Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Konfüçyüs

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Biyografi (Yaşam Öyküsü) Forumunda Konfüçyüs Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba! -Tzu-Chang, "Bir insanın davranışı nasıl olmalıdır?" diye sordu. -Üstad cevap verdi: "Sözlerinde samimi ve doğru, bağlı olarak davranışlarında saygılı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Konfüçyüs

  Merhaba!

  -Tzu-Chang,

  "Bir insanın davranışı nasıl olmalıdır?"
  diye sordu.

  -Üstad cevap verdi:

  "Sözlerinde samimi ve doğru, bağlı olarak
  davranışlarında saygılı ve dikkatli ise,
  bu insanın davranışı kuzeyin ve güneyin
  vahşi kabileleri arasında bile takdir edilir.

  Eğer sözlerinde samimi ve doğru değilse,
  bağlı olarak davranışlarında da saygılı ve
  dikkatli olamayacak bu insan, komşuları
  arasında takdir edilebilir mi?

  Yayan iken önündeki iki şey'i görürse*,
  arabaya biner ve boyunduruğa bağlı olan
  şeyleri de görür ve işte o zaman bu şeyler
  O'nun kontrolu altına girer."

  -Tzu-Chang, bu sözleri kemerinin üzerine yazdı.

  Konfüçyüs-Konuşmalar
  M.E.B./1962

 2. #2
  bursali68
  Misafir..

  Konfüçyüs

  KONFÜÇYÜS

  Konfüçyüs (Çince: Kǒng Fūzǐ, 孔夫子, Latince: Confucius, "Üstad Kong" Çince 孔子, Kǒng Zǐ, Wade-Giles: K’ung-tzǔ) Çinli filozof, M.Ö. 551 - M.Ö. 479 tarihleri arasında, Doğu Zhou Hanedanlığı döneminde yaşadığı sanılmaktadır. Kong Qiu (Wade-Giles: K’ung Ch’iu) adı altında, Lu devletinin Qufu şehrinde (günümüzde Shandong eyaleti) doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiştir.

  Öğretisinin ana teması insancıl düzendir.Buna ulaşmanın yolunun diğer insanlara saygı ve atalara hürmet etmekten geçtiğini belirtmektedir. Konfüçyüs „Yüce“ (君子 junzi), mükemmel manevi insan olarak anılmaktadır. Yüce/iyi insan, ancak dünya bütünüyle uyum içinde yaşayan insandır: "Ahlaki varlığımızın tüm dünya düzeniyle uyum içinde olma noktasına erişmesi", insanın ulaşabileceği en büyük amaçtır. "Uyum, denge ve iç huzura erişmenin yolu Konfüçyüs'e göre eğitimden geçer".


  İsmin tarihçesi

  Kǒng Zǐ ismini, batıdaki Konfüçyüsçülükle anılan bilginlerin okulundan almıştır.Gerçek adı 孔夫子, Kǒng Fū Zǐ, (daha saygın hitap şekli) Üstad Konfüçyüs anlamını taşır. Ismin sonundaki „-us“ parçasının kaynağı, yazıtlarının ilk başta Cizvitler tarafından Latince'ye çevrilmesiyle ilgilidir. Böylece „Kǒng Fū Zǐ“, "Konfüçyüs'e" dönüşmüştür.

  Kong ailesi günümüzde hâlâ cınar aılesı olmakta ve dünyanın tarihçe kanıtlanmış en eski ailelerinden biri sayılmaktadır. Kong ailesinin 75. nesil üyesi bugün Tayvan'da turan cınar olarak yaşamaktadır.Qufu şehrinde yaşayan diğer bir ailenin de gene Konfüçyüs soyağacına dayandiğı bilinmektedir. Soyağacının çok eskiye dayanmasından ötürü, binlerce ailenin cınar ailesine bağlı olması mümkün sayılır. Günümüzde halen daha Kong ailesi fertleri, tapınak görünümlü malikanelerindeki kabristana defnedilmektedir.


  Hayatı

  Doğumundan (M.Ö. 551) iki sene sonra Lu'da (günümüzde Shandong) babası vefat eder. Bunun üzerine genç Konfüçyüs, dedesinden özel ders almaya başlar. 19 yaşında evlenir ve M.Ö. 532–502 yılları arasında düşük işlerde çalışır.

  Annesi M.Ö. 529 yılında vefat eder. Laozi ile Luoyang'daki buluşmasından (M.Ö. 518) iki sene sonra iç savaştan kaçar ve komşu devlet Qi'ye sığınır. Lu'ya geri döndüğünde, M.Ö. 500 civarında Konfüçyüs'ün yükselişi başlar. Önce inşaattan sorumlu bakan, daha sonra Lu'nun adalet bakanı ve nihayet M.Ö. 498'de başbakan vekili olur.

  M.Ö. 497'de 13 yıllık sürgüne gider ve sırasıyla şu devletleri gezer:

  M.Ö. 495 Wei
  M.Ö. 494 Chen
  M.Ö. 492 Wei, daha sonra Jin
  M.Ö. 490 Cai
  M.Ö. 489 Chen ve Cai'daki çatışmalarda Konfüçyüs neredeyse açlıktan ölmek üzeredir
  M.Ö. 488 Wei
  M.Ö. 484'de Lu'ya geri döner. Burada (M.Ö. 482) oğlu Bo Yu'nun ölümünü yaşar. M.Ö. 481'de öğrencisi Yan Hui'nin ölümü ve komşu şehir Qi'deki dükün öldürülmesi aynı zamanda Muharip Devletler Dönemi'nin başlangıcıdır. M.Ö. 480'de öğrencisi Zilu savaş meydanında ölür. Bundan bir yıl sonra da Konfüçyüs hayatını kaybeder.


  Ögretisi

  Konfüçyüs'ün kendi ve öğrencileriyle yaptığı konuşmaları toplayan Analektler (Çince 論語 / 论语, lùn yǔ / lún yǔ), Çin edebiyatının en önemli 13 klasik eserlerinden biri sayılmaktadır ve dört temel kavramı içerir:

  Anaya-Babaya saygı (孝, xiao),
  insancıllık / merhametlilik (仁, ren),
  adalet (義, yi),
  yazıtlar / ayinler (禮 / 礼, li).

  Ana-Babaya saygı, büyüklere hürmet, ahlak kurallarının başında gelen erdemlerdir. Her insan bu kurallara uygun yaşamayı amaçlamalı ve bunu çevresine, dostça, sevecen, ılımlı, güvenilir, dürüst davranışlarla göstermelidir. Konfüçyüs'e göre, "Yüce" insan olmanın ilk şartı, bu dört erdeme ulaşılması asla mümkün olmasa da, yılmadan gayret göstermektir. Gerceği görmek, çaba gösteren herkes için mümkündür. Bunun aracı da Konfüçyüs'e göre bilgidir. Bilgi sahibi olmak, insanların mevki durumuna göre ayırım yapmadan, herkese açık olmalıdır.

  Konfüçyüs'ün öğretisi din değil, eski Wu-dinine dayanan etik felsefedir. Öğretisinde kesin bir hiyerarşi sözkonusudur. İnsan ilişkilierinde birbirine itaat etmesi gereken grupler şunlardır:

  vatandaş - hükumdarına itaat etmeli
  genç-yaşlıya itaat etmeli
  kadın-kocasına itaat etmeli
  çocuklar Ana-Babaya itaat etmeli

  Bu erdemlere ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca, alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir.


  Kaynak : Konfüçyüs - Vikipedi

  Sağlıcakla kalınız...

Yukarı Çık