Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Fırsatınız olsaydı?

  Eğer size kendi dünyanızın kurallarını belirleme fırsatı veya gücü verilseydi, nasıl bir dünya düzeni meydanı getirirdiniz? İnsanların yaşamlarında köklü değişimler olur muydu? Herkes için daha iyisini mi, sizin için daha iyi olanı mı isterdiniz?
  İdeal dünya sizce nasıl olmalı

 2. #2
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  karşıyakalı-karşıyaka
  Mesaj
  93
  Rep Gücü
  42

  Cevap: Fırsatınız olsaydı?

  Alıntı Eftelya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eğer size kendi dünyanızın kurallarını belirleme fırsatı veya gücü verilseydi, nasıl bir dünya düzeni meydanı getirirdiniz? İnsanların yaşamlarında köklü değişimler olur muydu? Herkes için daha iyisini mi, sizin için daha iyi olanı mı isterdiniz?
  İdeal dünya sizce nasıl olmalı
  ölüm korkusununun egemen olamayacağı bir felsefe üzerine kurardım. bunu kurarken ilk önce sonsuz yaşam felsefesini yok ederdim. daha sonra ölümün insanın tüm bireyleri için geçerli olduğunu, doğuşu nasıl karşılıyorsak ölümüde öyle karşılamak gerektiği bilincine ulaşmayı sağlardım. dolayısıyla hayatı en yüksek değer haline getirmiş olurdum. ancak belirli bir zamana gelmeden bir takım nedenlerle karşımıza çıkacak ölümlerin bu felsefeyi yıkacağını düşündüğüm için, misyonu insan türünün varolmasını esas kılmakla, ölümün bireyler değil insanlık üzerinde, Demoklesin kılıcı gibi asılı kalmasını engellerdim. ancak türün varlığını daim kılmanın, bireylerinde çıkarına uygun olmakla sağlanacağını düşündüğümde çuvallıyorum. çünkü bu misyon ancak barış üzerine bina edilebilir, barışın temelinde ise adalet vardır. çıkar çatışmaları ve adil olmayan ölümler adaleti sarsar. dolayısıyla haksızlık doğar. bu da dünyada haklarını alamayanların, bir şekilde başka bir yaşamda almaları gerektiği felsefesini açığa çıkarır. dolayısıyla ölümlü olduğumu ve bir daha ne burada, nede başka bir yerde veya başka bir formda yaşamayacağımı kabul etsem bile, bunu ancak kendim için kanun olarak kabul eder, geçmişten günümüze gelen değerlerin değerlemdirmesini yaparak buna göre yaşarım. nerede, ne zaman, ne şekilde öleceğim ise önemli olmaz. haksızlıkla veya hakederek ölmek dokunmaz bana. ancak bu yaşamı başkalarının yaşmasını isteyemem kimseden. dolayısıyla ben insanlar için bir dünya düzeni kuramam. ancak kendi düzenimi kurarım ne kadar zor olsada.

Benzer Konular

 1. Aşkın Anayasası Olsaydı!
  Venhar Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 23-03-2010, 11:53 PM
 2. Atatürk olsaydı
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 30-03-2009, 05:45 AM
 3. Içimizde çöp sepeti olsaydı...
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 26-01-2009, 08:37 PM
 4. Bir Horozum Olsaydı!
  RABİA Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-07-2008, 11:00 AM
 5. Mümkün Olsaydı
  blueice Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-03-2008, 11:06 PM
Yukarı Çık