Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Filozofların Ölümü

  Epikuroscular’a göre ölüm bizim için hiçbir şeydir - bu görüşe rağmen çalışmanın bütünlüğü açısından aşağıdaki tuhaf felsefi ölüm listesini veriyoruz.

  EMPEDOKLES: Empedokles'in ölümü hakkında iki görüş vardır. Birine göre kırık bir bacak nedeniyle öldü, diğerine göre bir tanrı olduğunu kanıtlamak için Etna yanardağının kraterine atladı. Bunun nasıl bir kanıt oluşturacağı ise kayıtlı değil.

  HERAKLEİTOS: İnsanlardan nefret ettiği için dağ başına kaçtı ve burada ot ve sebzeyle beslenmekten vücudu su topladı. Doktorlar bu durumun tedavi edilemez olduğunu söyleyince kendi tedavisini kendisi yapmya kalkışıp bütün vücudunu baştan aşağı gübreyle kapladı ve açık havaya çıktı (belki de kimsenin onu evine alamayacağı için). Tarihçi Diogenes Laertius'a göre, "üzerindeki gübreyi temizleyemedi ve böyle tanınmaz halde köpekler tarafından parçalandı". Köpekler tanısaydı belki de yapmazlardı.

  Bir Atina hapishanesinde baldıran zehirinden ölen SOKRATES'ten bahsetmeye gerek yok çünkü herkes bilir bunu, ama eğer biri size bundan bahsedecek kadar talihsizseniz o zaman Plato'nun Paedon adlı yapıtında tanımladığı Sokrates'in ölümü ile baldıranın bilinen etkileri arasında bariz bir tutarsızlık kaydettiğinizi söyleyin: yani biri yalan söylüyor.

  PYTHAGORAS: Kendi aşırı vejeteryanizminin kurbanıydı. Tatminsiz bir kaç müşterisinin kovalamasıyla bir fasulye tarlasına geldi, fasulyeleri ezip kaçacak yerde, durduğu noktada kaldı ve öldürüldü.

  STOACI CRİNİS: (Stoacılık, dünya olaylarına karşı kayıtsızlık ve ağırbaşlılık sergilemesiyle belirlenir) bir farenin çığlığından korkarak öldü. Stoacı felsefe bunun üzerine hiç gitmedi.

  Diğer yandan STOACI CHRYSİPPUS kendi korkunç şakalarından birine gülerken öldü. Hikayeye göre yaşlı bir kadının eşeği filozofun elbiselerini yemiş, filozof da kadına şarap verip, "Bari bir yudum şarap ver de elbiseleri yıkasın," demiş. Chrysippus bunu anlatmış, sonra gülmekten katılıp yere düşmüş. Sonra ölmüş. Böyle bir mizah duygusu karşısında 700 kitabından hiçbirinin kalmamış olmasının iyi bir şey olduğunu düşünmek affedilir bir suç sayılır.

  DİOGENES:Üç yoldan biriyle ölmüş olması gerekir.

  1.) Nefes almaya tenezzül etmeyerek.
  2.) Çiğ ahtapot yemekten ciddi hazımsızlık.
  3.) Köpekleri arasında çiğ ahtapot bölüştürürken ayağından ısırılmaktan.

  Antik dönemden sonra felsefi ölümlerin kalitesi önemli oranda düşüyor. Ama AQUINAS'ın, kendinden önce Epicurus'un da öldüğü gibi, lavaboda öldüğünü söylemek belki iyi olur.

  FRANCIS BACON: Bir tavuğu karda dondurmaya çalışırken yakalandığı zatürreden öldü. Belki de şimdiye kadar, yiyip ölmek karşısında, uygun yiyecek ararken ölen tek adam.

  Ve son olarak sabahları çok erken kalkmaktan ölen RENE DESCARTES'ın talihsizliği. İsveç kraliçesi Christina'nın sarayına davet alınma şerefine erişti, kraliçenin günlük eğitim istediğini dehşetle öğrendi, ancak kraliçenin tek boş vakti sabah 5'ti... Zorlanmak öldürdü onu.


  http://mitoloji.info/filozoflar/filo...in-olumu.nedir

 2. #2
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  293
  Rep Gücü
  73

  Cevap: Filozofların Ölümü

  emeğine sağlık güzel bir paylaşım zeki insanların ölümleri çok kötü olmuş

Benzer Konular

 1. filozofların ölümü...
  Daphne Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-11-2009, 07:56 PM
 2. Ölümü Gör
  RABİA Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 03-10-2009, 04:46 PM
 3. Cümlenin ölümü
  sis_labirenti Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-09-2009, 12:37 AM
 4. Serçenin ölümü
  Kadim Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-08-2009, 09:17 AM
 5. Yabancı filozofların Kuran'ı Tasdiklerine Dair Şehadetleri.
  M ü e l l i f... Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 25-03-2009, 10:44 AM
Yukarı Çık