+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

İhsan Oktay Anar ile ROPORTAJ

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Biyografi (Yaşam Öyküsü) Forumunda Bulunan İhsan Oktay Anar ile ROPORTAJ Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba Herr Franz kafka'dan sonra bizden,inanilmazlarin yazarini tanitmak adina bir baslangic olsun diye Ihsan Oktay Anar'in soylemiyle; ISTE! İhsan Oktay

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İhsan Oktay Anar ile ROPORTAJ

  Merhaba

  Herr Franz kafka'dan sonra bizden,inanilmazlarin yazarini tanitmak adina bir baslangic olsun diye Ihsan Oktay Anar'in soylemiyle;
  ISTE! İhsan Oktay Anar

  -yakın geçmişinizden bahseder misiniz?

  37 yaşındayım. liseyi, İzmir'de bitirdim. daha sonra ege Üniversitesi edebiyat fakültesifelsefe bölümüne girdim. aynı bölümde yüksek lisans progr***** yazıldım. "sokrates Öncesi felsefede varlık" konulu bir tez bitirdim. doktora tezimin konusu ise "antik yunan felsefesinde zaman"dı. romanlarımı doktora tezi için bana verilen 7 yıllık sürenin üç yılında .İlk romanın "tamu"'yu bitirdiğimde bunu İstanbul'da bir yayınevine götürdüm. Çok heyecanlıydım! fakat yayınevi (sahibi şu anda yayıncılar birliği başkanı) basacağı vaadiyle uzun süre beni oyaladı. "kitab-ül hiyel'i de aynı yayınevi, aynı şeyi vaadetmesine rağmen yayınlamayınca, iki kitabımıda yayınevinden geri çektim. daha sonra puslu kıtalar atlası ve kitab-ül hiyel'i bir zarf içinde, İletişim yayınevine postaladım. yüzümü bile görmemişlerdi. fakat hemen kabul ettiler ve yayınladılar. kitaplar yayınlandıktan sonra edebiyat fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görevime başladım. halen sürdürüyorum.

  -tamu'yu yayınlayacak mısınız?

  yayınlamayı düşünmüyorum,çünkü bazı eksikleri var. onları düzeltmeye harcayacağım zamanı yeni bir kitaba vermeyi daha doğru buldum. yeni bir kitabı şu an bitirmiş bulunuyorum. bir dışa vurum yolu olarak yazıyı yazmayı seçmenizin nedeni nedir? neden yazıyorsunuz? Çünkü insanlarla birşeyler paylaşmak istiyorum

  -felsefeye olan ilginiz nasıl başladı?

  bir şey yapmak çok zordur. fakat düşünmek kolaydır. bu bakımdan filozoflar profesyonel düşünürlerdir.felsefe bölümünde bu yüzden zorluk çekmeyeceğime inanmıştım. bu bölüme bu nedenle girdim. fakat hiçte öyle olamadığını anladım. bernard shaw'ın bir sözünü hatırladım "İnsanlar neden bu kadar çok düşünüyorlar anlamıyorum. ben haftada iki saat belki daha da az düşünürüm". benim için shaw profesyonel bir düşünürdü.

  -“puslu kıtalar atlası” nın kahramanı uzun İhsan efendi'nin descartes la olan düşünce paralelliği bence kitabın en ilginç yanıydı. bu paralelliği uzun İhsan'ın yaratıcısı olan siz nasıl açıklıyorsunuz?

  elbette bir eser tamamlandıktan sonra onun üzerine konuşmak doğru olmaz. fakat bu konu çok açık olduğu için belki şunu söyleyebilirim. descartes düşünür olmasından varolduğu sonucunu çıkarıyordu uzun İhsan efendi ise bir gün yazdığına göre elbette kitabındaki karakterler yenemeyip fakat buna rağmen kendisi de kitabın içindeydi.hem düş hem de gerçek olan birinin düşsel insanlarla diyaloğu fikri beni çok eğlendirmişti.

  -bir yazar ve düşünür olarak günümüzde kendinize yakın bulduğunuz edebiyatçı yada düşünürler var mı?

  gerek kullandıkları dil, gerekse yaşam tarzları itibariyle kendime yakın bulduğum insanlar ne yazık ki yazar değiller.dil olarak çocukluğumda bana heyecanlı hikayeler anlatan babamı örnek alırım. dünyaya bakışları açısından kendime yakın bulduğum insanlar ise olağanüstü özellikleri olduğunu söyleyemem...

  -günümüzde felsefeye olan ilgi sizce ne durumda?

  felsefe rasyonel düşünmenin tek yolu değildir. aslında onun rasyonel düşünmenin bir sonucu olduğuna inanıyorum. felsefeci olamayan fakat rasyonel düşünen insanların olduğunu bilmemiz gerekir. (hatta bir çok felsefeci rasyonel düşünmez!) bir doktorun ille de sağlıklı olamadığı gerekmediği gibi bir felsefecinin de her zaman rasyonel olması gerekmez. tıpkı her sağlıklı insanında doktor olduğunu söyleyemiyeceğimiz gibi

  -Çalışma yönteminiz nedir?

  sadece zevk aldığım şeyleri yaparım. zevk aldığım bir şeyi yaptığım için aslında buna çalışma demeye dilim varmıyor! Çünkü çalışmanın ıstıraplı bir şey olduğuna inanırız. genel olarak çalışma yöntemim çok basittir. mutlaka bir şey yaparım, bir şeyle uğraşırım fakat bunun zevk aldığım bir şey olmasına dikkat ederim.bu işten sıkıldığım zaman onu derhal bırakırım ve zevk alacağım başka bir işe geçerim

  http://www.izmirsj.k12.tr/TURC/Clubs...rlasoylesi.htm

  ESERLERI ILE DEVAM EDECEK!........

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Yeniçeriye Tavsiyeler

  Yeniçeriye Tavsiyeler / İhsan Oktay Anar

  Devletlu, Azametlû, Kudretlû Padişah Efendimizin Ferman-ı Humayûnları gereği hazırlıkları başlayan Tırnava Seferi'nde, bazı müşküllere maruz kalmamasını dilediğim kapıkulu efradına tavisyelerim odur ki;

  1. Önce silahını gözden geçir. Tüfenginin falya deliği çevresinde eğer ki bir çatlak varsa tetiği çektiğin anda silah, namlu dibinden patlar ve Allah korusun, yüzünü darmadağın eder.

  2. Tüfengin fitiliyse, bu fitilin güherçilesinin iyi cins olması gerekir. Bunu ancak tadarak anlayabilirsin. Bundan baska, tüfenginin yılankavisinden geçirilirken fitilden güherçilenin pul pul dökülmemesi icap eder. Yoksa yılankavi, falya tavasına değdiğinde yemleme barutu ateş almaz.

  3. İyi cins barut kullan. Tadıldığında barut, acı ve tuzlu ise kötü, dili ısırıp biraz da tatlı hissi veriyorsa iyidir. İyi barut bulmak istersen Kadıasker Mahallesi'nde, Şehzadebaşı'nın arkasındaki silahçılar çarşısında dükkan işleten Himmet Usta'ya git. "Beni Uzun İhsan gönderdi" de. Selamımı da söyle. Tezgah altından sana en iyi barutu verecektir.

  4. Kılıncın keskin olmalı. Bazı yeniçeriler üçü beşi bir araya gelip yuvarlak bir kalıbın içine zift ve kum dökerek karıştırırlar ve tekerlek şeklindeki bu bileği taşını pedalla döndürüp kılıçlarını bilerler. Sen böyle yapma. Kılıncının keskin olmasını istiyorsan Malta taşından şaşma.

  5. Eğer ki şu yeni icat çakmaklı tüfenklerden birini kullanıyorsan, horozun mengenesine sıkıştırılmış çakmak taşının falyaya çarptığında ara sıra kırılacağını bil. Bunun için yedek çakmak tasların yanında hazır olsun. Mengene paslanmış olmasın, yalama olmamasına da dikkat et.

  6. Soğuk iklimde bir kâfiri katlettikten sonra, kılıncındaki kanı mutlaka sil ve ondan sonra kınına sok. Çünkü hava soğukken kan donar, kılınç da kınına yapışır. Böylece tehlikeli bir durumda ne kadar asılırsan asıl, kılıncını kınından çekemezsin.

  7. En az 2 karış enindeki bir kuşağı beline 40 kere dola. Bu sayede göbek düşme illetinden korunursun. Ayrıca böbreklerini de üşütmezsin. Ayağına yemeni yerine çizme giy. Çünkü insan en başta ayaklarından üşütür.

  Ey yeniçeri! Sana son tavsiyem, esame defterini veya ocaktaki kaydını bir başkasına devredip ocaktan ayrılman ve Galata'daki, Kefeli'nin meyhanesinde kafayı çekmendir. Çünkü en cilveli köçekler buradadır. Bunu yapacak kadar cesursan, bir o kadar da mutlu olacağını bil.

  Epigraf: Yeniçeriye Tavsiyeler - İhsan Oktay Anar

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İhsan Oktay Anarla roportaj II

  Merhaba!

  Türk romanının seçkin isimlerinden İhsan Oktay Anar, Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri, Amat ve son olarak Suskunlar adlı eserleriyle tutkulu bir okur kitlesi oluşturdu ama edebiyatseverler bugüne dek onun ne gazetelerde boy boy resimlerini gördüler, ne de uzun uzun röportajlarını okuma imkânı buldular.
  Geçtiğimiz mart ayında kendisine verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü almak için İstanbul'a gelen yazar, bu törende kendisini merak eden edebiyat dünyası ile de buluşmuştu. Ödül töreninin ardından da Bilgi Üniversitesi Anar için geniş katılımlı bir sempozyum düzenledi. Gözlerden uzak gönüllere yakın durmayı seven romancı, bu sempozyuma katılmadı ama katılanlar, önemli isimlerin ağzından onu ve yazı dünyasını keşfetme imkânı buldu. Biz de Anar'dan zor da olsa bir söyleşi sözü aldık. Kendi sorularımızın yanı sıra sempozyumda Anar hakkında önemli tespitleri ortaya koyan yazar ve akademisyenlerden de sorular istedik. İhsan Oktay Anar, bu sorulara kısa ve net cevaplar verdi.
  Erdal Öz Edebiyat Ödülü ve santralistanbul'daki İhsan Oktay Anar Sempozyumu… Bunların İhsan Oktay Anar'ın perdesini araladığını, büyüsünü bozduğunu düşünüyor musunuz? Zira edebiyat dünyasında, “Anar keşke o ödülü almasaydı” diyenler olmadı değil…
  Erdal Öz'e olan saygımdan böyle bir şeyi aklımdan bile geçiremezdim.
  Siz büyülü gerçekliği ustalıkla kullanan bir yazarsınız. Bu, öğrenilmiş bir şey mi? Bunda büyülü gerçekçiliğin babası Marquez'in tesiri ne kadar? Bu bağlamda Batı edebiyatındaki ustalarınız kimler?
  Batı edebiyatındaki ustalarım Homeros'la başlar, Cervantes'le sürer, günümüze kadar gelir.
  Peki, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nin yazı yolculuğunuzdaki yeri nedir?
  Konuşulan Türkçenin birçok örneğinin yazılı Türkçeden daha güzel olduğunu gördüm. Evliya Çelebi de bunlardan biri.
  E dergisindeki bir söyleşinizde “Asıl kimliğim yazarlık değil” demiştiniz. Bunu biraz açar mısınız?
  Bir insanın asıl kimliği İnsanlıktır.
  Romanlarınızda, başka bir dile çevrilince büyüsünü kaybedebilecek arkaik bir dil var. Eserlerinizin Batı dillerine çevrilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
  Zaten çevriliyorlar.
  Siz dersiniz ki, “Ben bir bağa üzüm ekerim, hasat zamanı toplarım. Onun suyunu yatırır ve şaraba bırakırım. Şarabın tadı böyledir demek de doğru değildir. O yüzden ben de kitaplarımı konuşmam”…
  Böyle bir şey demedim. Ama bir şey yapmak için sıfırdan başlamak gerekebileceğini söylemek için böyle bir örnek vermiştim. Şarapçı sıfırdan başlar. Ama yine de insanlar hazır içkilerden kokteyl yapmayı tercih edebilirler, buna bir şey diyemem, seçim meselesi.
  Her kitabınızda karakter olarak gözüküyorsunuz. Bunun ardındaki sır ne?
  Son iki romanımda gözükmedim.
  Çok az konuşuyorsunuz ve mutsuz insanlar konuşur diyorsunuz. Kendinize mutlu bir insan diyebilir misiniz?
  Evet, zaman zaman mutlu bir insanım.
  Başta Amat olmak üzere kitaplarınızın tümünde adeta bir ‘bilinmeyen kelimeler senfonisi' yükseliyor. Ancak metnin kendi kontekstinde bu kelimeler hiç de sırıtmıyor. Sizce bu durum, anlatımın akışkanlığından mı kaynaklanıyor?
  Bunu bilemem. Sadece kendimi ifade ederken böyle bir dil bana daha uygun geliyor.
  İstanbul'u çok az görüp de, bu kadar iyi anlatabilmenin sırrı yalnızca tahayyül gücü müdür? Eski İstanbul'u anlatan kitaplara merakınızın derecesi nedir?
  Anlattığım İstanbul 17. yüzyılın İstanbul'u. Ben dahil şimdi yaşayan hiçbir kimse o İstanbul'u görmedi.
  Sizin için yapılan “Felsefeciliği, edebiyatçılığı kadar iyi değil.” yorumları için ne diyorsunuz?
  Eğer iyi bir edebiyatçıysam, bu belki de felsefeciliğimden ileri geliyor.
  Öğrencilerinize öğütlediğiniz en önemli şeylerden biri sözlük okumaları. Neden bu kadar üzerinde duruyorsunuz bu konunun?
  Sözlüğü kitap gibi okumalarını söylemiyorum elbette. Sık sık sözlüğe başvurmalarını söylüyorum.
  Tamu adında yayımlanmamış bir ilk romanınız var. Hakiki okurlarınızın merakla beklediği bu kitabı yayımlamayı düşünüyor musunuz?
  Tamu ilk romanımdı. Onu artık iyi bulduğumu söyleyemeyeceğim. Bu yüzden yayımlamayı düşünmüyorum.
  ***
  HANDAN İNCİ'nin sorusu
  Bilgi Üniversitesi'nde yapılan sempozyumda Anar'ın romanlarında kadınlara yer verilmediği söylendi ve onun için ‘kadınsız romancı’ ifadesi kullanıldı. Gerçekten de Anar'ın romanlarında başlı başına ‘hikâyesi olan’ kadınlara rastlamayız. Beş romanda da tekrarlanan bu durumun bir nedeni var mı?
  Pek çok romanda pek çok şey yoktur. Romanlarımda kadın yok. Ama ‘zebra' da, ‘bengal kaplanı' da, ‘guguklu saat' de yok.
  ELİF ŞAFAK'ın sorusu
  Merak ediyorum, hayal dünyanızda bulduğunuz ve kurduğunuz karakterleri ve hadiseleri, şu yaşadığımız dünyanın hallerinden daha fazla sevdiğiniz oluyor mu? Bir dünyadan bir dünyaya geçişi nasıl sağlıyorsunuz? "Orada" kalmayı istediğiniz, "gerçek" dünyaya dönmekte zorlandığınız oluyor mu?
  Zaman zaman böyle düşündüğüm oluyor ama çoğu zaman kafamın içindeki dünyayla kafamın dışındaki dünya arasında bir fark bulamıyorum.
  GÜRSEL KORAT'ın sorusu
  Mekânın ve coğrafyanın yazarın anlatma arzusuna etkisi konusunda ne düşünüyorsunuz? Mekânın tarihselliği yazıya ne katar? Tersi de tartışılmalı: Yazı, mekânın tarihselliğine bir katkıda bulunur mu? Kısacası coğrafyası ve mekânı belli olan, üstelik bunda ısrar eden bir romancı olmak nasıl yorumlanmalıdır?
  Bu yazarın kim, nasıl bir yazar olduğuna bağlı. İkinci sorunuz için evrensel bir formül veremem. Son sorunuza, günümüz İstanbul'unu anlatan ve anlatmakta ısrar eden değerli romancılarımızı örnek göstererek cevap verebilirim.
  ALİ PEKTAŞ
  Kaynak:Zaman Gazetesi
  ?Zaman zaman mutlu bir insanım?

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Ben İhsan Oktay Anar’i okuyorum!

  MERHABA!

  Puslu kitalar atlasi kitabiyla tanistim kendisiyle.
  Elimden birakamadim. GOZ LEZZETININ ne oldugunu anladim

  Amati okudum.Arandim ve buldum!
  Suskunlar! Baska bir yazis,baska bir seslenis.

  Masallar anlatiyor.Veya masallar onu anlatiyor.
  Kim kimi kime hala meraktayim.
  Ne neyi nasil hala bilmiyorum.

  Icinde gercek olan masallar,
  Masallarindaki gercekler.

  Ben İhsan Oktay Anar’i okuyorum!
  Butun cocuklugumda anlatilan masallari
  Uzerlerinin soslari degismis olarak
  Yeniden dinlemiyorum.Okuyorum!

  Ahkam kesiyor.Dedemin sozcuklerini bana hatirlatiyor.
  Ama artik buyudum.Farsca sozlugu okuyabiliyorum.
  Arapcalar zaten malum. Birbiri ardina ne kadarda ahenkli kelimeler.
  Nazim duygusunda nesir yazisi. Ben İhsan Oktay Anar’i okuyorum!

  Devletlu, Azametlû, Kudretlû Padişah Efendimizin Ferman-ı Humayûnları...
  Hayalimde canlandiriyorum.Otagin icinde bende varim.
  Kapikullarindan biride benim. Devletlu, Azametlû, Kudretlû...

  Ya isimler? Neden Bunyamin,uzun Ihsan,Rendekar...
  Nerden nasil neden secmisti onlari?
  Ama kesin olan bu isimlerde Sn.Oktayin entellektuelliginin yaninda
  Mizahi bakis acisida var. Ama karakterlerin niteligi eserin tam***** etki etmiyor.

  Mekan tasvirleri ile ucuncu sahislarin bilgilerinin
  Konu temeli kadar onemli oldugu,okuyucuyu cektigi ender yazilar.
  Bir sayfa iceriginin; diger sayfa hakkinda sir sizdirmiyan yazilari.
  Ne olacak diye merak icinde telefona bile cevap vermiyen okuyucular.

  İhsan Oktay Anar. Edebiyatimizin altin kalemi.
  Fanatik okuyuculari bulunan,yeni birsey yazdimi diye meraklanan
  Bir okuyucu kitlesini olusturmayi basarmis bir yazar.
  Dedim ya ben İhsan Oktay Anar okuruyum!
  Ya siz?....

Benzer Konular

 1. İhsan Oktay Anar ca.....
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 24-11-2011, 05:21 PM
 2. İhsan Oktay Anar,Suskunlar
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 05-06-2010, 09:42 PM
 3. Puslu Kıtalar Atlası / İhsan Oktay Anar
  -BaDe- Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 38
  Son mesaj: 05-04-2010, 11:54 PM
 4. Cave Canem: İhsan Oktay Anar
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 22-07-2009, 03:24 PM
 5. Oktay Sinanoğlu' ndan
  Go[rk]eM Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-03-2008, 11:41 PM
Yukarı Çık