Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

"TAHRİK İNDİRİMİ"....

Kadınlar Külübü Kategorisinde ve Sohbet ve Dedikodu Forumunda Bulunan "TAHRİK İNDİRİMİ".... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Türkiye’de uzun süredir yargı kararlarının içeriğine ve denetimine ilişkin bir tartışma sürüp gidiyor. Bu tartışmanın son çarpıcı örneklerinden biri, eşi

  1. #1
    güney
    Misafir..

    "TAHRİK İNDİRİMİ"....

    Türkiye’de uzun süredir yargı kararlarının içeriğine ve denetimine ilişkin bir tartışma sürüp gidiyor. Bu tartışmanın son çarpıcı örneklerinden biri, eşi ile birlikte olmak istemeyen kadının kocası tarafından katledilmesi üzerine mahkemenin katil eşe ‘tahrik indirimi’ uygulaması. Benzer kararların sıklığı dikkate alındığında, meselenin münferit bir olay olarak yorumlanamayacağı aşikâr. Sorunun kökleri, büyük ölçüde, Türkiye’deki modernleşme sürecinin hız kazanması ile birlikte, gelenek ve modernite arasında yükselen gerilimin yol açtığı zihinsel bunalımdan besleniyor.

    Geleneğin ve ahlâkın, cinselliğe indirgenmesi, bir de bunun milliyetçi ve ataerkil kodların hakim olduğu bir toplumsal formasyonda uygulanır kılınması, özellikle kadınlar aleyhine ciddi sorunlar yaratıyor. Bunun da ötesinde yargının ve kolluk kuvvetlerinin tavırları, çoğunlukla mağdur olanların seslerini yükseltme cesaretini ve azmini kırıyor. Bahsi geçen ayak direme, çoğu zaman muhafazakârlık, milliyetçilik adına alkışlanıyor ve iktidarın baskıcı karakterini sevenlerce sahipleniliyor. Böylece mahkumiyet özünde cinsiyetleştiriliyor ve şiddeti en azından toplumsal tabanda meşru kılıyor. Hal böyle olunca kocalar eşlerini “başörtüsüz ve dar pantolonla” alışverişe çıktı diye bıçaklayabiliyor; “cilveli” konuştuğu için öldürebiliyor; okul müdürleri, kadın öğretmenlerini ve öğrencilerini “bacağınızı açmayın” diye uyarabiliyor… Bir an önce şiddeti besleyen sosyo-psikolojik kaynaklar ile yüzleşme ve hesap sorma iradesi genişletilmeli; asıl toplumsal denetim, kadın bedeninden uzaklaşarak ataerkil kodların keyfiyetine yönelmeli.

  2. #2
    - Çevrimdışı
    Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Jan 2007
    Üye Numarası
    31622
    Mesaj
    1.416
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Rep Gücü
    295

    Cevap: "TAHRİK İNDİRİMİ"....

    Maalesef hala memleketimizde kadınlar ve erkekler arasında ayırım yapılıyor. Eğer kadınlar bu kadar çabuk cezalandırılacaksa erkeklerde ceza görsün.
    Yok tam tersi olacaksa kadınlar içinde erkekler için geçerli olan cezalar söz konusu olsun.

Benzer Konular

  1. Dün "canım" olan yarın "düşmanım" olmaz benim...
    Venhar Tarafından Edebiyat Foruma
    Yorum: 6
    Son mesaj: 17-09-2010, 08:02 PM
  2. "Gerçek Mümin" ile "Çakma Müslüman" arasındaki farklar
    elosia Tarafından Dini Sohbet Foruma
    Yorum: 31
    Son mesaj: 09-02-2010, 03:39 PM
  3. "Hayır demesini bilmeyenin "evet"inin de bir anlamı yoktur."
    İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
    Yorum: 1
    Son mesaj: 26-06-2009, 10:48 AM
  4. "Evin"siz ("oikos"suz) Ekoloji"= "Sözde çevrecilik!"
    kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
    Yorum: 0
    Son mesaj: 27-04-2009, 03:04 PM
  5. <font color="#000000" size="4" face=
    m_cumur Tarafından windows (xp,vista) Foruma
    Yorum: 5
    Son mesaj: 04-02-2008, 08:41 PM
Yukarı Çık