2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 15 Toplam: 15

Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor

Kadınlar Külübü Kategorisinde ve Sohbet ve Dedikodu Forumunda Bulunan Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> türkiye de bu oran daha az tabiki bu dünya çapındaki bir oranlama benim de böyle adamları sinek gibi eziveresim geliyor...

 1. #11
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor

  türkiye de bu oran daha az tabiki bu dünya çapındaki bir oranlama benim de böyle adamları sinek gibi eziveresim geliyor

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye toprak81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Yaş
  36
  Mesaj
  456
  Rep Gücü
  458

  Cevap: Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor

  Alıntı blueice´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  türkiye de bu oran daha az tabiki bu dünya çapındaki bir oranlama benim de böyle adamları sinek gibi eziveresim geliyor
  sımdı hatırladım haklısın turkıyede ıkı kadından bırı sıddete maruz kalıo guclerı yetıosa bana satassınlar

 3. #13
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor

  gücü yetmeyen kadına el kaldırıyor zaten olay bu be bu gibi adamlara erkek diyemiyorum üzgünüm ben onlardan daha erkeğim o zaman kendimden güçsüze elim kalkmaz benim daha doğrusu kimseye kalkmaz

 4. #14
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor

  Kadınların en büyük sorunu "Aile içi şiddet"

  Türkiye'de kadınlarla ilgili yapılan sosyal ve psikolojik araştırmalar, Türk kadınlarının 21. yüzyıla bir çok sorunla girdiğini ortaya koyuyor.

  Eğitimsizlik, ataerkil bir aile yapısının birçok bölgede hala etkinliğini koruması, annelik rol modelinin hala en önemli kariyer noktası gibi görülmesi ve kadının yerinin evi kabul edilmesi gibi durumlar ülkede kadının yaşadığı problemlere başlıca neden olarak gösteriliyor.

  Kadınlar hakkında yapılan çeşitli araştırmalardan derlenen bilgilere göre, Türkiye'de kadına yönelik şiddet halen yaygın şekilde devam ediyor.

  Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Kocacık'ın yaptığı araştırmadan çıkan sonuca göre, kadınların yüzde 46.5'i şiddete maruz kalıyor.

  Araştırmada, aile içinde şiddeti uygulayan kişinin yüzde 98.5 gibi çok yüksek oranda "koca" olduğu belirlenirken, kadına şiddetin "dövme", "tehdit" ve "küfür" şeklinde kendini gösterdiği kaydediliyor.

  Şiddet uygulama nedenleri arasında ilk sırayı yüzde 32.2 ile "kadının ev içi görevlerini yerine getirmemesi" alırken, bunu yüzde 21.6 ile "erkeğin ekonomik ve psikolojik sorunları" izliyor.

  CÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan'ın yaptığı araştırmaya göre de ruhsal sorunlar nedeniyle psikiyatri polikliniğine başvuran kadınların yüzde 57'sini, çeşitli nedenlerle fiziksel şiddete maruz kalanlar oluşturuyor.

  Polikliniğe başvuran evli kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, bu kadınların yüzde 36'sının duygusal, yüzde 32'sinin ekonomik, yüzde 30.7'sinin cinsel, yüzde 29.3'ünün ise sözel şiddetle karşı karşıya bırakıldığı kaydediliyor.

  CÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeltekin Demirel, araştırma görevlileri, Selma Çetinkaya, Dilek Arzu Bakır ve öğretim görevlisi Naim Nur tarafından doğum yapmış kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre ise, kadınlar doğum sonrası eşinden yeterince ilgi ve destek göremiyor.

  Eşinden yeterince ilgi göremeyen kadınlardan doğum sonrası depresyon yaşayanların oranının yüzde 28 olarak belirlendiği araştırmada, eşi ilgisiz olan kadınların hamilelik sonrası depresyona girme riskinin normale göre yaklaşık 3 kat arttığı ifade ediliyor.  alıntı

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  10 kadından 4'ü evde şiddet görüyor!

  Türkiyede Her 10 kadından 4'ünün evinde şiddet gördüğü belirlendi.

  'Kadına yönelik aile içi şiddet araştırmasının' sonuçları açıklandı. Türkiye'de 10 kadından 4'ü fiziksel şiddet görüyor, %15'i cinsel ilişkiye zorlanıyor. Kent ve kırsal kesim arasında önemli bir fark yok

  Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün (KSGM) 'Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet'' araştırması kapsamında, 51 ilde, 15-59 yaş arasındaki 12 bin 795 kadınla yüz yüze görüşüldü. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, dün araştırmanın çarpıcı sonuçlarını açıkladı. Buna göre kentte fiziksel şiddet oranı yüzde 38, kırsalda yüzde 43. Özellikle kuzeydoğu ve Orta Anadolu'da kadınların yarısı şiddete maruz kalıyor. Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz ve Orta Anadolu'da da fiziksel şiddet yaygın.

  HAMİLE EŞİNİ DÖVEN DE VAR

  Kadınlar, yüzde 26-57 arasında oranlarda eşleri tarafından hayatlarında en az bir kez fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Her 10 kadından biri gebeliği süresince şiddet görüyor. Her 10 kadından 4'ü eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyor. Kadınların yüzde 15'i zorla cinsel ilişkiye giriyor, cinsel olarak aşağılayıcı eylemlere zorlanıyor. Cinsel şiddet birçok durumda fiziksel şiddetle birlikte yaşanıyor. Kadınların yüzde 42'si fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Yüzde 44'ü ise duygusal şiddet görüyor. Kadınların yüzde 23'ü eşlerinin veya birlikte oldukları kişilerin kendisinin çalışmasına engel ya da işten ayrılmasına neden olduğunu belirtiyor.

  EĞİTİM ÇÖZÜM DEĞİL

  Eğitim düzeyi yüksek olan kadınlar arasında bile her 10 kadından 3'ü eşinden fiziksel veya cinsel şiddet görüyor. Refah düzeyi düşük olan kadınların yaşamlarının herhangi bir döneminde karşılaştıkları şiddet yüzde 50, iken yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki kadınlarda oran yüzde 29'a düşüyor.

  Eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan her 3 kadından biri yaş***** son vermeyi deniyor. Evli veya bekar her 5 kadından biri, 15 yaşından sonra kendi veya eşinin ailesi, akrabaları, okul veya işyerinden kişiler tarafından fiziksel şiddete, yüzde 3'ü bu kişiler tarafından cinsel şiddete uğruyor. Kadınların yüzde 7'si çocukluklarında cinsel istismar yaşadıklarını belirtiyor. Kentli kadınlar arasında cinsel istismara uğrayanlar, kırsala oranla 3 kat daha fazla. Cinsel istismara maruz kalanların yüzde 42'si, bu eylemin tanımadıkları kişilerce gerçekleştirildiğini belirtti.

  ŞİDDETİN NEDENİ AİLE VE PARA

  Kadınlar, şiddetin en önemli iki nedeni olarak, 'erkeğin ailesiyle yaşanan sorunları' ve 'maddi sıkıntıyı' gösteriyor. Her yüz kadından 86'sı 'fiziksel şiddetin kabul edilemez' olduğunu düşünüyor. Erkeklerin 'bazı durumlarda eşlerini dövebileceğine' inananların oranı yüzde 14. Kadınların yüzde 49'u 'kadın eşi ile tartışmamalı', yüzde 47'si 'erkek kadından sorumludur', yüzde 34 'kadın parayı nasıl harcayacağına kendi karar veremez', yüzde 33'ü 'erkeklerin ev işi yapması gerekmez', yüzde 31'i 'kadın cinselliği reddedemez' yargısına katılıyor.

  KADIN 'ÇARESİZLİĞİ' ÖĞRENİYOR

  Araştırmaya göre şiddet uygulayan erkek ve mağdur kadınların ailelerinde de şiddet öyküsü mevcut. Aileden öğrenilen şiddet, kadına çaresizce kabullenmeyi öğretiyor. Kadınlar, paylaşabilecekleri kişi bulduklarında anlatabilirken, erkekler uyguladıkları şiddet hakkında konuşmak istemiyor.  leyditürk

Benzer Konular

 1. Bu 12 Kadından Kork!
  Kadim Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 14-03-2010, 10:39 PM
 2. Gör(ün)düğünü görüyor musun?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-02-2010, 12:08 PM
 3. Görüyor musun?
  Eftelya Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 02-04-2009, 01:24 AM
 4. Kadın farketmiyor erkek aynı rüyayı görüyor
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-03-2009, 03:09 AM
 5. Erkeklerde şiddet görüyor
  YukseLL Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-11-2008, 01:32 AM
Yukarı Çık