Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Exclamation yapay zeka nedir?

  Yapay zekâ, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır.

  Bir bakış açısına göre, programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte, öğrenebilen ve gelecekte insan zekasından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavr***** doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar yaratma düşünün bir ürünüdür.Bu düş, 1920 li yıllarda yazılan ve sonraları Isaac Asimov'u etkileyen modern bilim kurgu edebiyatının öncü yazarlarından Karel Čapek'in eserlerinde dışa vurmuştur. Karel Čapek, R.U.R adlı tiyatro oyununda yapay zekâya sahip robotlar ile insanlığın ortak toplumsal sorunlarını ele alarak 1920 yılında yapay zekanın insan aklından bağımsız gelişebileceğini öngörmüştü.:confused::confused::confused::confused :

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Yapay Zeka

  Merhaba  Bu soru-cevap tipi makalede meslekten olmayan kişilere yapay zeka hakkında temel sorular ve çok derin olmamasına özen gösterdiğim yanıtlarını içerir. Burada açıklanan düşünceler doğru olmakla birlikte Yapay Zeka (YZ) araştırmacılarının tümüyle ortak vargısı olmayabilir.

  S: Yapay Zeka Nedir?
  C: Bu zeki makineler, özellikle zeki bilgisayar programları yapmanın bilimi ve mühendisliğidir. Bilgisayar kullanarak insan zekasına benzer görevleri anlamakla ilgilidir ancak YZ biyolojik gözlemlere dayalı metodlarla inşa edilmek zorunda değildir.

  S: Evet, peki zeka nedir?
  C: Zeka amaçlara ulaşma yeteneğinin hesaplanabilirlik kısmıdır. İnsanlarda, hayvanların birçoğunda ve bazı makinelerde değişik türde ve derecelerde zeka bulunmaktadır.

  S: Zekanın insan zekasına dayalı olmayan kesin bir tanımı bulunmakta mıdır?
  C: Henüz değil. Problem şu ki zeka diyebileceğimiz hesaplanabilir işlemlerin genellikle ne türlerde olduğunu karakterize edemememizdir. Zeka mekanizmasının bazı türlerini anlıyoruz ama diğerlerini değil.

  S: Zeka "bu makine zekidir ya da değildir?" sorusunun yanıtı olarak evet ya da hayır olabilecek kadar yalın bir şey midir?
  C: Hayır. Zeka mekanizmalar içerir, ve YZ araştırmaları bilgisayarların bunların bazılarının nasıl kullanılacağını ve diğerlerinin kullanılmayacağını keşfetti. Eğer yalnızca mekanizmalara dayalı bir görev gerekirse bugün bunlar iyi anlaşılmıştır. Bilgisayar programları bu tip görevlerde çok etkili performanslar vermektedir. Bu tür programlar 'biraz zeki' olduklarını düşündürüyor.

  S: YZ İnsan zekasını simüle etmekle ilgili değil midir?
  C: Bazen evet, ama daima ya da genellikle bile değil. Aslına bakarsanız, makinelere diğer insanları gözleyerek ya da kendi metodlarımızı kullanarak problemleri nasıl çözeceklerini öğrenebiliriz. Diğer taraftan, YZ'de çalışmanın çoğu gerçek dünya problemlerini çözmede insan veya hayvana tercih etmektir. YZ araştırmacıları insanlarda gözlenmemiş ya da insanların yapabileceğinden daha çok işlem gücü gerektiren metodlardan bağımsızdır.

  S: IQ Ne hakkındadır? Bilgisayar programlarının bir IQ'su var mıdır?
  C: Hayır. IQ çocukların zeka gelişimi üzerine kurulu bir sınıflandırma puanıdır. Çocukların normal yaşlarında yapabilecekleri ile yaşlarına göre yapabildikleri arasında yaşı belirleyen bir orandır. Yelpaze yetişkinlerde uygun şekilde genişlemiştir. IQ hayattaki başarı veya başarısızlığı değişik ölçülerle tanımlar, ancak IQ testlerinde yüksek skor almakla yapılış amaçları arasında bağlantı olacaktır. Örneğin uzun bir sayı grubunu geriye doğru saymak bir çocuğun diğer zeka yetenekleri ile iyi bir bağıntıyı sağlar, hatta çocuğun anlık hesap yeteneği hakkında da ölçülebilir bir bilgi verir. Bununla birlikte, 'rakam karıştırma' en sınırlı bilgisayar için bile sıradan bir iştir.
  Bununla birlikte, azı IQ test problemleri AI'ya meydan okumak için kullanışlıdır.

  S: İnsan ve bilgisayar zekası hakkında diğer karşılaştırmalar nelerdir?
  C: Arthur R. Jensen [Jen98], insan zekasında öncü araştırmacılardır. İlgili kaynaklara bakabilirsiniz.

  John McCarthy
  Stanford Üniversitesi
  Bilgisayar Bilimleri Bölümü
  Kasım 12, 2007
  çeviren: Ali Eskici

Benzer Konular

 1. Yapay Zeka
  SAHARAY Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 17-02-2010, 04:56 AM
 2. Yapay Kalp Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 08-11-2009, 10:30 PM
 3. Zeka Nedir? Zeka Testleri Neyi Ölçüyor?
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-08-2009, 11:41 PM
 4. Yapay Zeka soruları
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-07-2009, 08:49 PM
 5. Zeka gerçekten nedir ?...
  Mevt Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2008, 11:57 PM
Yukarı Çık