Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Türk erkeğinin attığı dil dayakları...

  Türkiye’de ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Ortak Dili’ araştırıldı. BM Türkiye Nüfus Fonu’nun desteğiyle hazırlanan ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan ‘Dil Dayakları’ araştırma raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı.
  Saldırgan bir akraba kadına yöneltilen küfür, argo, tehdit, hakaret, aşağılama ve her türlü kötü söz araştırmacı Filiz Bingölçe tarafından kayda alındı.

  Bingölçe Ankara, İstanbul, Konya, Erzurum ve Urfa’da şiddet mağduru, farklı gelir ve sosyal statüye sahip 65 kadınla yüzyüze görüştü. Sözel şiddeti uygulayan erkeğin her kesimden çıkabildiği tespitinde bulunan Bingölçe, “Şiddeti uygulayanın kimliği açısından baktığınızda tüm eğitim ve gelir grupları ile sosyal statü mensubu erkeğin aile içi şiddeti ‘meşru ve haklı’ olarak kabul edebildiği potansiyel şiddetçi olduğunu gördüm” dedi.

  Şiddetin aktörlerinin baba, koca, sevgili, nişanlı, kaynana ve kardeş olduğunu belirten Bingölçe, zaman zaman kadınların da (anne, kaynana ya da görümce gibi) şiddet uyguladıklarını söyledi ve, “Dilsel ve fiziksel şiddet uygulayan erkek şiddeti ne ayıp, ne günah, ne de suç kabul ediyor. Hatta bazı erkekler bu hareketlerini temel haklar ve özgürlükler içinde bile sayabiliyor” dedi.

  DAYAĞA ‘DİL DAYAĞI’ EŞLİK EDİYOR
  Araştırmacı Filiz Bingölçe, el dayağı ile dil dayağı arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı: “Kadınların kafasında yer etmiş şiddete ilişkin iki kategori bulunduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri el dayağı, diğeri ise dil dayağı. Saldırgan tarafından bir monolog olarak tekrarlanan aşağılama, hakaret, küfür ve tehdit sözcükleri daha çok aile bireylerine karşı dayak öncesinde fikrini kabul ettirme, haklarını sınırlama, ötekinin sözlerinin geçerliliğini yok etme, varlığını aşağılama, etkisini azaltma ya da bir sindirme aracı olarak kullanılıyor. Küfür bazen tek başına etkili olabiliyor. Ancak sözün bittiği yerde saldırgan, küfürün yetmediğine inanıyorsa o zaman kaba kuvvete başvuruyor.”

  ARAŞTIRMACIYI YANILTAN SONUÇ
  Argo ve küfür konusunda daha önce de araştırmalar yapan Bingölçe, şiddet uygularken sınırlı sayıda sözcüğün kullanılmasını şaşırtıcı bulduğunu söyleyerek, “Araştırmada, çok sayıda hakaret, tehdit, kaba söz ve küfür bulacağımı sanıyordum ama Türkiye’de görülen o ki insanlar şiddet uygularken üç aşağı beş yukarı aynı sözleri kullanıyor” dedi.

  EN ÇOK ‘O..’ KULLANILIYOR
  Kadınlara tehdit amaçlı söylenen sözlerin başında “seni dağa kaldırırım”, “yüzüne kezzap atarım”, “seni ayağa düşürürüm”, “arkana adam takarım” gibi tehditler ilk sırada yer alıyor. Küfürler arasında ise en sık başvurulanı ise ‘o..’ sözcüğü

  DAYAK NEDENLERİ:
  Gülmek
  Kısa etek giymek
  Eve geç gelmek
  Cevap vermek
  Aynaya bakmak
  Evin içine sinek girmesine neden olmak
  Aşık olmak
  Eğitim almak istemek

  KADINLARIN VERDİKLERİ KARŞILIKLARI:
  Kadınların büyük bölümü küfürlere hiçbir karşılık vermiyor, çünkü şiddetin boyutunun büyümesinden korkuyor. Bazıları ise şu sözlerle karşılık veriyor.
  Onu sana iade ediyorum
  Senin ailendir
  Kendinsin
  Sensin

  (Dil Dayakları adlı araştırmada dar bir zaman aralığında, dövme olayından hemen önce, dövme sırasında ve dövme sonrasında hangi dil kalıplarının kullanıldığı tespit edildi. Saldırgan akraba tarafından şiddet mağduru kadına yöneltilen küfür, argo, tehdit, hakaret, aşağılama ve kötü söz birimleri kayda alındı. Katılımcılardan 33’ü ev hanımı, 32’si de meslek sahibi, 32’si ilkokul mezunu, 6’sı ortaokul, 12’si lise ve 13’ü üniversite mezunu. Avukat, mimar, eczacı, öğretmen, hemşire gibi mesleklere sahip kadınların da içinde bulunduğu katılımcılardan yalnızca ikisi okuma yazma bilmiyor.)

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Cevap: Türk erkeğinin attığı dil dayakları...

  Hiç düşündünüzmü bütün küfürler cinsel içeriklidir.Hem bu kadar cinselliği yaşamayı seven hemde bu kadar "cinselliği" hakaret gibi algılayan bir toplum.Babalar oğullarına ilk önce küfretmeyi öğretirler nedense.Nedense anneler çok mutlu olurlar oğulları döverken yada hakaret ederken pervasızca......

 3. #3
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  54
  Rep Gücü
  19

  Cevap: Türk erkeğinin attığı dil dayakları...

  acı ki günümüz Türkiye'sinde bu olaylar hala yasanıyor.kendini geliştirmemiş,kompleksli,cahil ayılar gözünün üstünde kaşın var gibi sacma sebeplerle kadına el kaldırıp egolarını tatmin ediyorlar.böyle birine erkek demek,adam demek,insan demek nekadar doğru olur. kadını erkeği geçtim vicdan,merhamet,insanlık meselesi bu aslında. bosa denmemiş "ağlamayan kalpten ve gözden sana sığınırım"diye.nekadar doğru değil mi?ALLAH böyle insanlardan korusun..amin

 4. #4
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Cevap: Türk erkeğinin attığı dil dayakları...

  sevğili PEYGAMBERİMİZ buyurmuşlardırki kadına eziyet eden bizden değildir
  buna rağmen hala dayak hala dil yarası

Benzer Konular

 1. FB'nin attığı bu gol soruşturuluyor
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 06-07-2011, 07:36 PM
 2. Sizce Türk erkeğinin ilgisi neye yoğun?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 04-04-2010, 07:15 PM
 3. Türk erkeğinin haritası
  YukseLL Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 03-07-2009, 11:34 PM
 4. Attığı Gole üzülen Futbolcu
  securıty57 Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-06-2008, 05:52 PM
 5. İşte Türk erkeğinin profili...
  fadilgenc Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-07-2007, 08:06 PM
Yukarı Çık