+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Ebu Suud Efendi

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Biyografi (Yaşam Öyküsü) Forumunda Bulunan Ebu Suud Efendi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> A sıl adı Ebu’s-Suud Mehmet bin Muhiddin Mehmet bin Mustafa el-İmadi. 16. asrın en büyük alimlerinden olan Şeyhülislam Ebu‘s-Suud Efendi,

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.226
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Ebu Suud Efendi

  A sıl adı Ebu’s-Suud Mehmet bin Muhiddin Mehmet bin Mustafa el-İmadi. 16. asrın en büyük alimlerinden olan Şeyhülislam Ebu‘s-Suud Efendi,
  Şeyhülislam ya da Şeyh-ül İslam dinsel konularda en yüksek derecede bilgi ve yetkiye sahip olan kimse anl***** gelir. Osmanlı Devleti zamanında şeyhülislam dinsel konularda en yüksek yetkiye sahip devlet görevlisiydi. Gerektiği zaman dinsel sorunlarla ilgili görüşlerini fetva yayınlayarak açıklardı. Bu fetvalar kanun niteliği taşırlardı. 1920 yılında Ankara'da kurulan Meclis Hükümetinde bu makam Şeriye ve Evkaf Vekaleti adıyla "Bakanlık" olarak yer aldı. Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonr
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.İstanbul’da Müderris köyü denilen mahallede doğmuştur denmekte ise de; Çorum’un İskilip kasabasında (kaza) dünyaya geldiği bilinmektedir.

  Babası büyük alim Şeyh Yavsi lakabıyla tanınan Muhittin Efendi’dir. İstanbul’da yetişen büyük alim, ilk eğitimini babasından aldı. Devrin büyük alimlerinden ders okudu. Genç yaşta 2. Beyazid’in ilgi ve iltifatına mazhar oldu. Nitekim çelebi ulufesiyle ödüllendirildi. Özellikle ünlü alim Şeyhülislam Kemalpaşazade’nin (İbn Kemal) dersleri ile kemale erdi.

  Değişik yerlerde müderrisliklerde bulundu. Bursa ve İstanbul kadılıklarına getirildi. Kanuni’nin Korfu seferinde Rumeli kazaskeri idi.

  İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.

  Fenerzade Muhiddin Efendi’nin yerine Şeyhülislam oldu. Ölünceye kader bu görevde kalan Ebu’s-Suud Efendi İstanbul‘da vefat etti. Mezarı Eyüp’tedir.

  Kanuni Sultan Süleyman ve
  Kanunî Sultan Süleyman Osmanlı Devleti'nin onuncu sultanı ve İslam halifelerinin yetmiş beşincisi. Babası Yavuz Sultan Selim Han, annesi Aişe Hafsa Sultan olup, Kanûnî lakabıyla meşhur oldu. Avrupalılar Büyük Türk ve Muhteşem Süleyman lakaplarını verdiler. Sultan Süleyman Osmanlı hanedanı içinde en uzun süre tahtta kalan padişahtır.

  II. Selim zamanlarında 30 yıla yakın yürüttüğü Şeyhülislamlık görevi ile Osmanlı devrinin en uzun süreli Şeyhülislamı olan Ebu’s-Suud Efendi, zayıf, uzun boylu, uzunca sakallı, nurani yüzlü, vakarlı bir alim idi. Bulunduğu mecliste kimse konuşmaz, onu dinlerdi. Ahlak ve fazileti, bir mesel olacak derecede şöhret bulmuştur.

  Ebu’s-Suud Efendi, tefsir ve fıkıhta Osmanlı bilginlerinin en büyüklerindendir. Devletin yasalarını şeriatla uzlaştırmaya çalışmış ve Kanuni zamanında yapılan hukuki revizyon onun
  Sultan İkinci Selim (1524 - 1574) 28 Mayıs 1524'de İstanbul'da doğdu. Babası Kanuni Sultan Süleyman, annesi Hürrem Sultan'dır. Hürrem Sultan Slav kökenlidir fetvalarına dayanılarak gerçekleştirilmiştir.
  Fetva herhangi bir şeyin (hadisenin) dine (İslamiyete) uygun olup olmadığını bildiren cevap. Fetva veren alime “müfti”, sorana “müstefti” denir.

  İslam’a aykırı her uygulama, karşısında onu bulmuştur.

  İslam, Allah'ın insanlara Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile gönderdiği son ilahi dindir. Arapçada seleme (Allah'a tamamen bağlanmak) kökünden gelen İslam sözcüğünün Türkçe anlamı "Allah'a ve onun buyruklarına kayıtsız şartsız inanan" demektir. Bu kelime aynı zamanda, Hz. Muhammed aracılığıyla ilkeleri bildirilen ve Müslüman adı verilen (Arapça İslamlığı kabul eden anl*****, müslim'den) 600 milyon insanı bünyesinde toplamış büyük bir dinin de adıdır.
  Arapça ve Hami-Sami Dil Ailesi'nin Sami koluna mensup bir lisan. Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika'da halkın çoğunluğunca, Türkiye ve İran'da ise Arap azınlıklarca kullanılmaktadır.

  Türkçe şiirleri yanında eski Türk nesrinin her kademesinde verdiği eserlerle de ünlüdür.

  Başlıca eserlerini şöyle sıralayabiliriz:

  1- İrşadü’l-Aklu’s-Selim Mezaye’l-Kitabü’l-Kerim (Arapça tefsir),
  2- Fetavayı Ebu’s-Suud Efendi,
  3- Kanunname,
  4- Maruzaat (çeşitli fıkhî ve ameli hükümler),
  5- Duaname (yalın bir dil ile yazılmış dualar ve hadisler),
  6- Galatat (yanlış kullanılan kelimeler),
  7- Kaside-i Mimiyye (Arapça ünlü bir şiir)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.226
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738
  Rivayete göre Kanuni'nin has bahçeyi gezerken onca güzel ve yemyeşil ağacın arasında dikkatini çeken bir ağaç olmuştu. Bu ağacın neden yapraklarının sarardığını anlamak için inceleyen Kanuni Sultan Süleyman sonunda meyve ağacını karıncaların sardığını farketmişti. Aklına gelen çözüm ağaçları ilaçlatmaktı. Fakat bir canı kurtarmak için yapacağı bu şey, aklına bir başka soruyu getirmişti:

  Meyve ağaçlarını sarınca karınca
  Günah var mı karıncayı kırınca?

  İşte bu soruyu bir hocası Ebu Suud Efendi'ye sormak için odasına gitti. Fakat bulamadı. Bu nedenle soruyu bir kağıda apar topar yazarak Ebu Suud Efendi'nin rahlesi üzerine bıraktı.

  Birkaç saat sonra hocası odasına gelmiş ve rahlenin üzerinde el yazısı ile yazılmış kâğıdı görmüştü. Eline hat kalemini alan Ebu Suud Efendi, talebesinin soruyu yazdığı kâğıdın altına bir şeyler yazdı ve kâğıdı rahleye bıraktı.

  Hocası Ebu Suud soruyu şöyle cevaplıyordu:

  Yarın Hakk’ın divanına varınca
  Süleyman’dan hakkın alır karınca.

Benzer Konular

 1. Dede Efendi
  dogangunes Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-11-2012, 12:05 AM
 2. Yalnızlık Efendi
  İNCİ Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-11-2011, 01:43 PM
 3. Yalnızlık Efendi
  İNCİ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2011, 04:21 AM
 4. Köle- efendi...
  güney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 19-09-2009, 06:16 PM
 5. Itri Efendi
  KANUNİ Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-05-2008, 09:26 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık