Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Toplumun ve siyasetin en seksi 5 düşüncesi

  Sunday Times'ın ortaya attığı toplumsal kurallar fikri, siyasetin çıkış düşüncelerini de beraberinde getirdi.


  Durum teorisi, üzerimize yüklenmiş konum ve sıfatlar, farklı davranışların kaynağı olduğunu açıklıyor.


  30 sene önce ekonomiye odaklanmış entelektüel bir devrim vardı. Şimdi ise tartışmalara toplumsal psikoloji etmeni eklendi. Toplumsal psikoloji üzerindeki tartışma, bir toplumun yönetmeliklerin külfetli kısımlarını arttırmadan nasıl değiştirilebileceğini açıklamakta yardımcı oluyor.


  Toplumsal kurallar, yasal sınırlamalardan daha etkili.


  İşte Sunday Times'ın haberine göre, siyasete etkisi olan en güncel entelektüel düşünceler. Sıradan gibi görünseler de, bu düşünceler siyaset ve toplumun en seksi 5 düşüncesini oluşturuyor.

  1.Toplumsal Kurallar: ‘İnsanlar birbirlerini taklit eder.’ İlginçtir ki, bu yazısız kurallar topluluğunun etkisi yasal sınırlamalardan bile daha kuvvetli. Aslında bağış ve yardım yaparken bile bize sınırlamaları koyan, etrafımızdakilerin ne kadar katkıda bulunduğu fikrinden geçiyor. Yapılan araştırmalara göre, çevremizdeki insanları tanıdıkça, onlar gibi davranmak kaçınılmaz bir hale geliyor.

  2. Karşılıklı Özveri: ‘Başkalarına yardım ediyoruz, çünkü karşılığında bir şeyler bekliyoruz ve beklentilerimizin karşılanması için de, benzer şekilde özverili olmamız gerektiğine inanıyoruz.’ Bunun işler hale gelmesi için de, oyun teorisinden yola çıkarak, içinde bulunduğumuz etkileşimlerin sonsuza kadar gideceği tahminiyle hareket ediyoruz.

  3. Durum Teorisi: İnsanlar farklı durumlarda farklı tepkiler ve davranışlar içine girerler. Beklentilere ve gurup kurallarına bağlı kalmayı tercih ederler. Stamford hapishane deneyine göre, insanlara gardiyan ve mahkûm gibi değişik konumlar ve sıfatlar verildiğinde, davranışları da otomatik olarak değişim gösteriyor.

  4. Bakış açısı Teorisi: Varsayımlar ve bakış açısı, bireylerin kararlarını nasıl verdiklerini en iyi açıklayan teori. Özellikle ekonomi, varsayımlarla hareket etmesi nedeniyle, son 30 senedir en ilginç zamanlarını yaşıyor. Bakış açısı insanların riskleri kafalarında nasıl tarttıklarını açıklayarak, poliçe yapımı aşamasında yardımcı oluyor.

  5.Bilişsel çelişki: 1957 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, insanların verdikleri sözleri çarpıtmak ve bu şekilde isteklerine daha uygun hale getirme eğilimleri bulunuyor. Teorinin en önemli yanı, insanların verdikleri sözleri sözlü ve yazılı olarak tutmaya çalışması. Bilişsel çelişki bu yönden ele alındığında, evlilik kurumu ve evli çiftlerin neden beraber kaldığı açıklanabiliyor.

  guncel.net

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Cevap: Toplumun ve siyasetin en seksi 5 düşüncesi

  3. Durum Teorisi: İnsanlar farklı durumlarda farklı tepkiler ve davranışlar içine girerler. Beklentilere ve gurup kurallarına bağlı kalmayı tercih ederler. Stamford hapishane deneyine göre, insanlara gardiyan ve mahkûm gibi değişik konumlar ve sıfatlar verildiğinde, davranışları da otomatik olarak değişim gösteriyor.

  Bu seksi ve cazibeli teoriler içinde en fazla görülen "durum teorisi" dir...

  Davranış ve tepkiler bulunan konum yada olmak istenen yere göre değişim gösterir..Bunun en iyi açıklaması ise "ezilenlerin pedogojisi" adlı kitapta çok net ve açık bir şekilde verilmiştir...

  şiddetle önerimdir...

  ki hayatımızın en küçük detaylarında bile görülmektedir bu değişim.. Süpermeydan var en güzel örnek "durum teorisine"...

Benzer Konular

 1. Kurtuluş Savaşı'nda Sovyet Yardımları ve Lenin'in Düşüncesi
  SOSYALİST Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 02-03-2013, 02:13 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2012, 09:52 AM
 3. Toplumun bazı yönleri çocukları olumsuz yönlendiriyor
  meridyen2 Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 05:40 PM
 4. Atatürk'ün Türk Dili hakkındaki düşüncesi
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-09-2006, 12:17 AM
Yukarı Çık