1) Bilim dediğiniz şey, işe dünyanın bizden bağımsız olduğunu varsayarak başlar. Yani iradeniz ile yönlendirdiğiniz bedeniniz ile dünyayı değiştirebilirsiniz ama dünya sizin düşüncelerinizden direkt olarak etkilenmez. Aksini gösteren pek bir şey görmedik şu ana kadar ama unutmayın ki pek zeki bilim adamlarımız zaten bunun olanaklı olduğuna inanmadıkları için kanıt aramadılar bile.

2) Bizden bağımsız bu dış dünyadaki nesnelerin bilgisinin ulaşılabilir olduğunu varsayıyorsunuz. Einstein, zamanında Newton'dan bahsederken "Doğa onun için harflerini zorlanmadan okuyabildiği açık bir kitap gibiydi." demiş. Fiziğin en önemli teorisini bulmak için adamın kafasına bir elmanın düşmesinin yeterli olduğu dönemlerde bu böyleydi belki ama doğa artık kısa cümleler kurmuyor. Haliyle insanların da okurken kocaman kocaman hatalar yapması mümkün, mümkün, mümkün... Aksi olursa şaşırmak lazım asıl.

3) Siz olmadan nesneler var olabilir belki ama siz olmadan bilgi var olamaz. Yani bilgi var olmak için bile en başta bir özneye muhtaçtır. O zaman nesnel bilgi diye bir şey nasıl olabilir? Dışardaki dünya sizden bağımsız olabilir ama biliminiz beyninizin kıvrımlarında yaşıyor. Benzer kıvrımlara sahip herkes sizinle aynı fikirde olsa bile gerçekten nesnellikten bahsedemezsiniz!

4) Amaç olmadan deney olmaz. Evren gelip size kendisini anlatmaz, soracak soruları sizin seçmeniz gerekir. Ve unutmayın, sorgucu sanığı yönlendirebilir. Neyi öğrenmek isterseniz, onunla ilgili birşeyler görürsünüz ancak. Beklenmedik şeylerin bilimde fazla yeri yok.

5) Bilimsel devrim falan mı diyorsunuz? İnsanlık, düşünsel kalesinin duvarlarını her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor. Devrim yapmak için karşı çıkmanız gereken otorite sayısı tarihin hiçbir döneminde bu kadar fazla olmamıştı. Kusura bakmayın, haklı bile olsanız kimse sizi dinlemeyecek.

6) Siz kimsiniz ki el kadar gezegeninizde kurduğunuz kıytırık medeniyetinizle, üç kuruşluk beyinlerinizle evrenin sırlarını çözeceksiniz? Üzerine konuşamadığı şey hakkında susmalıymış insan. Fazla konuşmayın, bozmayın adamın asabını.