Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Lenin Hakkında Ne Yazdılar

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Biyografi (Yaşam Öyküsü) Forumunda Lenin Hakkında Ne Yazdılar Konusununun içerigi kısaca ->> Lenin Hakkında Ne Yazdılar ? Lenin'in 140'ıncı doğumgününde, geçtiğimiz yüzyılın yazarlarının Lenin hakkında yazdıklarından kısa bir derleme yaptık. Çağdaşlarının Lenin ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Lenin Hakkında Ne Yazdılar

  Lenin Hakkında Ne Yazdılar?

  Lenin'in 140'ıncı doğumgününde, geçtiğimiz yüzyılın yazarlarının Lenin hakkında yazdıklarından kısa bir derleme yaptık.

  Çağdaşlarının Lenin hakkında yazdıkları, oldukça geniş bir külliyat tutuyor.
  Büyük önderin doğumgününde bu büyük külliyattan kısacık bir seçki yaptık.

  Henri Barbusse – 7 Şubat 1924

  (...) Lenin bana şimdiye kadar var olan en geniş, en tam figürlerden birisi olarak görünüyor. Aslında, tarihin bilinen tüm yaratıcılarından daha yukarıda o; o gerçek bir yaratıcı. Bunu yaşadım ve çok defalar söyledim: yaşamını, aklını ve iradesini bütünleştirdiği doktrinde beni her şeyden daha fazla şaşırtan, kelimelerden ve imgelerden oluşan, gerçeklik denilen bu muazzam insanlık komedyasında arayıp ortaya çıkarmak zorunda olduğu erdemdi.

  Heinrich Mann – 1924

  Lenin’in yaşamında büyük davaya bağlılık, kaçınılmaz olarak bu davanın önüne engel çıkarmak isteyenlere karşı hoşgörüsüzlükle el ele gidiyordu.
  Bağlılığa hak ettiği katkıyı sunabilmek için, hoşgörüsüzlüğü kabul etmek zorunda hissediyorum kendimi. Ve benim için bunu yapmak, Lenin’in, davasını hayattaki insanların ivedi taleplerine tabi kılma kapasitesine kendimi ikna ettikten sonra daha kolay oldu. İşte bu yüzden insanları seviyordu, davası gibi, ve bu yüzden büyük bir adamın eserini bıraktı arkasında.

  George Bernard Shaw – 1919

  Bu ülkede sosyalizmin samimi bir propagandacısı olduğum ve kimsenin bunun için bana bir şey vermediği zamanları anımsıyorum. Yaşamımın 12 senesi boyunca kitlelere sosyalizm üzerine uzun söylevler verdim, iki haftada en az üçer defa, ve başlarda beni en fazla şaşırtan şeylerden birisi, bu kadar az muhalefetle karşılaşmaktı. Neredeyse kendimi insanlarda merhamet uyandıracak malum bilgiyi vaaz eden bir papaz gibi hissediyordum. Kimse karşı çıkmıyordu. Hiçbir şey olmuyordu. Belli ki, dinleyicileri kendime kazanıyor ve heyecanlandırıyordum. Buna rağmeni kapitalizm aynen sürüp gidiyordu. Sosyalizmin liderlerini, uygun siyasi kavrayışa ve zekaya sahip adamları, Kautsky’nin istediği gibi tüm halkı sosyalizme kazanana ve sandıktan kansız bir devrim çıkarana kadar hiçbir şey yapmama bahanesiyle beklememeliydiler. Halk az defalar ne istediğini bilmiştir, ve hiçbir zaman bunu nasıl başaracağını bilmez.
  Kautsky’ye karşı ağırlık olarak Avrupa Lenin adında çok ilginç bir devlet adamıyla tanıştı. Diyordu ki: Bu konuştuğunuz gibi konuştuğunuz sürece, gerçekte hiçbir şey yapmazsınız, yapamazsınız.

  Bertolt Brecht – 1926

  Yok Edilemeyen Yazı

  Dünya savaşı sırasında,
  San Carlo’daki İtalyan hapishanesinde,
  Kaçaklar, dilenciler ve hırsızlarla dolu bir hücrede,
  Bir hüküm gibi kazıdı kurşun kalemiyle sosyalist
  bir asker:
  “Yaşa Lenin!”
  Çok yükseğe, neredeyse tavana yazılıydı bu,
  alacakaranlık hücrede
  duruyordu,
  ve kelimeler zorla seçiliyordu.
  Ama gardiyan gördü bunları, ve hücreye
  bir boyacı gönderdi.
  Boyacı, bir kireç fırçasıyla,
  bunları silmek istedi.
  Bu tehlikeli yazının üzerinden geçti
  kalın fırçası.
  Fakat duvarda, bu defa kurşun kalemle değil, kireç içinde mürekkeple,
  bir kez daha
  ortaya çıktı:
  “Yaşa Lenin!”
  Başka bir boyacı geldi ve tüm duvarı beyaza boyadı.
  Yazı ortadan kayboldu, ancak güneşin doğmasına yakın,
  kireç kuruduğunda, yüzeyde tekrar
  göründü:
  “Yaşa Lenin!”
  O zaman gardiyan bir duvarcı getirtti,
  harf harf kazıdı duvardan adam,
  tam bir saat boyunca.
  Ancak tam işine son verdiği sırada
  yazı, taşa yontulmuş olarak, bir kez daha göründü:
  “Yaşa Lenin!”
  Ve asker seslendi-: Şimdi
  tüm duvarı sökün!

  Alejo Carpentier – 1970

  (...) Leninist düşünce artık o kadar aramızda ki – devrimciler bir yana – kapitalistler, tekeller onu hesaba katmak zorunda. Hareket ediyor. Yaşıyor. Bolivya’daki madenciye ilham veriyor, Şili’de Lotta madenlerindeki köleye ilham veriyor, Brezilya’da Rio de Janiero’nun ve Sao Paolo’nun korkunç favelalarında yaşayanlara ilham veriyor, Karakas’ın tepelerinde yaşayanlara ilham veriyor, Şili’de Concepcion’un teneke şehrinde yaşayanlara ilham veriyor, bir şairin dediği gibi, “bir elini uzatmış, yol kenarında, ya da bir caddenin köşesinde bir dilenci eliyle sadaka beklemeyi sindiremeyenlere” ilham veriyor. (...)

  Herbert G. Wells – 1920

  Kremlin’deki Hayalci
  Petersburg’dan Moskova’ya yolculuğumun temel amacı Lenin’i görmek ve onunla konuşmaktı. Onu görmek istiyordum ve itiraf etmeliyim ki ona karşı önyargılıydım. Ancak, aslına bakarsanız, beklediğimden tamamen farklı bir insan gördüm.
  (...)
  Ben marksizmin bir doktrineriyle karşılaşmayı bekliyordum. Ama hiç de böyle olmadı. Bana Lenin’in yukarıdan anlatan bir ses tonuyla konuştuğunu söylemişlerdi, ama, bu defa, bu da olmadı. Betimlemelerde, Lenin’in gülüşüne çok önem verilirdi, başlangıçta hoş görünen, ancak sonradan sinizm hissettiren bir gülüş. Ben bunu da hissetmedim. Alnındaki çizgiler bana birini anımsatıyordu (...)

  Paul Vaillant-Couturier – 1925

  (...) Vladimir İlyiç kesintisiz eylemin cisimleşmesi ve aynı zamanda tepeden tırnağa bir marksistti, ve böyle olmayı sürdürüyor. Onunla temas etmek, soluğu kesilmiş bir odaya kasırga girmesi izlenimi yaratıyordu insanın bilincinde: önyargılarla ve biçimsel doktrinlerle dolu beyni tazeliyordu.
  (...)
  Aydın Lenin, bir işçi gibi düşünmesini biliyordu. Hatip Lenin, kof ve dolambaçlı laflar kullanmadan konuşurdu. Tüm dünyayı sarsan ve bilinci, o dünyada nefes alan ve kalbi atan her şeyle sürekli olarak bütünleşen adam, bilinçli yaşamının sonuna kadar, o olağanüstü, Çinli bir ırgat gibi, siyah bir hizmetkâr gibi hissetme ve düşünme yeteneğini korudu. Ezilen bir Annamlı’yla (Vietnamlı) Hintli onun için aynı derecede anlaşılabilirdi, Petrograd’daki metl işçisi, Paris’teki terzi ya da New Virginia’daki madenciyle aynı açık kitap gibiydiler. Lenin yeni insanın son haliydi, bizim için gelecekteki insanın prototipi oldu.
  Onu ilk gördüğüm günlerden beri Vladimir İlyiç bana böyle göründü.

  sol.org
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  TKP: İnsanlık Lenin'i unutmayacak

  TKP Siyasi Bürosu tarafından büyük devrimci Lenin'in doğumunun 140. yılı dolayısıyla bir açıklama yayınlandı.
  Açıklamada, "Büyük işçi önderi, devrimci düşünce ve eylem insanı, Lenin'i 140. doğum yıldönümünde anıyoruz" denildi.


  Türkiye Komünist Partisi (TKP) Siyasi Bürosu tarafından Vladimir İlyiç Lenin'in 140. doğumgününde bir açıklama yayınladı.
  "İnsanlık seni hiçbir zaman unutmayacak" başlığıyla yayınlanan açıklamada, Lenin'in "ezilenlerin dünyanın dört bir yanında sürdürmekte olduğu eşitlik ve özgürlük kavgasını aydınlatmaya" devam ettiği belirtildi.

  Lenin'in Marksist düşünce ve pratiğin gelişmesine büyük katkıda bulunduğu vurgulanan açıklama şöyle:

  "Bugün, bütün dünyanın işçilerinin, emekçilerinin, ezilen uluslarının en önemli liderlerinden birinin, Vladimir İlyiç Lenin'in 140. doğumgünü.
  54 yıllık yaşamı boyunca insanlığın eşitlikçi ve özgürlükçü bir düzene kavuşması için zorlu mücadeleler yürüten bu büyük devrimci yalnızca Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'ne ve onun sonucu ortaya çıkan Sovyetler Birliği'nde önderlik etmekle kalmadı, Marksist düşünce ve pratiğin gelişmesine çok önemli katkılarda bulundu.

  Emperyalist barbarlık ve kapitalist sömürünün açlık ve yoksulluğa mahkum ettiği yüz milyonlarca kişi için Lenin hem yaşadığı yıllarda hem de sonrasında çok büyük bir ümit ve ilham kaynağı olurken, genç Sovyet iktidarından emperyalist ülkelerce işgal edilen Anadolu'da sürdürülen Kurtuluş Savaşı'na silah, cephane ve para gönderilmesini de sağladı.

  Lenin bugün insanlığın önemli bölümünü açlık ve safelate mahkum eden ekonomik düzenin savunucusu ırkçı, gerici, militarist çevreler tarafından karalanmaya çalışılsa da, ezilenlerin dünyanın dört bir yanında sürdürmekte olduğu eşitlik ve özgürlük kavgasını aydınlatmaya devam ediyor.

  Türkiye Komünist Partisi de, ülkenin bağımsızlığı için, adalet için, sosyalizm için mücadele ederken uluslararası işçi hareketinin tarihsel önderleri olan Marx, Engels ve Lenin'in bayrağını gururla taşıyor."

  sol.org
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Rusya Lenin'i unutuyor...

  Merhaba  Eski SSCB'nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin'in, yavaş yavaş unutulmaya yüz tutuğu bildirildi.

  Rusya'da bugün 140. doğum günü kutlanan Lenin'in (1870-1924), kültürü Ruslar için eski SSCB'nin kurucusu, ama genç kuşak Ruslar için bir "heykelden" ibaret olduğu belirtildi.

  Rus Levada Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmada, Rusların bu son 10 yıldır, Lenin'in ölümünden sonra, eski Sovyetler Birliği'nin lideri konumuna gelen Josef Stalin'i (1879-1953) devlet otoritesi olarak gördüğü ve
  Lenin'e tercih ettiğini ortaya koyuyor.

  Araştırma, 20 yıldan az bir süre içinde, Lenin'i dünyanın "en üstün nitelikli adam" olarak gören Rusların sayısının yüzde 72'den yüzde 34'e düştüğünü gösteriyor.

  Araştırma, bu düşüşe parelel olarak da Stalin'i "en üstün nitelikli adam" olarak gören Rusların sayısının arttığını (yüzde 12'ye karşı yüzde 36) ortaya koyuyor.

  Levada merkezinde sosyolog olarak görev yapan Denis Volkov, Ruslar için Stalin'in eski Sovyetler Birliğinin fetihlerini simgelediği için Lenin'den daha çekici geldiğini söyledi.

  Volkov, Rusya'da Lenin'in 16 bin 500'den fazla heykeli bulunduğunu sözlerine ekledi.

  Volkov'a göre, 2000 yılında iktidara gelen ve çalkantılı 90'lı yıllardan sonra düzeni sağlamak ve otoritesini oturtmak isteyen Vladimir Putin'le birlikte, Stalin'in popülaritesi arttı.

  "Devlet, propaganda yapmak için Stalin'i Lenin'e tercih etti ve Stalin'i Lenin'den daha güçlü bir lider olarak gösterdi" diye konuşan Denis Volkov, "Stalin'in ayrıca Ruslar için önemi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı kazandığı zaferden ileri geliyor" dedi.

  Rus Ulusal Strateji Konseyi adlı kuruluşun Genel Başkanı Valeri Homyakov ise, iki Sovyet liderinin arasındaki farkın yapay olduğunu belirterek, Lenin'in verdiği toplu idam kararlarının, Stalin'in işlediği suçların zeminini hazırladığını ifade etti.

  Homyakov, 2012'de yapılması öngörülen devlet başkanı seçimlerinin yaklaşmasıyla, Putin'in yandaşlarının Stalin'in imajını daha fazla kullanacağını ve Lenin'in tamamen unutulacağını kaydetti.

  Ünü 1991'e kadar hiç sarsılmamıştı

  SSCB'nin 1991 yılında dağılmasına kadar Lenin'in ünü, Stalin'in tersine hiç sarsılmamıştı. Stalin ise, 1953 yılında ölümünden sonra birçok kez eleştirilmiş, onun kişiliğine "tapılması" kınanmıştı.

  Siyaset bilimcisi Gleb Pavlovski'ye göre, 1985'ten 1991'e kadar SSCB'yi yöneten Mihail Gorbaçov'un "perestroika" (yeniden yapılanma) politikası Lenin'i gözden düşürdü.

  Pavlovski, "Yeni Rusya, artık başlangıcını 1917 Bolşevik devrimine dayandırmak istemiyordu ve Lenin'i unutmak istedi" diye konuştu.

  Kremlin'e yakın olan Pavlovski, "Güçlü bir ulusal devlet lideri olarak görülen Stalin'in tersine, devrimci, monarşi karşıtı, tanrı tanımaz ve enternasyonalci Lenin, artık kalabalıkları cezbetmiyor" dedi.

  Bu arada internette openok.ru adresinde yayımlanan habere göre, Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir okulda yapılan yazılı sınavda bazı küçük öğrenciler, Lenin'le ilgili sorulara, "Lenin dükkanımızın yanındaki heykel", "Kasketli adam" veya "Kozmonot" gibi yakıştırmalar içeren cevaplar veriyor.

  Vladimir İlyiç Lenin'in mumyası, halen Moskova'daki Kızıl Meydan'da bulunan Lenin mozolesi içinde muhafaza ediliyor.

  Rusya Lenin'i unutuyor... CNNTurk.com

  Ney mis?
  TKP: İnsanlık Lenin'i unutmayacak
  Ruslar insan degil mis?................

Benzer Konular

 1. Cani lenin!!!
  gordionum Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 14-04-2013, 11:55 AM
 2. Lenin’in eserleri yasaklansın!
  mopsy Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-04-2012, 03:19 AM
 3. Lenin, burada oturmuyor artık
  mopsy Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2010, 12:44 AM
 4. Lenin hayranlığı ve aydınların çifte standardı
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 18-03-2009, 09:17 PM
 5. Lenin
  SAHARAY Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-06-2008, 03:07 PM
Yukarı Çık