+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Sinan Cemgil (15 Kasım 1944–31 Mayıs 1971)

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Biyografi (Yaşam Öyküsü) Forumunda Bulunan Sinan Cemgil (15 Kasım 1944–31 Mayıs 1971) Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sinan Cemgil, (d. 15 Kasım 1944, İstanbul – ö. 31 Mayıs 1971, Nurhak). THKO örgütünün kurucularından. Çocukluk Yılları Türkiye’nin önemli

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye sheytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Yaş
  28
  Mesaj
  797
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  111

  Sinan Cemgil (15 Kasım 1944–31 Mayıs 1971)  Sinan Cemgil, (d. 15 Kasım 1944, İstanbul – ö. 31 Mayıs 1971, Nurhak). THKO örgütünün kurucularından.

  Çocukluk Yılları
  Türkiye’nin önemli aydınlarından Adnan Cemgil ve Nazife Cemgil’in ikinci oğulları olarak 15Kasım 1944’de İstanbul’da dünyaya geldi. Öğretmen anne-babanın çocuğu olarak iyi bir eğitim aldı.

  Türk Barışseverler Cemiyeti'nin Menderes Hükümetini, TBMM kararı olmaksızın Kore’ye asker göndermesi sebebiyle protesto etmesi üzerine Adnan Cemgil’in aldığı hapis cezası Sinan’ın henüz çocuk yaşta cezaeviyle tanışmasına sebep olur. “Komünistler Moskova’ya!” bağırışlarını ise, aynı dava yüzünden Yozgat’a sürgüne gönderilen annesinin yanında duyacaktır.


  Devrimci Önder
  1964’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi’ne girdiğinde siyasetle etkin olarak ilgilenmeye başlar.

  1965 yılında Bursa'daki TİP kongresinin yapılacağı Saray Sineması önünde Komünizmle Mücadele Derneği tarafından kışkırtılmış binlerce kişinin, kongre çıkışında delegelerin üzerine saldırması sonucu babası Adnan Cemgil yaralanıp hastaneye kaldırılır. Sinan, Türkiye’deki açık şiddetle bu vesileyle tanışır.

  1965 yılında çıkardıkları Dönüşüm dergisini satarken arkadaşı Şirin Yazıcıoğlu ile birlikte gözaltına alınan Sinan Cemgil, aynı yıl ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün (SFK) kuruluşuna katılır, bir süre genel başkanlığını yapar ve Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) de üye olur.

  1967 yılında ilkokul yapma amacıyla Muş’un Korkut ilçesine giden ODTÜ kafilesinde yer alan Sinan, arkadaşlarıyla birlikte halk kültürü üzerine de incelemelerde bulunur. Bu incelemelerden geriye kalan, kafilenin diline persenk olan “Çift Jandarma” türküsüdür.

  Sinan’ın Amerikalı öğretim görevlisinin Yıllardan beri ODTÜ'de İngilizce eğitim görüyorsunuz. Nasıl İngilizce bilmezsiniz? sorusuna verdiği yanıt bugünlere kadar gelmiştir: “Biz, ODTÜ'de İngilizce üç kelime öğrendik: Yankee go home.

  1968’le birlikte yoğunlaşan öğrenci eylemlerinde, ODTÜ içindeki mücadelesi, sevilen kişiliği ve üstün hitabet yeteneğiyle üniversitedeki hareketin doğal önderi olur. ODTÜ’de Toplumcu Gurup içinde yer alır. 1968’de ODTÜ’deki boykota ve 1969’daki ODTÜ işgaline önderlik eder.

  Toprak reformunun gerçekleştirilmesi istemiyle hazine topraklarını işgal eden Elmalı köylülerini ziyaretinin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Merkezi tarafından tepki ile karşılanması, TİP’ten istifasını getirir.

  Sosyalist Devrim-Millî Demokratik Devrim tartışmalarında Millî Demokratik Devrim’i savunsa da Hüseyin İnan’la birlikte “Türk Solu” ve “Aydınlık” odaklı MDD yorumlarından ve bu çevredeki tartışmalardan uzak durur ve farklı bir yol açmak için arkadaşlarıyla birlikte harekete geçer.

  1969 yılında Şirin Yazıcıoğlu ile evlenir.

  Vietnam kasabı olarak bilinen Komer’in arabasını yakanlardandır. Eylemde birlikte yer aldığı arkadaşı Mustafa Taylan Özgür’ün İstanbul’da öldürülmesi üzerine Ankara’da Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalığa, aranıyor olmasına karşın şöyle hitap edecektir:

  "Bir devrimci kardeşimiz polis kurşunu ile kahpece öldürülmüştür. Devrimci şehitlerin matemini tutacak zamanımız yoktur. Devrimcilerin postunu ucuza satmayacağız. Gün gelecek Türkiye'nin bağımsızlığı ve kurtuluşu için gerekirse hepimiz vurulacağız. Bunlar bizi korkutmuyor, üzmüyor ancak kinimiz bileniyor. Taylan Özgür'ün ardından matem tutmayacağız, mersiyeler düzmeyeceğiz. O, 24 saatini devrime adamış bir kişiydi. Yapılacak çok işlerimiz vardır, İkinci Kurtuluş Savaşının ilk kurşunlanan devrimcilerinden sonra bizler de düşebiliriz, bunu korku değil varacağımız şerefli bir nokta olarak kabul ediyoruz. Taylan, Komer'in arabasını yakarak devrim için ilk kıvılcımı atmıştı. Bu kıvılcım devam ettirilecektir. Türkiye'de CIA artık bir adam temizleme kampanyası açmıştır. Yılmıyoruz, korkmuyoruz."

  1970 yılında doğan oğluna söz verdiği gibi arkadaşı Taylan’ın adını verir.


  Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ve Eylemler
  1970 yılında, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Alpaslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin’le birlikte THKO’nun kuruluş çalışmalarını yürütür.

  THKO’nun şehir gerillası eylemlerinde yer alan Sinan Cemgil, 12 Mart 1971 muhtırasından sonra, arkadaşlarıyla birlikte Ankara’yı terkeder ve Adıyaman civarındaki Nurhak Dağı’na çıkarak burada arkadaşlarıyla birlikte THKO’nun gerilla kampını kurar.

  THKO, İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’u kaçırmayı planlıyordu ve bu eylem, Kürecik Radar Üssü baskını için sinyal olacaktı. Efraim Elrom’un kaçırıldığı haberini alan Sinan Cemgil komutasındaki gerilla birliği, planlandığı gibi Kürecik Radar Üssü’nü basmak için harekete geçer. (Oysa Efraim Elrom’u THKO’nun hazırlığından habersiz olarak harekete geçen THKP-C kaçırmıştı.)


  Ölümü
  Kürecik Radar Üssü’ne yapacakları baskın öncesinde Sinan Cemgil ve arkadaşları, İnekli Köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatılır. 31 Mayıs 1971’de askerlerle çıkan çatışmada atış menzili dışına çıkmış olan Sinan Cemgil, yaralı arkadaşı Alpaslan Özdoğan’ı kurtarmak için geri döner ve Ernesto Che Guevara’nın kaderini paylaşır. Sinan Cemgil, Alparslan Özdoğan ve Kadir Manga ile birlikte vurularak öldürülür.

  Adıyaman Gölbaşı ilçesinde cenazeyi almaya giden Sinan’ın annesi Nazife Cemgil, çevresini saran kadınlara Sinanlar’ı şöyle anlatacaktır:

  "Bu oğlum Sinan... Bunlar da onun arkadaşları (Kadir ve Alpaslan), kardeşleri.... Onlar da oğullarım... Bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. Başka bir istekleri yoktu. Her biri birer dehaydı. Her biri üstün zekalı birer güzel insandı. Dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. Birer milyoner olurlardı. Ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. Sizin sorunlarınızı omuzladılar. Size yalan söylüyorlar. Onlar eşkiya değildi."


  Kaynak:Sinan Cemgil - Vikipedi

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye sheytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Yaş
  28
  Mesaj
  797
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  111

  Cevap: Sinan Cemgil (15 Kasım 1944–31 Mayıs 1971)

  tesadüfen bulduğum bir video tüm bağımsızlık mücadelesi veren gençlerimiz var..
  VIDEO YUKLENEMEDI

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye sheytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Yaş
  28
  Mesaj
  797
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  111

  Cevap: Sinan Cemgil (15 Kasım 1944–31 Mayıs 1971)

  Grup Yorum / Gündoğdu

  VIDEO YUKLENEMEDI

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: Sinan Cemgil (15 Kasım 1944–31 Mayıs 1971)

  ya dost sen böyle konular açıyorsun ben hüzünleniyorum :(

Benzer Konular

 1. Mimar Sinan'ın sırları
  YukseLL Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-06-2010, 09:27 PM
 2. Mimar Sinan/Nargile
  mopsy Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-03-2010, 06:45 PM
 3. SAVLET / Sinan Ceran
  Mustad'af Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-11-2008, 03:21 PM
 4. Sinan Kaloğlu Bochum'da
  securıty57 Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-06-2008, 12:08 AM
 5. Kemal Sunal (1944 - 2000)
  Nil@y Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2007, 07:23 AM
Yukarı Çık