Tarihe hükmeden on diktatör

Tarihe hükmeden on diktatör Tarih boyunca pek çok diktatör yaşadı. Kimisi dünyayı fethetti kimisi de dünyanın gidişatını değiştirdi. İşte tarihteki en ünlü on diktatör:

1-Abraham Lincoln
Amerika'nın 16 ‘ncı başkanı olan Abraham Lincoln Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda büyük mücadele gösterdi. Başarılı bir şekilde ülkenin bütünlüğünü koruyan Lincoln ayrıca köleliği Amerikan topraklarından silecek atılımlar da yaptı. Abraham Lincoln, dünyanın olmasa bile Amerika'nın belki de en büyük lideriydi.

2-Napolyon
Fransız imparator Napolyon askeri ve politik becerileriyle 19'uncu yüzyıl başlarında tüm Avrupa'yı etkisi altına almıştı. Avrupa kıtasını üstün askeri yetenekleri ve zekasıyla egemenliği altına alan Napolyon, Rusya'yı istila edene kadar bu başarısını sürdürdü

[B]3-Şarlman[/B]
Frenklerin hükümdarı olan Charlemagne (Şarlman) 768 yılından öldüğü güne kadar görevini hakkıyla yaptı. Küçük Fransız krallıklarını birleştirerek tek ve büyük bir krallık kuran Şarlman aynı zamanda kültürel aktivitelere de çok öenm veriyordu. Kendi döneminde adeta bir Rönesans atmosferi yaratmıştı.

4-I. Kraliçe Elizabeth
1558 yılından öldüğü güne kadar İngiltere ve İrlanda'nın kraliçesi olan Elizabeth, hiçbir krala ihtiyaç duymadan ‘Bakire Kraliçe' ünvanını hak ederek ülkesini iyi bir biçimde yönetti. Tarihteki ender kadın yöneticilerden biri olan Elizabeth, bu özelliği ile pek çok kadına ilham kaynağı oldu. Hükmettiği dönemden önce bir kadının bu kadar güçlü olabileceği hakkında kimsenin bir fikri yoktu ve bu özelliği ile erkek yöneticileri aratmıyordu.

5-Cengiz Han
Cengiz Han dünyanın gördüğü belki de en acımasız liderdi ama bir o kadar da başarılıydı. Moğol İmparatorluğunu'nun kurucusu olan Cengiz Han mükemmel askeri stratejilerin yaratıcısıydı. Yaşadığı dönemde dünyanın büyük bir bölümünü fethedip küçük Asya kabilelerini birleştirmişti.

6-II.Joseph
1765-1790 yılları arasında arasında kutsal Roma İmparatoru olan Joseph hiç bencil olmamasıyla ünlüydü.”Mutlak güç mutlaka zarar verir” mottosunun tam tersi olan II.Joseph halkı için en iyisini isteyen ve bu yüzden de köleliği ülkesinin topraklarından silen büyük bir yöneticiydi.

7-Büyük İskender
Efsanevi ve acımasız askeri taktikleriyle ünlü Büyük İskender belki de tarihteki en zeki komutandı. Dünyanın büyük bir bölümünü fetheden İskender, bazen tek bir kişiyi bile ödürmeden şehirleri ele geçirmesiyle de ünlüydü.


8-Sezar

Roma İmparatorluğu'nun en önemli imparatorlarından olan Cesar tam 41 yıl hüküm sürdü. Bu dönemde imparatorluk daha önce hiç olmadığı kadar huzurlu ve sakindi. Tabi ki bunun başlıca nedeni de kendisinden önce gelen yöneticiler gibi yalan söyleyip sahte vaatler vermeyen Sezar'dı.


9-Odysseus

Yunan mitolojisinde Odysseus, ‘ Ithaca' adlı ülkenin kralıydı ve o kadar büyük başarılar göstermişti ki Homer onun hakkında yazdığı destanda onu ölümsüz hale getirdi. Odysseus, Truva Savaşı'nda Truvalıları kandırmak için dev bir at inşa ettirip askerleri onun içine sakladı. Truvalılar bu atı alarak kendi şehirlerine soktular ve böylece savaşı kaybettiler.


10-Hitler
İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudi Katliamı'na neden olan Hitler, gerçekten de çok büyük bir diktatördü. Hitler Almanya'nın başına geçtiğinde, ülke gerçekten çok zor durumdaydı ve bu yüzden insanlar inanıp güvenecekleri bir yönetici arıyorlardı. Hitler halkın bu isteğini yerine getirerek onları Almanya'nın en büyük sorununun Yahudiler olduğuna ikna etti. Bu da onun ne kadar büyük bir diktatör olduğunu kanıtlar nitelikte.

Kaynak : mynet.com