DİNCİ takım, kadına bakınca onu sadece cinsel bir obje olarak görüyor, cinsellikten başka bir şey düşünmüyor. Öyle olmasaydı, kadını bu kadar kapatmaya, dört duvar arasında muhafaza etmeye çalışmazlardı.

Kadın, toplum içinde olmalı mı, olmamalı mı? Görüş ayrılığı bu noktada başlıyor.

Onların kafasına göre, kapanan kadın, ahlaklı ve namuslu... Modern kadın ise kolay ulaşılabilir, ucuz kadın! Demek ki namuslu olabilmek için kadınların "karafatma" gibi giyinmeleri ya da "yumurta kafalı" olmaları gerekiyor!

* *Ê *

Birçok aydın kadın okurumdan mesajlar alıyorum. Diyorlar ki:

"Günümüzün çok gerisinde kalmış kafalar, bakalım daha neler neler çıkaracaklar? Bu ilkellikten nefret ediyoruz. Böylesine ahmakça düşünce olabilir mi?"

Modern kadınlarımız, tepkilerinde haklıdır. Fakat ne yazık ki, ülkemizde gerici görüşler, bu iktidar sayesinde her geçen gün artıyor, hız kazanıyor.

Köktendincilerin kadına bakış biçimi ilkeldir. Bunların kafalarının arkasında hep cinsel sorunlar vardır. Namus tanımları sadece örtünmektir. Oysa örtünmek, kirleri yok etmez, olsa olsa, çirkinlikleri gözlerden gizler!

Psikanaliz, Dr. Freud’un geliştirdiği ruhi çözümleme yöntemidir. İnsanın uyumlu veya uyumsuz davranışlarının kaynağı sayılan, bilinçaltı çalışma ve güdüleri araştırıp bilince çıkararak davranış sorunlarını çözmeye çalışır. Gerici kafaları, cinsel sorunlarda uzman olan Freudcu psikanalizcilerin incelemeleri ve tedavi etmeleri gerekir.

* *Ê *

Yurtdışında öğrenim görmüş, yabancı dil bilen, bir ara Başbakan’a danışmanlık yapmış olan Cüneyt Zapsu’nun tartışılan sözleri, hálá hatırlarda:

"Türbanı takanların sadece yüzde 50’si inancı yüzünden takıyor deseniz bile, bu yüzde 50’ye ’Türbanını çıkar’ demek, sokaktaki bir kadına ’Donunu çıkar’ demekten farksızdır."

Türban ve don... Uyuyor mu birbirine? Dinci kesimin ’Kadın’ denilince neden ’cinsellikten’ başka bir şey düşünmediği anlaşılıyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Şevki Aydın’ın "Kadını cehaletin karanlığına gömdük, şimdi sorun yaşıyoruz" şeklindeki sözleri adı gibi aydın olan bir din adamının itirafıdır.

Şevki Aydın "Cinsiyet kültürümüz, dini değerlerimizden uzaklaşmış durumda. Kadın gibi çok önemli bir eğiticiyi, varlığından habersiz olacak kadar cehaletin karanlığına gömmüş durumdayız. Kadını, annesini ihmal eden bir toplum, iyi erkek de yetiştiremez. İyi insan yetiştirmek için önce kadının beynini, kalbini geliştirmeliyiz... Kız çocuklarının eğitim görmemesinin altında çok sakat, yanlış bir din anlayışı yatıyor" diyor.

Bizce de Türkiye’nin geri kalmışlığının temel nedenlerinden biri, kadınların eğitimsizliğidir.

* *Ê *

NTV’de geçen perşembe gecesi "sezon finali" ile ara verilen "Haydi gel bizimle ol" adlı sevimli bir program var. Dört modern ve aydın Türk kadını, Pınar Kür, Müjde Ar, Aysun Kayacı ve Çiğdem Anad, bir sohbet havası içinde, çeşitli konuları konuşup tartışıyorlar. Tesettürden, kadın haklarından, kadınlarımızın ezilmişliğinden söz ediyor, onları aydınlatmaya, bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Son programları "Rus kadınları ve cinsellik" üzerine idi.

Müjde Ar, zeki ve esprili... Sözünü sakınmıyor. Pınar Kür, Aysun Kayacı ve Çiğdem Anad bilgili ve seviyeli. Dördü de modern ve cesur Türk kadınını başarıyla temsil ediyor.

Ben ezilen, zorla kapatılan, erkeklerin baskısı altında, esaret hayatı yaşayan kadınların, yeni sezonda bu programı izlemesini öneririm. Belki uyanmalarına vesile olur.kaynak