+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 Toplam: 14

Felsefe nedir / Dini Bilgilerde Felsefe Yoktur

Bilim ve Astronomi Kategorisi Felsefe Forum'u Forumu Felsefe nedir / Dini Bilgilerde Felsefe Yoktur Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> M ü e l l i f... ´isimli üyeden Alıntı " Onlar birbirlerine karşı yumuşak sözlü ve kafirlere karşı izzetlidirler ...

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye collection - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Hakîkât
  Mesaj
  308
  Blog Mesajları
  20
  Rep Gücü
  1460

  Cevap: Felsefe nedir / Dini Bilgilerde Felsefe Yoktur

  Alıntı M ü e l l i f...´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  " Onlar birbirlerine karşı yumuşak sözlü ve kafirlere karşı izzetlidirler "
  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Hadis-i şerifte, Müslümanların 73 fırkaya ayrılacakları, sadece bir fırkanın kurtulacağı bildirildi. Bu 73 fırkadan her biri, Cehennemden kurtulacağı bildirilen bir fırkanın kendi fırkası olduğunu iddia eder. Rum suresinde de, (Her fırka, doğru yolda olduğunu sanarak, sevinir) buyuruldu. Peygamber efendimiz ise, (Kurtuluş fırkası, benim ve Eshabımın gittiği yolda bulunanlardır) buyurdu.

  İslamiyet’in sahibinin, kendini söyledikten sonra, Eshab-ı kiramı da, söylemesine lüzum olmadığı halde, bunları da söylemesi, (Eshabım benim yolumdadır, benim yolum, Eshabımın yoldur. Kurtuluş yolu, yalnız Eshabımın gittiği yoldur) demektir. Nisa suresi, 79. âyetinde, (Resule itaat, Allah’a itaattir) buyuruldu. Eshab-ı kiramın yolunda gitmeyip de, Peygambere uyduğunu söyleyen, Ona uymuş olmaz. Böyle yol tutan kurtulamaz. Mücadele suresinin, (Doğru bir şey yaptıklarını sanıyorlar. Biliniz ki, onlar yalancıdır) mealindeki 18. âyeti bu gibilerin halini gösteriyor. Ancak Eshab-ı kiramın yolunda giden Ehl-i sünnet vel-cemaat fırkasıdır. Cehennemden kurtulan fırka, yalnız bunlardır. Çünkü, Eshaba dil uzatan, bunlara uymaktan, elbette mahrumdur. Onlara dil uzatmak, Resulullaha dil uzatmak olur. (Eshab-ı kirama saygı göstermeyen, Resulullaha iman etmemiştir) buyuruldu. Çünkü, onların kötülenmesi, sahiplerinin, efendilerinin kötülenmesi olur. Kur’an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden çıkan ahkamı bizlere getiren, Eshab-ı kiramdır. Onlara dil uzatılınca, onların getirdiği şey de, kıymetten düşer. İslamiyet’i bizlere getiren, birkaç eshab değildir. Bunda, her birinin hizmeti, payı vardır. Hepsi adalette, doğrulukta, öğretmekte eşittir. Onların birine dil uzatılınca, İslamiyet kötülenmiş olur.

  73 fırka içinde doğru yol olan Ehl-i Sünnet yolundaki bütün müminler kardeşimizdir , onlara karşı yâr ve dostuz. Fakat mezhepleri inkar edip aklına göre Kur'an ve Hadis'ten mana çıkarma cüretini gösteren doğru yoldan çıkmışlara karşı asla sesimiz alçalmaz ve senedimiz bitmez.

  Kur’an-ı kerimi toplayan üç halifeyi kötülemek, Kur’an-ı kerimi kötülemek olur. Aklı olan kimse, Eshab-ı kiramın hepsinin, yanlış bir kararda birleşeceklerini söyleyemez. Halbuki o gün, Eshab-ı kiramdan 33 bini, hep birden, istekle ve seve seve Ebu Bekir’i halife yaptı. 33 bin Sahabinin, yanlış bir işte, söz birliği yapması, olacak şey değildir. Nitekim, Resulullah, (Ümmetim, dalalette birleşmez, yanlış bir iş üzerinde ittifakta bulunmazlar) buyurdu. (İbni Mace)


  Hz. Osman Efendimize dil uzatan sapık S. Kutubu savunan ancak ve ancak zır cahildir.

  Cehenneme gidecekleri bildirilen 72 fırkanın âlimleri, müctehid olmadıkları için ve tefsirlerden yanlış mana çıkarttıkları için, sapıttılar. Kur'an-ı kerimin ve hadisi şeriflerin manalarını herkes doğru anlayabilseydi 72 sapık fırka meydana çıkmazdı. Bu fırkaları çıkaranlar, müctehid değildi ama hepsi de oldukça derin âlim idi. Fakat hiçbiri, Nassların [Kur'an-ı kerimin ve hadis-i şeriflerin] manalarını doğru anlayamadı. Yanlış anlayarak, doğru yoldan ayrıldılar.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #12
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10550

  Cevap: Felsefe nedir / Dini Bilgilerde Felsefe Yoktur

  imam hazretleri catpity der ki :D
  gene hadis-i şerifler yayınlanıyor :D
  eksik kalanlarıda yazın :D

 4. #13
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.087
  Rep Gücü
  88648

  Cevap: Felsefe nedir / Dini Bilgilerde Felsefe Yoktur

  Delillerime göz atın lütfen kuru laf kalabalığı yapıyorsunuz , açın verdiğim kaynakları , tek tek sayfasına kadar verdim.Açın bir göz atın.İnsaf ve vicdanınız varsa görürsünüz.ama yok ise size göstermeyen Hak Teala'dır bizde O Hakkın iradesine boyun eymiş kuluyuz , ne derse o olur.

  Felsefe konusunda İmam-ı Gazalihazretlerinin kıymetli kitapları var , felsefenin İslam ile bir ilişkisi olmadığı nı çok çok iyi anlatıyor.Bu Alimimize de itimadınız yok ise sizin aklınızda şüphe ederim.

  Gerçi verilen hiçbir delili araştırmadan kendi zanlarınıza göre cevap veriyorsunuz , bizde diyoruz ki ilmi olmayan tenkitler ve cevaplar geçerlilik arzetmez.
  SELAM!

  Sn. Collection: Hic merak etmeyin; Arabi,Rabbani, Nursi, Muhasip, Basri.Seri es-Sakati, Ma'ruf-i Kerhi,Gazali....hocalar hakkinda cok kitap okudum.Su anda elimde Hadaiku'l-Verdiyye adli eser var!Abdulmecid Hani hocanin yazdigi.Tam 999 sayfa. Ben henuz177. sayfadayim. yani Mar'uf-i Kerhi'nin olumu bolumundeyim.

  Simdi ben bu kadar okumasam, Kur'an'la kiyas yapmasam sana nasil anlatirim? Ben senin ne dedigini biliyorum. Ama sen onlarin sozunu Allah cc sozu gibi sahipleniyorsun. Onlari Allah cc nu sever gibi seviyorsun. Tehlike burda.

  2.165.İnsanlar içinde öyleleri vardır ki, Allah dışında bazılarını Allah'a eş tutarlar da onları Allah'ı sevmiş gibi severler. İman sahipleri ise Allah'a sevgide çok kararlı ve taşkındır. Zulme saplananlar, azabı gördüklerinde tüm kuvvetin Allah'ta bulunduğunu, Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu fark edeceklerini anlayabilseler!

  Beni mutlaka anlaman lazim.Dusun,dusun,dusun.
  Ben seni Kur'an'a cagiriyorum.Diskotege degil! "Urkmus Yaban eseginin aslandan kacisi gibi neden Kitaptan kaciyorsun?"-Kur'an

  39.2. Emin ol, bu Kitap'ı biz sana hak olarak indirdik. O halde, dini yalnız ona özgüleyerek Allah'a ibadet et/O'nun için iş yapıp değer üret!
  39.3. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
  ... dini yalnız O’na özgüleyerek...
  ... bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz....

  Allah'a cc emanet ol!

 5. #14
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  9
  sevgili collection, düşüncelerinde sapkınlık açıkca ortada.hem din ile butunleşmiş bırısın hem felsefe ıle araştırma yapan birisi yahu hiçmi birşey kapmadın. şu yazındaki saçmalıga baksana ya `İlahiyat Fakültelerinin durumu bu ne yazık ki devletimizde.Mezhepsizliğe ve Vehhabiliğe kaydırılmaya çalışılıyor.Bunlar yapanlar da Dinsiz ve Dün düşmanları , din adamı kılığında dinsizlik yapıyorlar.` bunlar hepsi deli saçması ya çok komik şeyler.....

Benzer Konular

 1. Felsefe......ce
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-05-2015, 12:02 PM
 2. Felsefe
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2011, 04:15 AM
 3. Felsefe Nedir?
  Nil@y Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 23-10-2008, 08:58 PM
 4. İskenderiye'de Felsefe
  dogangunes Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-02-2008, 01:06 AM
 5. islamda felsefe
  atmaca34 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2007, 07:18 PM