Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

19. Yüzyil Felsefesi

Bilim ve Astronomi Kategorisi Felsefe Forum'u Forumunda 19. Yüzyil Felsefesi Konusununun içerigi kısaca ->> 19. YÜZYIL FELSEFESİ 19. yüzyılın en tipik özelliği siyasi ideolojiler çağı olmasıdır. 18.yy.da aydınlanma sadece dine ve geleneğe değil, siyasi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  19. Yüzyil Felsefesi

  19. YÜZYIL FELSEFESİ


  19. yüzyılın en tipik özelliği siyasi ideolojiler çağı olmasıdır.

  18.yy.da aydınlanma sadece dine ve geleneğe değil, siyasi otoriteyede başkaldırarak devletin gücünü azaltıp bireyin gücünü arttırmayı amaçlamıştır. O yüzden de siyasette ve ekonomide liberalizmin yıldızı parlamıştır.

  Ancak arzu edilen eşitlik, güvenlik yine sağlanamamıştır. Buna tepki olarak 19.yy.da sosyalizm ortaya çıkmış ve eşitlik kavr***** önem vermiştir.

  19.yy liberalizm ile sosyalizmin çekiştiği bir ideolojiler çağı olmuştur.

  19. yüzyıl felsefesi öncelikli olarak Alman felsefesinde romantizmin ve idealizmin zirveye ulaştığı bir dönemdir. Aynı şekilde materyalizmin de yeni bir derinlik kazandığı ve öne çıktığı görülür. Fransız felsefesinde bir yanda Proudhon, Saint-Simon gibi reformcu düşünürler; öte yanda da August Comte ile pozitivizmin belirginleştiği görülür. Tarihçi Tocqueville ile sosyolog ve düşünür olan Emile Durkheim'ı da buraya eklemek gerekir.

  19. yüzyılın genel olarak bir tarih yüzyılı olduğu belirtilir, bunun anlamı hem tarih bilincinin gelişmesi hem de düşüncenin ve felsefenin tarih ile birlikte ele alınıp değerlendirilmesi eğiliminin kuramsal bir nitelik kazanmaya başlamasıdır. Böylece felsefenin içinde siyasal teoriler ve sosyoloji gibi bir disiplin çıkmıştır. 19. yüzyılın genel hatlarıyla Almanya'da idealist felsefenin, Fransa'da sosyalist düşüncenin, İngiltere'de iktisat teorisinin gelişip güçlendiği zamanlar olarak belirtilmesi yanlış olmaz. Felsefede romantik düşünce, idealizm, materyalizm, realizm, rasyonalizm, tarihselcilik, pozitivizm bu yüzyılda kendini gösterir.

  19. yüzyıl tarihsel bakımdan siyasal ideolojilerin öne çıktığı bir dönem olarak ortaya çıkmıştır. Sosyalist düşünce ve onun felsefi kökleri bu dönemde belirginlik kazanmış, öte yandan Liberalizm ve onun felsefi kökleri belirginleşmiştir. 18. yüzyıl aydınlanmacılığının felsefi konumlanışı devam ettirilmekle birlikte, aydınlanmacı felsefi kavramlara belirli bir ölçüde kuşkuyla bakan bir yönelim olarak şekillendiği söylenebilir. Fransız Devrimi'nin sonrasında ortaya çıkan hayal kırıklıklarının etkisi 19. yüzyıl felsefelerinde görülür.

  Genel Özellikleri

  Sosyal ve siyasal sorunlara yönelme

  ideolojilerin öne çıkması

  Olgulara dayalı bilim anlayışı

  Din ve geleneğe karşı olma

  Yeni kültür ve insan tipi arayışlarına yönelmedir
  Konu Bay X tarafından (30-05-2007 Saat 10:32 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Su Felsefesi
  İnci Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2015, 04:21 PM
 2. Din Felsefesi..
  dogangunes Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 31-08-2010, 02:06 PM
 3. Aşk Felsefesi.
  Eftelya Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 13-01-2009, 03:38 PM
 4. 18. Yüzyil Felsefesi( Aydinlanma Felsefesi )
  Bay X Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2007, 10:20 PM
 5. 17. Yüzyil Felsefesi
  Bay X Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2007, 10:19 PM
Yukarı Çık