+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Felsefenin Önemine Dair

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Felsefe Forum'u Forumunda Bulunan Felsefenin Önemine Dair Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Felsefenin Önemine Dair Doğru bir felsefeye sahip olmak, insana-özgü bir hayat sürdürmenin önşartıdır. Ama, bugün, bir çok insan; felsefeyi, bazı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Felsefenin Önemine Dair

  Felsefenin Önemine Dair

  Doğru bir felsefeye sahip olmak, insana-özgü bir hayat sürdürmenin önşartıdır. Ama, bugün, bir çok insan; felsefeyi, bazı eksantrik insanların bir hobisi olarak görür.
  Bunun en önemli sebebi, felsefe adı altında ortada gezen çoğu fikriyatın irrasyonel olması olgusudur.

  İrrasyonel filozoflar, felsefeyi öylesine anlamsız bir hale sokmuşlar; ve çeşitli irrasyonel ekollerden ibaret olan modern felsefe, rasyonel felsefe önünde öylesine kalın bir sis perdesi yaratmıştır ki; rasyonel olma çabasında olup da, felsefeyle tanışmak isteyen çoğu insan, büyük bir ihtimalle, modern felsefenin ürünlerinden biriyle karşılaşır; ve bu ürünü anlamaya çabalarken hissettiği tatsız duyguyu kimliklendirebilmesini sağlayacak ve öyle hissetmekte haklı olduğunu kanıtlayacak felsefi anahtarlara da sahip olmadığından; şuna benzer bir duyguyla, felsefeden tamamen uzaklaşır:
  "Öff; ben böyle soyut terimlerle düşünmem hiç. Ben, gerçek-hayatla ilgili, somut, spesifik problemlerle uğraşmak istiyorum. Felsefeye, niye ihtiyacım olacakmış ki?" Cevap şudur: Felsefe, tam onun için, yani gerçek-hayatla ilgili, somut, spesifik problemlerle uğraşabilmek için gereklidir.

  Bazı insanlar, felsefeden hiç etkilenmemiş olduklarını zannederler ki; kendilerine yanıldıklarını söylemek gerekecek. Gerçek odur ki: günlük hayatlarına rehberlik eden ve üzerinde hiç düşünmeden kullandıkları çoğu prensip, değer, düstur, vecize, atasözü, klişe, slogan, tekerleme, vs.; belirli felsefelerin ürünüdür.

  Bazı filozofların anlaşılmaz teorilerini okurken, sıkıntıdan başka bir şey hissetmiyorsanız; tamamen haklısınız. Fakat; bunları, "Saçma olduğunu bildiğim halde; neden bu teoriyi incelemem gereksin ki!" diye bir kenara atarsanız; yanılırsınız.
  Evet, saçmadırlar; fakat, bir yandan bu teorileri saçma ilan ederken; öte yandan, bu teorileri üreten filozofların vardıkları sonuçların hepsini, ürettikleri klişelerin hepsini kabul etmişseniz; onları çürütmeğe muktedir değilseniz; saçma olduğunu bilmiyorsunuz demektir.
  O saçmalık, insan mevcudiyetinin en hayati konularıyla, ölüm-kalım meseleleriyle uğraşmaktadır. Yanlış da olsa; hiçbir önemli felsefi teori, boş yere ortaya atılmaz; hepsinin gerisinde, meşru bir mesele vardır; insan bilincinin gerçek bir ihtiyacı söz konusudur.

  Fakat; bazı felsefeler, bu meseleyi çözmeye çalışırken; bazıları ise, muğlaklaştırmaya, yozlaştırmaya, çözümün keşfini engellemeye uğraşır. Felsefi teorileri anlamazsanız, onlardan en kötülerine maruz kalırsınız. Kötü felsefe, insanı tahrip eden felsefe demektir.Bu anlamda doğru bir felsefeye sahip olmak sizin "meşru müdafaa"nız için gereklidir.

  kaynak
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Felsefenin Önemine Dair

  Athen kuşu deriz felsefeye. Athen atinadır. Kuş ise düşüncedir .Ölümsüzlük kavramı anlatılırken Kuşun parçalanması daha sonra Çağrıldığında tekrar parçaların toplanma yerine gelerek Kuşun canlanması halidir.Yada başka bir ifade ile çobanın koyunlarını otlatmak için dağıtması gibi.ATHEN KUŞU İSE SİSLİ HAVALARDA UÇAR.Yani alacakaranlıkta.İşte bu alacakaranlık Özbenliğimizdeki Geceden sonra bir parça ışık görmemizde hasıl olur ve o zaman kişi önce Felsefesini kendi kendine yaparak öğrenmeye başlar.Daha sonra Felsefi kitapları alıp okuduğunda anlamaya başlar.Çünkü hakikatende soyuttur felsefe.O yüzden kişi ne kadar zeki ve IQ su ne kadar kuvvetli olursa olsun yaşamındaki o geceyi ve alacakaranlığı tatmadıkça Felsefeyi ve aynı zamandada İlahi Felsefeyi(Onun çıkış yeri ise Adem Ve Havvanın doğduğu Hindistandır denir.) anlayamayacaklardır.İşte bu nedenle İdeolojileri ortaya koyan gerçek filozoflar çoğu zaman İdeolojiyi uygulayanlar tarafından dahi anlaşılmayarak büyük haksızlıklara maruz kalmışlardır.Misal "Devrim kanla yazılır."der filozof. Filozofun söylemek istediği devrim Düşünce diyalektiği neticesinde ortaya yeni bir düşünce oluşturmaktır.İşte oluşan bu yeni düşünce kandır. O kanla Düşüncelerini temizler filozof.Ama uygulamacı bunu anlamaz etrafın kanını dökmeye başlar.Sorarsanız Filozofın kitabını okumuş hatta ezberlemiştir ama ne yazıkki anlayamayıp onu hazmedemiştir. Selamlar.

Benzer Konular

 1. Siyasal felsefenin doğuşu
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2010, 09:22 PM
 2. Felsefenin Başlangıç İlkeleri
  SOSYALİST Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 23-12-2009, 02:59 PM
 3. Felsefenin tanımı
  İnci Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2009, 03:30 AM
 4. Yalana dair
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2009, 02:17 PM
 5. TC ve Felsefenin Tarihsel Gelisimi
  evrensel-insan Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 11:11 PM
Yukarı Çık