+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
4. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci ... 234
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 37 Toplam: 37

Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Felsefe Forum'u Forumunda Bulunan Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> evrensel-insan ´isimli üyeden Alıntı Saygideger kaanansay; En iyi değerler, karakterler ve davranışların doğaüstü bir otoritede değil de, insanlarda olduğuna inanan

 1. #31
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  Alıntı evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Saygideger kaanansay;

  En iyi değerler, karakterler ve davranışların doğaüstü bir otoritede değil de, insanlarda olduğuna inanan düşünce sistemi.-kaanansay-

  Inanc ile dusunce arasindaki bagi ve farki ortaya koyarmisin?
  Hipotez-varsayim- ile inanc farkini ortaya koyarmisin?
  Teori-prati ile; iman farkini ortaya koyarmisin?
  Yaratilis ile; degisim-donusum-baskalasim-olusum farkini ortaya koyarmisin?
  Dogru ile gercek farkini ortaya koyarmisin?
  Insanoglundan baska; bir kavram, ifade kullanan baska bir canliyi ortaya koyarmisin?
  Insanoglunun kendi turu disindaki baska bir turle iletisim-karsilikli- kurabildigini ortaya koyarmisin?
  Teslimiyet ile; nedenleme-sorgulama-irdeleme ve arastirma farkini ortaya koyarmisin?
  Allah ile, diger ortaya atilan tanri ve ilahlarin farkini ortaya koyarmisin?
  Kul ile kolelik baglantisini ortaya koyarmisin?
  Bunlari ortaya koyabilirsen; baska sorularimda olacak.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

  İnanç; düşünceye düşen bütün soru işaretlerinin cevabının bulunması demektir.
  Ve iman; körü körüne bağlılık değil, ''ruh-akıl-beden'' ile idrak edilen gerçeğe teslimiyettir.

  ''Allah ile diğer tanrılar arasındaki fark''gibi şirk kokulu bir soruya bir müslümanın cevap vermesini beklemeniz doğru değil.Bunu ancak Allah'tan başkasına tapan şirk güruhuna sormalısınız.

  Bütün köleler,efendileri ne kadar iyi olurlarsa olsun, hürriyet isterler.Çinkü''kölelik'' sıfatı altında ezilmek istemezler.

  Fakat,kulluk böyle değildir.Bütün alemlerin sahibi olana kul olmak demek, kölenin efendiliği demektir.
  Siz hiç köle olmak için dua eden insan duydunuz mu? Fakat,
  Allah'a hakiki kul olmak için, hergün dua eden nice insanlar var.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #32
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  Allah'a hakiki kul olmak için, hergün dua eden nice insanlar var.
  Keşke Rabia kardeş keşke...

 3. #33
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  Alıntı ~Kadim~´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Keşke Rabia kardeş keşke...
  Var Kadim kardeş var...emin olabilirsiniz.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #34
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  1-İnanç her hangi bir meseleyi çözebileceğimizi onu çözebilmek için gerekli bilgileri bulabileceğimizi düşünebilmek yada herhangi bir eylemi yapabilecek seviyede olduğumuzu yada onu yapabilecek seviyeye gelebileceğimizi düşünmek demektir.O zaman İnançta bir MÜSBET DÜŞÜNCEDİR. Aynı zamanda MORALDİR.Ama düşüncenin birde MENFi tarafı vardır. İmkansız onu yapamam çözemem diyorsanız buda bir düşüncedir.Şayet Müsbet düşünceyle birlikte Menfi düşüncede varsa Bunada VESVESE Yada TEREDDÜT deriz.Vesfese(Tereddüt) çoğu zaman Müsbet olan düşünceyi Nötürlerki işte o zamanda ortada düşünce kalmaz.(Berzah)Arkasındanda Menfilik uçurumuna düşerizki işte burdada acziyet ateşi başlar.İnancı bizim dışımızdakiler içinde düşünebiliriz.Yani A yada B nin bir şeyi çözebileceği yada yapabileceğini düşünmek.Yada Beş duyumuz ile algılayamadığımız bir şeyin varlığı hakkındaki müsbet düşünce?Mesela VİRÜSLER,BAKTERİLER,X ışınları.....v.s görmeyiz ama vardırlar.Ama onların var olabileceği hakkında tabiatta belirtiler vardır. Yani sonuçta onlarıda Beş duyumuzla yakalarız.Bunun dışında bir düşünce ANCAK DÜŞÜNEBİLDİĞİMİZE İNANMAKTIR.Yani Ortada sevdiğimiz (beş duyumuzla alamadığımız)bir şey olmasada SEVEBİLECEĞİMİZE İNANMAKTIR,Buda HİSLERİMİZİN VAR OLDUĞUNU VE ONLARIN YAŞAMIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ OLDUĞUNU KABUL EDEBİLMEKTİR.İNANÇ SONUÇTA KENDİNİZİ DÜŞÜNÜP KENDİNİZE İNANMAKTIR.(Gerek beşeriyetine gereksede maneviyatınıza)
  2-Varsayım meseleleri çözebilmek için kabullenmek zorunda olduğumuz düşüncelerdir. SIFIR bir varsayımdır .Ama İnanç değildir.:) Yada o mesele soyut ise şayet ona varsayım olarak rakamlar veriririz.Rakamlar bir varsayımdır!Yani SEMBOLDÜRLER.:))(İlahi meseleleri çözebilmek yada anlatabilmek için soyut kavramlara aynı şekilde SEMBOLLER VERİRİZ.Herbiri bir varsayımdırlar)Meseleyi çözebilmek için zorunlu olduğumuz bir düşüncedir. Aksi halde Matematik dolayısıylada hesap yapamayız.O zaman İnançla varsayımı karşılaştıramayacağımız gibi,İnanç farkı ile varsayımıda karşılaştıramayız.Varsayımda inanç gibi bir düşüncedir.Ama BAŞLANGIÇ DEĞİLDİR.VE MESELEYİ ÇÖZMEKTE KULLANMIŞ OLDUĞUMUZ VARSAYIMLAR FARKLI OLSADA ÇÖZÜM MANTIĞI ŞAYET AYNIYSA VARILAN GERÇEK SONUÇTA AYNI OLACAKTIR.
  3- Teori İnandığımız herhangi bir husustaki düşünce zinciridir.Prati ise düşüncenin uygulanabilirliğidir .Sonuçta her ikiside düşüncedir.İnanç yada İman farkı Baştada belirttiğim gibi BAŞLANGIÇTIR.Ya İnanırsınız yada inanmazsınız.Bakterinin dışında virüse inanmıyorsanız şayet .Pratiler ve varsayımlarla onları araştırmayada girmezsiniz.İnanıyorsanız işte o zaman Varsayım yada prati farkı vardır. Varsayımlarda bir Pratidir.Sonuçta Pratilerle Teorileri ispatlayamazsanız Ya Pratilerde bir hata yapmışsınızdır. Yada Teoriniz hatalıdır.Teori hatalı ise O zaman yeni bir teori geliştirirsiniz. Oda çıkmazsa sonuçta İNANCINIZ KIRILIR. İmanınız kalmaz.Ama geriye Bİr şey kalır ODA DÜNYAYA OLAN SEVGİNİZ.İşte o tekrar imanı doğurur.Bak yine ben sana geri geldim der.Neden beni öldürüyorsun? diye sorar.
  4-Yaradılış İman gibi BAŞLANGIÇTIR.Diğerleri ise başlangıca bağlı zincirlerdir.Yaradılışta bir imandır.Yaradılış bir İrşattır.
  5 -Gerçek hakikattir.Yani Beş duyunuzla algılayabildiğiniz şeylerle beraber,İlim yoluylada ispatlanan şeylerdir. Doğru hem Gerçektir .Hemde hakikate ulaşmada yapılan en kestirme düşünce yada eylemdir.
  6-Tabiatta İnsandan başka Bir kavram ifade kullanan başka bir canlıyı ortaya koyamam.Yok çünkü.Ama İnsan tabiatında olabilir.
  7-Kendisine en yakın memelilerle kısmen.Birde kendi tabiatında bulananlarla İletişim kurarki Bunada TEFEKKÜR deriz.Yani insanın Şuuraltı dünyasının keşfi olup gerçek kimliğini tanımadırki işte buna MANEVİYAT deriz.
  8-Nedenleme,araştırma,Soruşturma şayet olumsuzlukla sonuçlanırsa ortaya bir DİNLENME :)) Çıkarki oda teslimiyettir.
  9-Allah "El İlah "Tek olan Tanrıdır.Ona İnanırım.Çünkü o zatımda bir noktayı irfanı Alidir. Oda Yaradılışın ta kendisidir.Diğer tanrılar Eski Yunanda vardırlar. Ama Onlarda Sonuçta ZEUSA bağlıdırlar:)) Bunun dışında Yer,Gök,Hava,Ateş tanrıları vardır,İyilik ve kötülük tanrıları vardırlar yani bunlar çokluktur.Hepsinide Kabul ederim(Kabul inanmak değildir) Varsayımdırlar.Ama Bu varsayımlar beni ELİLAHA GÖTÜRÜRLER.
  10-Köle bana benim bütün şartlarımla METAZORİ olarak hizmet edendir.Ama Ben köleme acıyabilirim.Ha birde Köle isem şayet kölelikten kurtulmaya bakarım.Ama KUL BEN ŞAYET EFENDİ İSEM O BENİM PARÇAMDIR. Yani köle gibi benden farklı değildir.Bende ne varsa Kulumdada vardır.(Burası güzel)Amma Oda bana köle gibi Metazori olarak hizmet ederde şayet biraz vicdanım varsa Köleme acırımda Kuluma acımam.Onun feryatları figanları Umurumda bile olmaz!.Yok Kul isem şayet buradaki efendiden kaçamam ne yazıkki! Kaçarsam kendimide yok etmem gerekir.Buda İntihardır.Ona kul olarak mecburum.Sadece bülbül gibi ahu zar eder dururum.Ama ben yaşadığım müddetçede Oda bana mecbur. Benden sonrada ona Kul çok.
  Sayın evrensel İnsan ben fakir Felsefe tahsili yapmadım ama sorduklarınızı bir ANKET olarak kabul edip cevap verdim.Ortayada bunlar çıktı.Tabiki tamamen sübjektiftirler. Selamlar,saygılar.

 5. #35
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  500

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  Saygideger arkadaslar;

  Inanc dogru ile sabitlenendir. Dusunce ise; onu acik gelisken ve degiskendir.

  Hipotez; teorinin pratigiyle uygulamaya konurve gerceklestirilir. Inanc, ancak dogrulanir ve uygulanirsa imanlasir.

  Teori ve pratik; gercek; inanc ve iman dogru temellidir.

  Yaratilis; spekulatif bir inancla; bir yaraticiya baglanmak ve onun da yaraticisini sorgulamamaktir. En buyuk yaratici, insanoglunun dusuncesidir. Dusunce kavrami yaratir ve seylerle ozdeslestirir.

  Insanoglu, butunun bir parcasidir ve ne kendi parcasini, ne baska parcayi ne de butunu ortaya koyabilir. Sadece belirtir ve belirler. Bas ve son bir zaman mevhumudur. Zaman da; bir parca olan insanoglunun butun icindeki yasam surecidir. Zaman insanoglunun yaratimidir, soyuttur, goreceli ve degiskendir. O yuzden; hersey, bir degisim-donusum-baskalasim surekliligi temelinde butunun bir olusum parcasidir.

  Dogru, inanci tasdikleyen ve sabitleyendir. Dogrular; degisken, goreceli ve soyuttur. Gercek ise; su an yasanandir. Kisinin iradesinden bagimsiz olarak vardir ve mevcuttur. Gercekleri oldugu gibi gorebilmek ve algilayabilmek; gerceklere dogrusuz ve yanlissiz yanasimla mumkundur. Gercekler, o an ve o yer icin gecerlidir. Zaman ve yere gore; goreceli ve degiskendir.

  Insanoglundan baska bir canli insanoglunun algisinda degildir, sadece onun belirtimi ve bildirimidir.

  Insanoglunun dili sadece kendi turu ve cinsi icin gecerlidir. Ogretilirse; tek tarafli ve emir duzeyinde bazi evcil hayvanlara ogretilebilir.

  Teslimiyet; herhangi bir konuda tatmin olmak ve o konuyu artik arastirmayi birakmak ve ona dogru sabitligi temelinde dusunce olarak teslim olmaktir. Bilim ve felsefe, teslimiyeti kabul etmez ve her konuyu enine boyuna arastiri ve nedenler-sorgular. Hic bir zamanda bu nedenleme ve sorgulamayi; sabitlemez ve dogruluguda; yerine yenisi konana kadar gecerlidir, yani epistemolojiktir.

  Allah ile diger ilahlarin farki; sadece her inancin kendi inandigi temelindedir. Ama sonucta hepsinin de kokeni aynidir. Bir yaratici olarak ortaya atilmistir ve yaratici olarak; her din ve inanis; kendi yaraticisina kendini adar ve ona ibadet ve hizmet eder.

  Kul inanca gore; tanriya aitliktir. Kolelikte; insanoglunu tanriya ait kilana aitliktir.

  Kendi sorduklarima verilen yanitlar kisaca bunlardir. Eger istenirse; daha detayli aciklamalar getirilebilir.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 6. #36
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  Merhaba:

  Sn evrensel insan.Ben henuz dunyali bir insan olarak ana sayfada yazinizi gordum,sonra foruma girip okudum.Kedinin basina gelen hep merakindanmis ya!...........

  1-Matamatik gerceklikliginde soyle bir temel vardir.
  Teori 3 kisimdan olusur.

  Hipotez
  Hukum
  Ispat

  Yani:Hipotez Hukum ve bu hukmun ispatlanmasindan sonra teorem adini alir.Hipotezligi sona erer.Yani sizlerin degimiyle hipotez evrim gecirir teori olur. Simdi tespite bakin

  ....Hipotez; teorinin pratigiyle uygulamaya konur ve gerceklestirilir.....
  Evrim diye ortaligi yikanlar,bilgi evrimini kabul etmiyorlarmi?

  2- .....Inanc, ancak dogrulanir ve uygulanirsa imanlasir.....

  Turk dil kurumu sozlugune bakalim:

  1. INANC: Bir düşünceye gönülden bağlıbulunma.
  2. INANC:Tanrı'ya, bir dine inanma, iman, itikat.
  3. INANC:Birine duyulan güven, inanma duygusu.
  4. INANC:İnanılan şey, görüş, öğreti.
  Konuyla ilgili tanimi secelim
  Inanc=...Iman
  Zatialiniz:” - .....Inanc, ancak dogrulanir ve uygulanirsa imanlasir.....” Basustune sayin ustadim ne demek.Siz oyle soyluyorsaniz oyledir!? Konu uzerinde ezberinizi anlatmadan once, detaylarda biraz calissaniz daha iyi olur dusuncesindeyim.......
  Ornekler cogaltilabilinir.Gercek sizin hezeyanlariniza ipotekli degildir.Temeli atmasyonlarla kurup sonrada dumani dogru cikiyor ya diyemezsiniz.Dersenizde eger; dediginizden sizde bir fayda gormezsiniz.
  3- ..... Dogru, inanci tasdikleyen ve sabitleyendir. Dogrular; degisken,.......................... Degikenlerle sabitleme. Her degiskenle birlikte, sabitte degiskenlik gostermez mi acaba?........
  4- ........ gerceklere dogrusuz ve yanlissiz yanasimla mumkundur. Gercekler, o an ve o yer icin gecerlidir. Zaman ve yere gore; goreceli ve degiskendir.........
  O zaman ve yere gore gercek kabul edilenin; kabul etkenleri o gercegin o dilimdeki DOGRU VE YANLISLARIN kiyas sonucu degilmidir? Sn. Dogru yanlistan soyutlanmis ustadim.

  5-.....Insanoglunun dili sadece kendi turu ve cinsi icin gecerlidir. Ogretilirse; tek tarafli ve emir duzeyinde bazi evcil hayvanlara ogretilebilir.........
  Evrim gecirip bunlara sahip olamazlar mi yoksa?......Uzuldum,bende kendimi evrime cok kaptirmistim da!..........
  Neyse simdilik bu kadar.

 7. #37
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  500

  Cevap: Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Hümanizm ve Perde Arkası

  Saygideger mopsy;

  Tum kavramsal tanimlamalar, soyut, subjektif, degsken ve gorecelidir. Dolayisiyle; tanimlayanin bakis acisini verir. Turkiye genelinde, inanc ve iman; dini bakis acisiyla tanimlanir. 21. Yuzyilda; tanimlar, geneli icerim temelinde yapilir. Oyuzden de; inanc ve iman kavramlari, sadece dini degil; genel anlamda tanimlanir. Bu temelde de; inanc; bilimsel olmayan dusunce demektir. Yani; dogrulugu, yanlislanma olanagi olmayan dusunce demektir. Inanci kalici kilanda onun "dogrulugudur". Bu temelde; bilimsel olmayan tum teoriler, ideolojiler; inanc icerigini tasir. Mesela; milliyetcilik te, bir inanctir, demokrasi de v.s. Iman ise ayni temelde dogrulanan inancin; pratige uygulanisidir. Kisaca; -ismler inanc, -istler imandir. Bu sitede, "inanc sistemler" adli bir baslik var. Oradan, tum inanclari harf sirasina gore bulabilirsin.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

Benzer Konular

 1. Yönetimde perde arkası ve operasyonlar
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2013, 01:30 PM
 2. Gezi parkı olaylarının perde arkası..
  atmaca34 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-07-2013, 05:51 AM
 3. 9/11 ' in Perde Arkası
  Stimulus Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-09-2012, 12:50 AM
 4. Yorum: 1
  Son mesaj: 15-04-2009, 11:47 AM
 5. Dinsizliğin Sahte Felsefeleri: Postmodernizm ve Karanlık Amacı
  kaanansay Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-04-2009, 11:27 AM
Yukarı Çık