Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  KAHRAMAN! Cengiz topel

  Merhaba  Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ilk havacı şehidi olan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, hem kahramanlığı ğı hem de ölüm şekli nedeniyle, Kıbrıs ve Türkiye Türkleri için kutsal bir hatıradır. 1934 yılında İzmit’te doğan Topel, ilk ve orta öğrenimini Bandırma ve İstanbul’da tamamladıktan sonra; lise öğrenimini, Haydarpaşa Lisesi’nde başlayıp, Kuleli Askerî Lisesi’nde devam ettirir ve 1953 yılında mezun olur.  1955 yılında, Kara Harp Okulu’nu bitirir ve Asteğmen rütbesiyle orduya katılır; küçük yaşlardan beri havacılığa meraklı olduğundan, “Hava” sınıfını seçer. Ardından, pilotaj eğitimi için Kanada’ya gönderilir ve eğitimini başarıyla tamamlayarak, 1957 yılında yurda döner.

  1961 yılında, Eskişehir 1. Ana Jet Üssü’ne atanan ve 1963 yılında yüzbaşılığa terfi eden Topel, 1964 yılının Ağustos ayında, Kıbrıs üzerinde caydırma amaçlı yapılan uçuşlara katılır.

  RUMLAR’IN Kıbrıs Türkleri’ne karşı işlediği suçları caydırmak amacıyla Türk jetlerinin Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşu yapmasına karar verildiği, 7 Ağustos 1964 tarihinde, Eskişehir’deki hava üssünden dört jet havalanır.

  İlk hedef olan Erenköy’e ulaşan jetler, karadaki Rum kuvvetlerini makineli top ateşine tutar ve bölgede üç gündür direnen Türk kuvvetlerine destek olur. Ertesi gün, 8 Ağustos’ta, Erenköy’deki Türk kuvvetlerini denizden bombalayan ve onları iki ateş arasında bırakan Rum hücumbotlarına yönelik bir keşif uçuşu gerçekleştirilir.  Hücumbotlara yönelik ikinci hücum kolundaki dört jette; Yüzbaşı Cengiz Topel, Üsteğmen İzzet Öztarhan, Yüzbaşı Mehmet Konedralı ile Üsteğmen Ethem Sancar bulunuyordur ve komuta, Yüzbaşı Cengiz Topel’dedir. Antalya’ya kadar yapılan yüksek irtifa uçuşundan sonra kol, Akdeniz üzerinde alçak uçuşa başlar. Alçak uçuş yapmalarının nedeni, İngilizlerin Kıbrıs’a kurdukları radara yakalanmamaktır.  YAKALANMASININ ARDINDAN ortaya atılan iddialardan hiçbiri kanıtlanamasa da, esir düşen Cengiz Topel, bir söylentiye göre kendisini konuşturmak isteyen Rumlar tarafından işkence edilerek ve vurularak öldürülmüş; diğer bir söylentiye göreyse, işkenceyle öldürüldükten sonra cenazesine ateş edilmiştir.  Cengiz Topel’in esir düşmesinin ardından pilotunu geri isteyen Türkiye, eğer teslim edilmezse, intikam saldırılarına başlayacağını açıklar. 9 Ağustos 1964 günü, BM Barış Gücü komutanının şahsen gidip pilotumuzu ziyaret edeceğini söylemesiyle ertelenen bu planlar, aynı gün gece saatlerinde Rumlar’ın radyodan Cengiz Topel’in öldüğünü bildirmesiyle rafa kaldırılır.  PİLOTUNUN cenazesini talep eden Türk hükümeti, Rum tarafının; ertelemeleri, geciktirmeleri ve Kıbrıs’ta cenaze töreni yapılmaması gibi şartlarıyla karşılaşır. Cenaze töreninden sonra şehidin naaşını çalmakla tehdit eden Rumları engellemek için, cenazenin helikopter ile götürülmesine karar verilir.  Bu tarihte, şehidin ailesi, Cengiz Topel’in hâlâ esir tutulduğunu düşünüyordur. Uçağın düştüğü gün İstanbul’a gönderilen annesi, bozulan radyolarından ve sokağa sokulmayan gazetecilerden dolayı, bir haber alamıyor ve kimsenin acılı anneye oğlunun vefat haberini vermesine izin verilmiyordur. Mebuse Topel, durumu ancak 13 Ağustos’ta, cenazede öğrenecektir.

  ŞEHİDİN CENAZESİ, 11 Ağustos 1964 günü, Lefkoşa Rum Hastanesi’nden alınarak, saat 22.00’a doğru Lefkoşa Genel Hastanesi’ne bir tabut içinde ve çıplak olarak getirilir.

  Otopsi neticesinde, yüzde ve gövdede çok sayıda darbe izi; vücutta farklı yönlerden ve kısa namlulu bir silahla yakından ateş edilerek oluşturulmuş kurşun delikleri ve ameliyat izleri tespit edilir. Bu durum, esir düştükten sonra vurulduğu ve işkence gördüğü iddialarını desteklemektedir.  12 Ağustos günü Lefkoşa Genel Hastanesi önünde yapılan cenaze törenine, çok büyük bir kalabalık katılır. Korteje, mezarında Kıbrıs toprağı da bulunsun diyerek cenazeyle birlikte gönderilecek olan, kırmızı atlas torbalarla taşınan Kıbrıs toprağı da eşlik ediyordur. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER helikopteriyle Adana’ya götürülen cenaze, oradan da Ankara’ya nakledilir. 14 Ağustos günü, başta Başbakan İsmet İnönü olmak üzere; bakanlar, kuvvet komutanları, milletvekilleri, senatörler, askerî erkân ve Cumhurbaşkanı adına Yaver Yzb. Talat Tekin’in de hazır bulunduğu bir tören düzenlenir.  Aynı gün, cenaze, İstanbul’a gönderilir. Cenaze namazının kılınacağı Sultanahmet Camisi’nin önünde, mahşeri bir kalabalık vardır. Cami, 800’den fazla çelenk ve yüz binlerce İstanbullu tarafından kuşatılmıştır.

  Caminin bahçesindeki musalla taşında yatan Cengiz Topel’in başında ise, milisler ve silah arkadaşları nöbet tutuyordur. Öylesine bir kalabalık vardır ki, cenazenin camiden çıkarılıp, kortejin önüne getirilmesi mümkün olmaz; zira evlerinden, işlerinden çıkıp gelmiş yüz binlerce İstanbullu tabuta hücum ediyor, ona yakın olmaya, onu kucaklamaya çalışıyordur. Denebilir ki bu tören, Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze töreninden sonra İstanbul’un gördüğü en büyük cenaze törenidir.  Şehidin naaşı, kortejin başındaki yerine ancak saat 17.53’te getirilebilir. Daha sonra kortejle Edirnekapı’ya götürülen cenaze, Sakızağacı Hava Şehitliği’nde toprağa verilir.

  607 tabelada onun adı var - Sayfa 27 | Mynet Haber

  KAHRAMAN!
  Allah cc nun selami ustune olsun!

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesaj
  62
  Rep Gücü
  0
  Darbeciler İKTİDARDAYDILAR ama Cengiz Topelin Şehid edilmesine TEPKİ bile veremediler..

 3. #3
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Ayının kırk türküsü var kırkı da armut üstüne... diye bir özlü sözümüz de vardır...bu arada

 4. #4
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesaj
  62
  Rep Gücü
  0
  Halkına ve Halkın seçtiklerine KURŞUN SIKANLAR elinde silah olan Düşmanlara karşı TIR******LAR..
  Çünkü onlar ancak silahsız sivillere Silah doğrulturlar...
  Suriyenin BAASÇI KATİL ORDUSU gibi...

 5. #5
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Alıntı hothalibi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Halkına ve Halkın seçtiklerine KURŞUN SIKANLAR elinde silah olan Düşmanlara karşı TIR******LAR..
  Çünkü onlar ancak silahsız sivillere Silah doğrulturlar...
  Suriyenin BAASÇI KATİL ORDUSU gibi...
  Konu Cengiz Topel, sen diyorsun Suriye...

  Dizi aralarında sık sık çıkan reklamlar gibisin.

  Kusura bakma da forumu kirlettiğini düşünüyorum...

 6. #6
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  cengiz topel hayatini verdi bir karsilik alinmadan nerdeyse rumlara teslim edilecek
  mekani cennet olsun vatan sehidinin.

Benzer Konular

 1. Cengiz Aytmatov Sözleri
  dogangunes Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-11-2012, 08:32 PM
 2. Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve Ben
  SOSYALİST Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-12-2010, 08:50 PM
 3. NİÇİN AYNI KABA?.. (Cengiz Özden)
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-11-2010, 11:13 AM
 4. Cengiz Han-Moğol Devletinin kurucusu
  beklenen Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-12-2009, 02:15 PM
 5. Cengiz Aytmatov
  Kadim Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-12-2008, 12:21 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık