Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Aile içindeki yalakalık ve özerklik

Bilim ve Astronomi Kategorisi Felsefe Forum'u Forumunda Aile içindeki yalakalık ve özerklik Konusununun içerigi kısaca ->> Çok kardeşli (çocuklu) ailelerde , Aile içinde bir yalakalık mutlaka vardır. Bir çocuk anne babasının sevgi hassasiyetini yakalayarak ona yağcılık ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Aile içindeki yalakalık ve özerklik

  Çok kardeşli (çocuklu) ailelerde ,

  Aile içinde bir yalakalık mutlaka vardır. Bir çocuk anne babasının sevgi hassasiyetini yakalayarak ona yağcılık yapar. Yağcılık yapmanın altındaki sebep sevgiden ziyade çıkardır.
  Çıkar bir dondurma almak ta olabilir, Bir işyeri açtırmak için kendine para almaktan tutu gider gider. çok çeşitli varyasyonları vardır.

  İnsan bir zaman pre natal (erken bebeklik) emme duygusunu sarılma duygusunu bastırır ve ergenlik çağında en özerk hale gelir. Ergenlik çağındaki bir çocuğa yaklaşılamaz.Başka kutupların insanıdır.

  Ancak yağcı olan kısım bu dönemi çıkarları doğrultusunda çabuk atlatıp. Hala annesinin babasını başından yanağından öpme, yaklaşma koklaşma, pohpohlama eğilimi gösterir. Anasının babasının kınalı kuzusudur.

  Diğer taraftaki kardeşlerde ise inadına özerklik oluşabilir. Bu özerklik hayatta tek başına yaşama mücadele etme eğilimini taşır. Aslında belkide o da anne babasını yakından öpmek koklamak ister ama bir türlü beceremez. Gurur vardır. Tek başına ayaktadır. Anne babadan kısmen koruma almaktadır. İstediğini yapabilme özgürlüğündedir.
  Uzaklaşma belki de diğer kardeşin yağcılığına inat bir özerkliktir başkalaşma taşır.
  Aile yakınlaşan bu kardeşi özerk olana göre yağcılık yaptığı için kayırır. daha fazlasını verir. Aile içinde yağcı olmak için bazı şartlar gerekir bu muhtemelen en küçük çocuktur. yada 3-5 erkek kardeş içinde tek kız ve en küçüğü yada en uyanığı.

  sonuç:
  -Yağcılık yapan : sonuna kadar ailesinin nimetlerini kullanır. Mirasların büyük kısmının kalma olasılığı vardır. Normal hayatta daha çok yıkılır. Ama ailesi o yıkılsa da görmezlikten gelir. Bir bahane vardır.kaybedeceği yada kazanacağı Büyük işlere girebilir. Kaybederse ailesini rehin edebilir. kendini sorumluluktan kurtarır. Kolay evlenemez, ailesine bağımlı olduğu için. Kendi ailesi kuracağı yuvaya karışabilmek ister. Yada sececeği eşi aile seçer.Ailesi evlendirir. Seçilen kişi özerk ise o zaman o aile yürümez.
  Hapise bile düşse suç işlese ailesi korur. Ailesine göre Suçu o işlememiştir.

  -Özerk olan aile birey : yıkılırmalarda kendine güvenir. Büyük işlere kalkışamaz. Risklerden korkar. Ancak kazanabileceği işlere girer ve kazanır. Kaybetme riski yoktur,azdır. Büyük oynamaz. kaybettikleri sadece aile çıkarlarıdır. Kurduğu aile daha uzun ömürlüdür. Hayata erken atıldığı için daha erken evlenebilir. Benliği daha çok geliştiği için. Bir kadını (erkeği) Tek başına alabilme cesareti gösteririr. Suç işlerse cezasını tek başına gider çeker. Ailesine söylemez.
  En büyük pişman olacağı şey anne babası öldükten sonra yeteri kadar koklayamadım sevemedim demektir.(aslında bende isterdim ama yapamadım çünkü yağcılık yapamam der içinden)
  Bu düşünce konuşulmaz. Hissedilir.

  Bu iki karakterden biri siz de olabilirsiniz...


  fikir ve düşünce kendime aittir, yanılıyor olabilirim.

  senolmutlu@2009 SUPERMEYDAN
  Konu orkuorkun tarafından (24-09-2009 Saat 09:18 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Aile hekimliğinden sonra aile imamlığı
  dogangunes Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 11-03-2011, 02:46 PM
 2. Maydnozlar içindeki Çilek
  orkuorkun Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-05-2010, 03:34 PM
 3. Aile içindeki anlaşmazlıklarda kime uyulmalı?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-12-2009, 11:55 AM
 4. Yalakalık
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-09-2009, 01:52 AM
 5. Yalakalık genetik bir olaydır. Adeta sanattır
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 18-01-2009, 04:10 PM
Yukarı Çık