Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Feminizm Nedir?

Bilim ve Astronomi Kategorisi Felsefe Forum'u Forumunda Feminizm Nedir? Konusununun içerigi kısaca ->> Toplumda kadınlara, erkeklerle aynı hakların tanınmasını sağlamaya çalışan fikir akımıdır. 18. yüzyılın başarına kadar kadınların siyasal, toplumsal hakları hemen hemen ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Feminizm Nedir?

  Toplumda kadınlara, erkeklerle aynı hakların tanınmasını sağlamaya çalışan fikir akımıdır. 18. yüzyılın başarına kadar kadınların siyasal, toplumsal hakları hemen hemen hiç yoktu. Kadınların yapı bakımından erkeklerden geri olduğuna inanılmıştı. Gerek dini mezhepler, gerekse kanunlar, kadınları birçok haklardan yoksun bırakıyordu. Ayrıca kadınlar kendi başlarına mal sahibi olamıyorlar, hiçbir işe giremiyorlardı.

  Mary Wollsonecraft, ilk kez İngiltere'de kadınların toplumsal hakları üzerine bir kitap yayınladı. Böylece feminizmin temelleri atılmış oluyordu. Amerika'da 1920'de kadınlara oy hakkı verildikten sonra diğer konularda da erkeklerle eşit haklar kazanıldı.

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Feminizm Nedir?

  “Kadın hakları” 60′lı yıllardan sonra sıkça duymaya başladığımız bir kavram olmaya başlamıştır. Bu kavramın içeriğinin doldurulmasında ise feminist hareket etkili olmuştur. Feminist hareket çerçevesinde kadın sorununu sadece kadın-erkek eşitsizliği açısından ele almak tek boyutlu bir çözümleme olacaktır. Zira kadın sorunu ekonomik, politik, ideolojik psikolojik yönlerin iç içe geçtiği karmaşık bir olgudur.

  Feminizmi genel olarak kadın=erkek ayrımcılığına karşı çıkarak, cinsler arasında siyasal, ekonomik ve toplumsal eşitliği savunan görüş olarak tanımlamak mümkündür. Batıda Fransız devrimi ile birlikte kadınların seçme ve seçilme hakkı, mülkiyet hakkı kadın özgürlüğü kavramı çerçevesinde savunulmuştur. Çeşitli eylem ve reformlar sonucunda kadınlar açısından bazı haklar elde edilmiştir.
  Feministler bu hakları elde ettikten sonra özgürlüklerinin yalnız bu haklarla sınırlı olmadığını, asıl
  sorunun erkeğin kültürel egemenliği olduğunu savunarak mücadelelerine devam etmektedirler.

  Feminist hareket tarihsel açıdan I. Dünya Savaşı öncesi ve 1968 sonrasında.olmak üzere iki döneme ayrılmaktadır. Bu hareket ile bir çok kadın bir araya gelmiş “daha önemlisi kadın-erkek eşitsizliğine karşı bir şeyler yapılması gerektiğini, bu konuda ilgisiz birçok kadına fark ettirmişlerdir I. Feminizm 1968 sonrasında daha geniş bir tabana yayılma eğilimi göstermiştir. Günümüzde feminizm bazı vurgu farklılıklarıyla değişik ülkelerdeki çeşitli kadın gruplarınca benimsenmektedir. Batıda kadın haklan teorik olarak çeşitli düşünce akımlarının etkisinde tartışılıp gelişirken, Türk toplumunda kadın hakları, sadece kültürel nedenlerle değil, Tanzimat’tan günümüze kadar ülkenin kalkınması açısından ekonomik bir temele de dayanarak, kadına işletmenin kâr maksimasyonu açısından hesaba katılması gereken bir araç; toplumbilimsel deyişle cinsiyet rolünün gereklerine uygun olarak hesaba alınan birimler olarak bakılması ile gündeme gelmiştir.

  Temelde ataerkil toplumsal düzenini eleştiren feminist görüşü bir bütün olarak çözümlemeye imkân tanıyan bir teoriyi geliştirilemediğinden, feminist düşünürler, liberalizm, marksizm, psikanaliz, varoluşçuluk, radikalizm gibi düşünce akımlarının etkisinde kalarak oluşturdukları teoriler ile kadın haklarına alternatif çözüm arayışlarını sürdürmektedir. Bu feminist teoriler, kadınların ataerkil toplumsal düzen yapısı içinde değersizleştirildiklerini varsaymakta ve bunun nedenini sorgulamaktadır.
  kaynak

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376

  Cevap: Feminizm Nedir?

  feminizmin kadinlara faydasi olmusmudur????

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Post Cevap: Feminizm Nedir?

  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  feminizmin kadinlara faydasi olmusmudur????
  feminizm kavramını ortaya atanlar erkeklerdir zaten

  bi kaç kanı bozuk bilimci yüzünden ugrasıp duruyoruz böle salakça bi mevzuyla

  kadın vardır, feminist vardır...
  ama feminist kadın değildir

  aynı ortamda bi kadınla bulunuyosanız hoş sohbet , karsılıklı anlasma vardır...
  yine aynı ortamda bi feministle bulunuyosanız o sizin damarınıza bi yerde basar ve o saatten sonra baslıcak olan sadece siddettir

  bugüne kadar dengesiz feministlerle anlasmadım
  anlasabilen erkeklerede şaşıyorum, çünkü kendinden taviz vermeden anlasmak imkansız
  taviz verenlerse bizden değildir

Benzer Konular

 1. Postmodern Feminizm
  Guney Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-12-2009, 03:52 PM
 2. İslami Feminizm
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 08-12-2009, 01:32 AM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 03:04 AM
 4. Diyanet, 'feminizm AHLAK DIŞIDIR' dedi; kadınlar İSYANDA
  Kadim Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 01-02-2009, 06:33 PM
 5. Kadının Mitosu : Feminizm
  blueice Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 22-06-2008, 03:18 AM
Yukarı Çık