Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Rönesans Felsefesi

Bilim ve Astronomi Kategorisi Felsefe Forum'u Forumunda Rönesans Felsefesi Konusununun içerigi kısaca ->> RÖNESANS FELSEFESİ Avrupa’da XV ve XVI. Yüzyılda yaşanan rönesans hareketinin düşüncesine, bu dönemin felsefe anlayışı. DÖNEMİN GENEL ÖZELLİKLERİ Rönesans felsefesine ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  Rönesans Felsefesi

  RÖNESANS FELSEFESİ

  Avrupa’da XV ve XVI. Yüzyılda yaşanan rönesans hareketinin düşüncesine, bu dönemin felsefe anlayışı.

  DÖNEMİN GENEL ÖZELLİKLERİ

  Rönesans felsefesine damgasını vuran akım, hiç kuşku yok ki, hümanizm olmuştur. Bu dönem felsefesi, insan merkezli bir felsefedir.

  Rönesansın, insanüstü olana ya da yalnızca doğal olana karşı, insani boyutu ön plana çıkartan felsefesi, doğal olarak, insan bilgisiyle ilgili problemleri göz ardı ettiği ve mutlak bir gerçekliğin mutlak bir bilgisine sahip olma varsayımının, insanın aktüel bilgisine hiçbir katkı sağlamadığı düşünülen mutlakçılığa; insanın bilişsel faaliyetlerdeki etkinliğini gözden kaçırdığına, ve bütün bir doğayı, doğanın daha aşağı parçaları aracılığıyla tanımladığına inanılan doğalcılığa, kısacası geçmişin metafiziğiyle doğa bilimlerini belirleyen insansızlaştırma ve kişiliksizleştirme sürecine karşı tavır almıştır.

  Rönesans felsefesi, epistemoloji ve mantık alanında ise, bilmenin psikolojik yönlerini ve arzu, istek, duygu, amaç ve yönelimlerle kişiliğin düşünce süreçleri üzerindeki etkisini dikkate almayan rasyonalist bir bilgi anlayışına ve klasik mantığa karşı çıkmış ve pozitif, empirist bir bilgi anlayışı ve yeni bir mantık geliştirmiştir. Bu dönemde, a priori felsefelerin zorunlu düşünce doğruları, insanın bilgiye ulaşma sürecindeki somut başarılarıyla doğrulanan postülalara dönmüştür. Zorunlu doğru düşüncesi ortadan kalkarken, doğruluk insan düşüncesinin bilgilenme sürecindeki başarısına işaret eden arzu edilir bir değer olup çıkmıştır.

  Rönesans felsefesinde teori ve pratik arasındaki mutlak antitez yok olup giderken, doğruluk ve yanlışlık mutlak olmayıp, bilginin sonu gelmeyen ilerlemesine bağlı ve göreli olan değerler olarak anlaşılmıştır.

  Bilgi teorisi bakımından empirist bir bakış açısı sergileyen Rönesans felsefesinde, insan zihni, yalnızca dış dünyadan gelen izlenimlerin pasif bir alıcısı olarak görülmemiş, zihnin etkinliğini vurgulayan aktivizm, iradecilik, personalizm ve bireycilikle birleşmiştir.

  KISACA;

  * bireyselliğin
  * yaşanan dünyaya önem vermenin
  * demokrasinin
  * bilimin
  * din yerine aklı öne almanın yeniden canlandırılmasıdır

  AYRICA ORTAÇAĞ'IN

  * dindarlığına
  * metafiziğine
  * bireyselliği yok etmeyi amaçlayan Hristiyan ahlakına ve felsefesine tepkidir
  Konu Bay X tarafından (30-05-2007 Saat 10:37 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Su Felsefesi
  İnci Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2015, 04:21 PM
 2. Din Felsefesi..
  dogangunes Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 31-08-2010, 02:06 PM
 3. Aşk Felsefesi.
  Eftelya Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 13-01-2009, 03:38 PM
 4. tanzimatın rönesans la ilişkisi
  tello02 Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 14-10-2007, 11:34 PM
 5. 18. Yüzyil Felsefesi( Aydinlanma Felsefesi )
  Bay X Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2007, 10:20 PM
Yukarı Çık