Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

Konu: Inanc Nedir?

 1. #1
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Rep Gücü
  502

  Inanc Nedir?

  Saygideger yazarlar.

  Insanoglunun; sezgi-duyum-his yoluyla algiladigi ve kavramlastirdigi olguya inanc denir.

  Inanclar, soyut olarak kavramlastirilmistir. Inanc; yansisi algilanarak kavramlastirilan maddenin karsitidir. Soyut kavramlar-sevgi, nefret, dogru, yanlis, iyi, kotu, hurriyet, demokrasi ,tanri v.s. evrenseldir.

  Sorun bu evrensel kavramlarin ifadesinde cikmaktadir. Kavram olarak; ikili-seye inanc- ve karsitlik-inanma inanmama-karakteri gosteren soyut kavramlarin ifadesi ise tektir.

  Kavramlar, evrensel olsada; IFADESI; KISISEL VE OZNELDIR. O yuzden; bir kavramin ifadesi; hem goreceli, hem de degiskendir. Bir kisinin dogru dedigine, baskasi yanlis diyebilir. INANCLAR, CISIMLESTIRILIRSE; INANILIR. Bu su demektir. Dogru; bir ideolojinin, bir gelenegin, bir ahlakin, bir idare sisteminin, bir dusuncenin v.s. dogrusudur. Sevgi; bir anne-babaya, kardese, arkadasa, vatana, millete, siire, sanata v.s. duyulan bir sevgidir.

  Ustelik; soyut kavramlar-inanclar- mutlaka cisimlestirilmistir. Eger, bir soyut kavram; vucut bulamamissa; ona inanc mumkun degildir. Soyut kavrami; cisimlestiremeyen, kisi o kavrama inanamaz. Bu zaten; kavramin ikili karakterine terstir. Onemli olan ise; bu soyut kavramlarin ifadesinin, kisisel olmasi ve kisi tarafindan cisimlestirilebilmesidir.

  Tarihler boyu, cisimlestirilen inanclar; insanoglunun bir kullanim araci olmustur. Eger, bir kisi; inandigi soyut kavrami, bir cisme oturtamazsa; o zaman inanmasi mumkun degildir. Soyut kavramlar yasadikca ve cisimlestirilebildikce; inanc devam eder. Mesela; ateistler, tanri soyut kavramini cisimlestiremedikleri icin; inanmazlar.

  Ilikinsanoglu bile; tum soyut hislerini cisimlestirerek cesitli maddeleri-agac, gunes, ay, dag v.s. tanri yaptilar. Hatta daha sonra soyut kavramlara bile tanri buldular-guzellik, iyilik, kotuluk v.s.

  INANCIN TAMAMEN INSANOGLUNUN DUSUNCESINDEN ARINMASI ICIN; ONCE CISIMLESEMEMESI VE SONRADA; CISIMLESEMEYEN SOYUT KAVRAMIN, KULLANIMINA IHTIYAC DUYULMAMASIDIR.

  Cunku, soyutlar, insanoglunu; dusunce ve davranis olarak; biribirinden ayiran, tartistiran, erk sahibi, bencillik sahibi yapan ve cikar olarak kullanimi getiren olgulardir. Insanoglu, soyut kavramlardan-inanclardan-arinamadigi olcude; dusunce ve davranista insan olamaz, insanlik sunamaz.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 2. #2
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319

  Cevap: Inanc Nedir?

  İnançlar hakikat düşmanları olarak yalanlardan daha tehlikelidir. F.N.

  >>> Kavramlar, evrensel olsada; IFADESI; KISISEL VE OZNELDIR.

  >>> Mesela; ateistler, tanri soyut kavramini cisimlestiremedikleri icin; inanmazlar.

  >>> INANCIN TAMAMEN INSANOGLUNUN DUSUNCESINDEN ARINMASI ICIN; ONCE CISIMLESEMEMESI VE SONRADA; CISIMLESEMEYEN SOYUT KAVRAMIN, KULLANIMINA IHTIYAC DUYULMAMASIDIR.

  Daha önce de üzerimizde durduğumuz nokta şu idi : '' İnsanların inanmaya ihtiyaçları var. ''

  Kimisi gerçek hayatta çektiği sıkıntının mükafatını, kimisi gücünün devamını ölümsüzlük adı altında metafiziğe yüklemiş.

  Yani insana ters bir durum yok... Zira egolarını dahi tatmin edemediğini düşününce.

  Hele hele ''bilinmeze'' olan merakı ve düşüncede yarattığı, hayranlık duyduğu dünya.

  Aslında hiçte zor değil... İnsanı ne kadar eleştirsekte, bilinci sayesinde ve onu kullanmasıyla orantılı düşününce küçümsenecek bir varlık değil... Aksine varolduğu dünyada herşeyden öte. Bu potansiyel yüce varlığın, ölümle yok olacağı düşüncesi gerçektende inanılası, en azından bana mantıklı gelmiyor.

  Sizinde bahsettiğiniz gibi bu kavramlar (tanrı gibi) ''kişiseldir''. Kişiliğin her insanda farklılık gösterdiğini hesaba katarsak yine sizin felsefenizle çelişkili durum çıkıyor ortaya. Yani bu yazıda tanrı, inanç, doğru, iyi,kötü vs. gibi kavramların ''gerçeği'' olmadığını yazıp, sonunda ''tek yolu'' göstermek gibi.

  Sevgili evrensel insan;

  Ateistler, tanrıyı cisimleştiremedikleri için değil, tanrıya inananlar olduğu için ''vardırlar''... Dahası onların ki inanmamak dahi değil, ''inanamamaktır''.

  Yani bu evrensellik, küreselleşme, Soros öğretileri, vs.vs. yalnızca sizin felsefeniz... İnsanlığın değil.



  Saygılar.

 3. #3
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Rep Gücü
  502

  Cevap: Inanc Nedir?

  Saygideger spartakus;

  Su, "insanligin felsefesi" ne imis? Birde, sizin tuslamalarinizdan alalim. En azindan o zaman; ben de, sizin goruslerinizi ogrenmis olurum ve boylece daha iyi biribirimizin dusuncesini, algilariz. Buyrun, sizi dinliyorum.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 4. #4
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319

  Cevap: Inanc Nedir?

  Sevgili evrensel-insan;


  İnanç kavramı için kısmen ortak düşünsekte... Evrensel insan iddianızda size katılamıyorum ve inanç dahil bütün kavramların ya da değerlerin herkeste benzer özellik göstermesi, dahası doğrunun ya da sizin doğrunuzun bu olduğu konusunu reddediyorum.

  Ben, Marksist-Leninistim.

  Erternasyonalle kurtulur insanlık



  Saygılar.

 5. #5
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Rep Gücü
  502

  Cevap: Inanc Nedir?

  Saygideger spartacus;

  Ben dogrulari ortaya koymaktan ziyade; onlari curutuyorum. Benim dusunce tarzim qua yanasimi ve cikarsamali curutme metodu. O yuzden benim dogrularla, ispatlarla degil; curutmeyle ilgim var. Ben, ne bir istim; ne de bir izmi savunuyorum. Cunku butun izmler, erksel, ayrimci cikarci ve iktidar amaclidir. Ben;insanligin; birliginden, butunlugunden ve farklarinin temelindeki; beraberliginden yanayim. Oyuzden, ayrimci hicbir deger tasimiyorum.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 6. #6
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Rep Gücü
  502

  Inanc ve Kullanim-Yanasim Cesitleri

  Saygideger yazarlar;

  Inanc kavr***** veya herhangibir kavrama; bilinen yanasim-kullanim dusunce ve davranis sekli; Sahip olmaktir. Inanca sahiplik iki turludur. Birincisi olumlu sahiplik;inanmak veya inancin inanmasina sahib olmak, ve sahip cikmak BENIMSEMEK. Ikincisi;inanmamak, yani inancin inanmamasina, sahip olmak ve sahip cikmak, BENIMSEMEK.

  Bu ikisi de, inancsal yanasim-kullanim ve inanc kavr***** sahipliktir, ve biribirinin zittidir. INANCI, INANCSAL BENIMSEME ZITLIGIDIR. Ki buradaki inancin inancsal benimsenme zitligi; sadece dini veya tanrisal temelde degil; tum bilimsel olmayan ve epistemolojik olmayan; teoriler ve ideolojiler icin de gecerlidir.

  Bunun disindaki bakis acisi ise; yukaridakine disaridan bakan ve yukaridaki yanasim ve kullanimlari notr algilayan, inancsal olmayan ve inancsallik icermeyen bakis acisidir. Yani inanci sadece kavram olarak ve izah etme adina kullanan ama yukaridaki gibi sahiplenmenin aksine;

  SAHIPLENMEYEN BENIMSEMEYEN ve INANCSAL OLMAYAN YANASIM-KULLANIMDIR.

  Yani sadece tanrisal veya dini degil; her turlu inanc sahiplenmesini, inancsal olmayi, dusunup-davranmayi, yasam ve iliskisinde; TERK EDEN, ONDAN FERAGAT EDEN, ONUNLA ALAKASINI KESEN, ONDAN VAZ GECEN, ONU YADSIYAN, ONA AIT OLMADIGINI SOYLEYEN, ONA YER VERMEYEN v.s. anlamini tasir.

  Kullanma veya kavrama yanasimin amaci sadece; onu sahiplenmenin sorun oldugunu gostermek ve bu sahiplenme ve sahiplik veya BENIMSEME-BENIMSETME mucadelesi vermenin, yasam ve iliskiye hic bir fayda saglamayacagi gibi; zarar getirecegini ortaya koymak.

  Bilimsel ve epistemolojik olmayan, bir dusunce uretmemek ve bilimsel ve epistemolojik gercegin disina cikmamak VE BILIMIN GELISIMINI EPISTEMOLOJIK TEMELDE UYGULAMAK, KULLANMAK.

  Ama ayni zamanda da; ilk paragraftaki sahiplenmenin o kulvarda kalanlar icin, kacinilmaz oldugunun farkina varmak ve kisilerin dogruladiklari temelde inandiklari soyut ve somut degerlere, kisiye yonelik olarak saygi gostermek.

  Ayni zamanda yukardaki kulvarin, her turlu sorununu da; dusunce ve davranis temelinde yanlislamak, curutmek ve gecersiz kilmak. Yani INANCDISI VE DOGRUDISI YANASIM VE KULLANIM DUSUNCESINI DAVRANIS OLARAK SUNMAK.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

Benzer Konular

 1. inanç
  erman_tek Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-04-2009, 01:03 PM
 2. Inanc sistemler
  evrensel-insan Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 24
  Son mesaj: 28-03-2009, 05:25 PM
 3. Kan ve inanç/pkk ve kürt hareketi
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-02-2009, 04:30 PM
 4. inanç atlası
  YukseLL Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-06-2008, 12:00 AM
 5. Zeka ve inanç.....
  güney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-06-2008, 09:34 PM
Yukarı Çık