Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  güney
  Misafir..

  İnsan Üstücülük .....

  İnsanÜstücülük (Uebermensch)

  Üstün insan... Alman düşünürü Nietzsche tarafından terimleştirilen deyim.

  Nietzsche, bu deyimi şöyle tanımlar: “maymuna oranla insan neyse, insana oranla insan üstü de odur.”

  Bir başka yapıtında da şöyle der: “insanlık içinde, ortalama insandan başka, daha yüksek ve daha güçlü bir insan türünün gerçekleşmesi gerekir. Bu düşüncemi ben insan üstü sözcüğüyle dile getiriyorum”.  Nietzsche’ye göre tanrı ölmüştür, insan artık yalnızdır ve kendi değerlerini kendisi yaratmak zorundadır. İnsan için gereken erdem, Hıristiyanlığın acıma ve insan sevgisi gibi insanı sünepeleştiren erdemleri değil, güçlü olma erdemidir.

  Kökleri Fichte’ de bulunan bu felsefe, olumsuz yönlerinin gelişmesiyle varoluşçuluk vb. gibi çağdaş düşünce akımlarını meydana getirdikten başka, sonunda Alman nazizmini doğurmuştur. Nietzsche, yeryüzünün efendisi olacak yönetici bir ırk gerektiğini ve Almanya’ya Yahudi akımının durdurulması kanısında olduğunu söyler. Törebilimi aristokrattır, “iyi bir aileden doğmadıkça hiçbir ahlaklılık mümkün değildir, insanın her ilerleyişi aristokratik toplumdan gelir.” Der. İnsan üstü ereği, Nietzsche’nin deyimiyle aynen, “milyonlarca salağı ortadan kaldırarak geleceğin insanını kalıba dökmek”tir ve “bütün bir ulusun yoksulluğu bir insan üstü’nün acı çekmesinden daha az önemlidir”.

  Nietzsche, Hıristiyanlığa karşı olduğu kadar, onun deyimiyle, “milyonlarca salağı” insan etmek isteyen toplumculuğu da karşıdır. Ona göre toplumculuk, “milyonlarca salağı” insan üstü’lere karşı çıkarmaktadır. Oysa “milyonlarca salak” öğretimden yoksun bırakılmalı, birçok gerçekleri bilmemeli ve insan üstü’lere kölelik etmelidir.

  İnsan Üstücülük*-*Nedir

  Çok iddialı değilmi??

 2. #2
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: İnsan Üstücülük .....

  bu konu çok tanıdık geliyor ve söylemler :D

 3. #3
  güney
  Misafir..

  Cevap: İnsan Üstücülük .....

  baksen benim öğrencim felsefeden de anlıyor...:))
  Güzel bir konu ve dikkatle irdelenmesi gereken....

 4. #4
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: İnsan Üstücülük .....

  Felsefe İnsan var olduğu müddetçe vardır.Yeni Felsefi akımlar dediğimiz akımlarda hep vardılar.Varoluşluğu Şeyh Bedrettindede görebilirsiniz.Ya Bektaşilerin nasip alan cana dedikleri:SENİ SENDEN ALDIK .SENİ YİNE SANA VERDİK .VAR KULLAN GÖRELİM SENİ.Lafının anlamı Sen artık yalnızsın değilmidir?Eğitim dediğimiz kavram ise Öğretimden çok farklıdır.Ve en önemli eğitim bireye AİLESİNDEN verilen Altı yaşına kadar olanıdır.İşte burada Aristokraside başlar.Bunun Zenginliklede bir ilgisi yoktur.Ve ATHEN KUŞU DAİMA SİSLİ HAVALARDA UÇAR.Bu lafın anl***** gelen sözlerin aynını İLAHİ FELSEFECİLERDE söylemiştir.
  Ensemizden esen boran kış gibi
  Seher Vakti bir korkulu düş gibi
  Yavru şahin pençesinde kuş gibi
  Çağırta çağırta buldu dert biz(Pir Sultan)
  Ama sonuçta Ortaya bir sistem koyamıyoruz.Şayet Yığınlar tam manasıyla eğitip öğretebilsek o zamanda Anarşi çıkır ama bunada imkan yoktur. Çünkü herkesin aldığı aile terbiyesi farklı.
  SONUÇTA:Maddi açıdan Beşeri sınırların üstünde kendini geliştiren profesyoneller geliştirmeyenleri bir sürü gibi idare ediyorlar.Selamlar.

 5. #5
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Rep Gücü
  502

  Cevap: İnsan Üstücülük .....

  Saygideger yazarlar;

  Bu konuda yazmis oldugum, mesajlara paralel olarak; sunu da eklemekistiyorum.

  Birincisi, dusunce ve davranista; henuz insan degil; insanoglu vardir. Insanoglunun, dogal dusuncesinin kokeni ve temeli; insandisilik, yani tanri ve madde; ve insanlikdisiliga, yani; ayrimcilik, bencillik, erksellik, erkeksellik, cikar v.s. dayanir.

  Eger, nihilizmden yola cikarsak; insan turunu bir cesit ayrima tabi tutmak gerekir. Birincisi; hicbir insanoglunun, hicbir insanoglu hakkinda; ustunluk temelli bir karar alma hakki ve hurriyeti olamaz. Zaten, nihilizmin bu yanasimi; hem irkci, hem ayrimci, hemde bireyci akilcilik temelinde; guc ve otoriteyi, insanoglu turunun arasinda yeniden dirilten bir yanasimdir.

  Butun, iktidara gecmek isteyen ideolojiler, ki bunlar; fasizm, anarsizm, terorizm, gerilla haraketleri ve zorla ve kanla iktidara gelmek isteyen tum ideolojiler icin gecerlidir. Bugun; nihilizmin; bu ortaya attigi konuyu, amerikan idealizmi; soros ideolojisinin mikroayrimcilik temelinde yurutmekte ve maalesef, bilimde de DNA ve gen eliyle, insanoglu arasinda; bir kalici ayrim yaratilmaya calisilmaktadir.

  Amac, dunyayi ve toplumlari; yonetenler ve yonetilenler temelinde; hem bilimsel, hem felsefi olarak; iki kalici ayrima getirmeye calisilmaktadir. Bugun emperyalist zihniyet ve tanrisal yanasim, ki buradaki tanrisalligin temeli; tanridan arinamamak; kah madde ve ateizm, kah inanc ve din temelinde tanriyi kullanimda tutmaktir; tamamen; dini mentalitelerin urunudur.

  Bugun; tum ideolojiler, inanc temeline dayanmakta; bilim de inanc temeline dayandirilmaya calisilmaktadir.

  Butun bu oyuna gelmemek icin, yapilmasi gereken; birey olma bilincine erismek ve bireysel olarak; evrensel temelde; insanoglunun ozu olan insan ve insanligi one cikarmak; hem insandisi, hemde insanlikdisi dogal dusunce yerine, insanin ozunun dusuncesini yaratmak zorunludur.

  Amac; insanoglunu; tur olarak, kaosta tutmak, kutuplastirmak, robotlastirmak, birbiriyle savastirarak; emperyalist kazanc, guc ve otoriteyi kalici kilmaktir. Oyuzden, mumkunse; tum insanoglunu biribirinden ayiran, tum ayrimlara; din, tanriya yanasim, irk, milliyet; karsi; farklarin birligi ve butunlugu temelinde, hak ve ozgurluklerin antiayrimci politikasiyla, yanasmak gerekir.

  Cunku; NE INSANDISILIK, NE DE INSANLIKDISILIK; INSANIN OZU VE TABIATI DEGILDIR. BU OZ VE TABIAT OLARAK, DOGAL DUSUNCENIN EVRENSEL KOKENININ ORGUTLENISI, SISTEMLENISI VE DUZENLENISININ BIR SORUNUDUR. BU DOGAL DUSUNCE DE, HERZAMAN INSAN ARASINDAKI AYRIMI, ERKI, CIKARI, EGOYU YARATMISTIR.

  Iste; onemli olan; bu evrensel kokenin sorununun ozune erisebilecek bilince varmak ve dogal dusuncenin; tum koken ve temelinden arinmaktir. Iste, insanoglu, bunu basarirsa; dusunce ve davranista; evrensel insanligi yakalar. Aksi; dogal dusuncenin getirdigi teslimiyettir.

  Bizlere, insanustuler degil; bilinclenerek dusunce ve davranista insan olanlar ve insanlik sunanlar gerekir. Bize tanri ve madde degil; insan olarak yurutulen yasam ve iliski lazimdir. Bize; ayrimcilik, erk, cikar ve ego degil; tum insan turu olarak; evrensel temelde; tum ozel farkliliklarimizla; birarada, beraber, butunluk ve birlik icinde ve biribirimizle yardimlasarak, destekleserek ve biribirimizin farklarini; hic bir farki one cikarmadan; savunarak, kollayarak ve koruyarak; tum kendi turumuz disinda kalanlarada; ayni insan ve insanlik bilinciyle yanasarak; savassiz, ayrimsiz, bir dunya kurmak gerekir.

  TUM; CINSI, IRKI, MILLI, DINI, VE BILIMUM FARKLARI AYRIMA TASIMADAN BIR BUTUNLUK ICINDE; YASATMAK GEREKIR.

  Yoksa; ne bencillik dogaldir, ne bir kan asildir, ne bir DNA ayrimcidir, Ne de bir gen ustundur. Butun bu uydurmalar, cikar temelli erk kokenli guc kullanimli, insanoglunun dusunce urunudur. Iste once bu dogal dusuncenin; kokeninin bilincine varmak ve ondan arinmak gerekir.

  Iste, asil bu; insanin ozunde ve bu ozun dusunceye tasinmasinda yatar. Bu oz ve dusunceye bu ozu tasiyabilme de; her insanin yetisi dahilindedir. Yeterki bu bilince erisilsin.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

Benzer Konular

 1. İnsan Doğmak ve İnsan Olmak
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 26-08-2009, 05:50 PM
 2. İnsan mı ?
  M ü e l l i f... Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-05-2009, 06:50 PM
 3. Ey İnsan!
  mamur Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-12-2008, 08:04 PM
 4. İnsan Beyni Nedir- İnsan Beyninin Çalışma Yapısı
  SAHARAY Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-11-2008, 01:30 AM
 5. İnsan, Can ve Cin
  carpediemcan Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-08-2008, 12:10 PM
Yukarı Çık