuracağı sonuçları düşünmez hale getiren fazla testosteron hormonu. Ayrıca erkeklerin zihinleri daha az aktif olduğu için (kadınlar devamlı düşünürler), Dr. Amen, sürekli olarak heyecan aradıklannı söylüyor.

  Kadınlar ancak partnerleriyle aralarındaki bağın kopmaya başladığını hissettiklerinde kaçamak yaparlar. Çünkü onlarda daha çok bağlanma hormonu, 'oxytocin' bulunur. "Taking Sex Differences Seriously" (Seks Farklılıklannı Ciddiye Almak) isimli kitabın yazan Steven E. Rhoads kadınların bu yüzden bir gecelik ilişkiler yerine uzun vadeli ilişkilere yönlendiklerini söylüyor.Erkekler kadınlara "Neyin var sevgilim?" sorusunu "Saçlarını yeni mi kestirdin hayatım?" sorusunu sordukları sıklıkta sorarlar. Yani çok az. Umursamadıklarından değil. Sadece diğer insanların duygusal sıkıntılarını hemen anlayamadıkları için. Kadınlar sosyal işaretleri, yüz ifadelerini ve vücut dilini okumakta daha başarılılar.

  Bunun iki sebebi var. Birincisi, insula adı verilen ve beynin içgüdülerden sorumlu bölgesinin kadınlarda daha büyük ve aktif olmasından kaynaklanıyor. Zihnin ayna nöronları da aynı şekilde çalışıyor. "Ayna nöronlarının görevi kişilerin el hareketlerini, vücut duruşlarını ve yüz ifadelerini bilinçsiz olarak ifade etmelerini sağlamaktır" diyor Dr. Brizendine. Bu daha çabuk empati yapmamızı sağlar.Dramatik gibi görünse de, eğer erkek arkadaşınızın üzgün olduğunuzu farketmesini istiyorsanız birkaç damla yaş dökmelisiniz. Bilim adamları kadınların erkeklerden dört kat daha sık ağladıklarını çünkü bir erkeğin dikkatini çeken tek işaretin bu olduğunu söylüyorlar.Bu çok üzücü.

  Birinin üzgün olduğunu anlamamızı sağlayan beyin aktivitesi aynı zamanda kendi ilişkilerimizdeki problemleri farketmemize yardımcı olur. Ne zaman ki erkek arkadaşınız gözünüzün içine bakmaktan kaçınır ya da sizinle konuşurken sizi hafife alan bu ses tonuyla konuşur, işte o zaman beyninizde çalan sirenler sizi olumsuz hormonal tepki vermeye zorlar. Dr. Amen sonuçta çoğu kadının artık dayanamayacakları bir noktaya geldiklerini ve belki de bu yüzden boşanmaların yüzde 75'inin kadınlar tarafından istendiğini söylüyor. Erkekler bir şeylerin yolunda gitmediğini anlasalar bile, problemi düzeltmek için ilişkiye daha çok asılmaya çalışırlar. Kısacası, kadınların beyinlerinin sağ (duygusal) ve sol (analitik) tarafları arasında çok daha büyük bir bağlantı var. Dr. Amen, "Kadınlar duygusal yönden düşünüp daha çok kaygılanıyorlar, erkekler ise beyinlerinin sol tarafım daha çok kullandıkları için daha iyimserler diyor."Kadınlar ilişkideki problemlere karşı duyarlı olmalarına rağmen hiç olmayan yerden problem de çıkarabilirler. Bunun basit bir açıklaması var. "Beynin evham merkezi olan ön korteks tabakası (ÖKT), kadınlarda daha büyük ve daha kolay faaliyete geçirilebiliyor" diyor Dr. Brizendine. Beynimizin duygusal merkezinde daha çok faaliyet olduğu için de olaylara olumsuz yaklaşım göstermemiz de bu o kadar artıyor. Esasen kadınların beyinleri tehlikeyi hissetmek ve ortaya çıkarmak üzere programlanmış ve örneğin bu sayede kadınlar yoğun bir şekilde bebeklerini koruma içgüdüsüne sahip.

  Bu, küçükleri savunmak için harika bir yol ama günlük hayatta yaşadığımız romantik durumlar için pek uygun değil. ÖKT bazen bizi kandırır ve erkek arkadaşımızın saatlerce aramaması ya da en yakın kız arkadaşıyla yemeğe çıkması durumlarında aşırı tepki vermemize sebep olabilir. Beyin dalgalarının analiz sonuçlarının gösterdiği kadarıyla, kadınların beyinleri korku ve acıyı hissetmek konusunda erkeklerin beyinlerinden daha aktif çalışıyor ve bu yüzden kadınlar bu tarz duygulara verdikleri tepkileri bastırmakta hayli zorlanıyorlar, işte bu da, erkeklerin neden kadınlardan daha cesur olduklarını açıklıyor.

  Aklınızda bulunsun: Eğer zihninizin sizi gereksiz yere mantıkdışı davranmaya zorladığının, gereksiz endişeler yarattığının farkındaysanız, bu saçma fikirlerden kurtulmak için kendi kendinizi ikna edebilirsiniz.Etrafta benzin yutan ciplerden çok, amaçsızca araba kullanan, yön sormayı kendine yediremeyip, hatta aklına bile getirmeyip reddeden bir sürü erkek var. Beynin sağ tarafı olayları panoramik, yani daha geniş bir açıdan görmemizi sağladığından ve erkeklerin beynin sağ tarafına erişimi daha az olduğundan, "Şu an neredeyiz?" diye sorma noktasına ulaşmaları uzun sürer. Problemleri çözmeye odaklanmış tabiatları, onları geri adım atıp yanıldaklarını kabul etmeye değil, haritaya daha da odaklanıp yolu bulmaya iter. (Üstelik haritayı da iyi takip ederler.)Erkekler, bir dereceye kadar kaybolduklarını bile düşünmezler çünkü bu onların başına çok sık gelmez. Pease, beyin taramalarında erkeklerin alan uzaklıklarını kavrama becerilerinin daha iyi olmasından dolayı yön duyularının da oldukça gelişmiş olduğunu söylüyor.

  Ayrılıktan sonra çoğu kadın bitik durumdadır. Sürekli ağlamalar, burun çekmeler ve çikolataya saldırmalar... Erkekler, kalpleri kaç parçaya bölünmüş olursa olsun, hayatlarına devam ederler.
  Haksızlık ya da değil amabiz daha fazla 'oxytocin' salgıladığımız için üzücü durumlarda hemen kendimizi salıveririz.Çok bağlı olduğunuz birini kaybettiğimizde, bunu erkeklerden daha yoğun bir biçimde hissederiz. "Ayrılık, beynimizde bulunan ve bize kendimizi iyi hissettiren dopamin, serotonin ve 'oxytocin' gibi nörokimyasalların yerle bir seviyeye düşmesine neden olur" diyor Dr. Louann Brizendine. Eğer tatmin edecekse söyleyelim; ayrılığın arkasından erkekler de üzülür ama bizim kadar değil. Aynı zamanda beyinlerinin duygusal kısmını pek kullanmadıkları için mantıksal tarafları olayı ele alır ve yönetir.

  Cosmopolitan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Erkekler ve kadınlar neden anlaşamaz ?

  anlasirlar bence sadece 1 kutu cikolata hediye edin :Entusiasmado: ama iyisi olsun

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye anarshe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  260
  Rep Gücü
  141

  Cevap: Erkekler ve kadınlar neden anlaşamaz ?

  bence sayin orku orkun o cikolatadan degil buyuk bi ihtimalle size olan sevgisinden anlasmis..:) zira 1 kilo olunca dusunuyor insan...:P

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Cevap: Erkekler ve kadınlar neden anlaşamaz ?

  kadınların cogu(hepsi demiorum) sürekli sorun çıkartıo
  sorun çözme makinesi olsan yinede yetismek imkansız onlara :)
  hal böle olunca anlasmazlık kaçınılmaz

  çikolata iyi fikir gibi, denemekte fayda var
  pek çok bayan çikolatayı sever
  ama hiç bi bayan yoktur ki çiçekleri sevmesin :D

  sorun çıkartan kıza ya mantıklı cvblar verip kafasındaki problemleri giderin
  isin içinden çıkamıyosanız lafı döndürüp dolastırıp kesin cvb vermeyin(SÜLEMAN DEMİREL GİBİ) :)
  düsünüyorumda düsüncelerin en güzeli senin beni düsünüp düsünmedigini düsünmektir. OLAYIN ASLI BUDUR
  :D:D

Benzer Konular

 1. Neden kadınlar duygusal, erkekler suskundur?
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 04-10-2009, 08:10 PM
 2. Kadınlar ve erkekler çarpıştı
  blueice Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-04-2009, 04:04 PM
 3. Kadınlar mı Erkekler mi Dedikoducu?
  Gül@y Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 44
  Son mesaj: 04-04-2009, 01:52 AM
 4. Erkekler ve kadınlar
  simqe Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-10-2008, 05:50 AM
 5. erkekler ve kadınlar
  Affrodit Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-12-2007, 11:36 PM
Yukarı Çık