Michael J. Fox (asıl adı: Michael Andrew Fox; d. 9 Haziran, 1961), Kanada doğumlu film ve televizyon oyuncusudur. En bilinen rolleri Geleceğe Dönüş üçlemesinde (1985-1990) Marty McFly; Family Ties (1982-1989) dizisinde kendisine üç Emmy ve bir Altın Küre getiren Alex P. Keaton rolü ve Spin City (1996-2000) dizisinde Mike Flaherty rolleridir. (Ayrıca Spin City ile bir Emmy ve 3 Altın Küre ödülü kazandı.)

Eylül 1998 de, Michael J. Fox, kendisine dejeneratif bir nörolojik hastalık olan Parkinson tanısı konulduğunu açıklayarak tüm dünyayı şaşırttı. Aslında, yedi yıl boyunca bu hastalıkla gizliden gizliye savaşmıştı. Bu haberin dünya çapındaki yankıları sarsıcıydı. neyse ki Fox, tanıyı kabul etmişti ve insanlar onun için üzülmeye başladığında o kendisi için üzülmeyi çoktan bırakmıştı. Şimdi, son sekiz yılda işine duyduğu tutku, espri anlayışı ve enerjisinden bir şey kaybetmeden, hayatının, kariyerinin ve Parkinson hastalığının tedavisini bulmak için verdiği mücadelenin öyküsünü anlatıyor. İronik duyarlılığını, keskin bir absürdlük ile birleştiren Fox, batı Kanada da geçirdiği çocukluğundan dünya çapında bir şöhret olduğu film ve televizyon dünyasındaki yükselişine kadar, hayatını ve en önemlisi de karısının, ailesinin ve arkadaşlarının desteğiyle hastalığıyla savaşma sürecini anlatıyor. Fox bu kitapta ayrıca Parkinson un ona verdiklerinden söz ediyor; Harika bir yaşam ve kariyer için şükran duyabilme şansı ile hastalığın tedavisi ve kamu duyarlılığının sağlanması için savaşabilme fırsatı. Fox, çok şanslı bir adam olduğuna inanıyor.

Parkinson hastalığına yakalandıktan sonra oyunculuk kariyerine son verdi. Parkinson hastalığına bağlı olarak zaman zaman hareket etmekte ve konuşmakta zorlanan ünlü oyuncu, yaşama bağlılığından hiçbir şey kaybetmedi. Michael J. Fox Parkinson Araştırmaları Vakfı aracılığıyla hastalığın tedavi araştırmalarına destek veren Fox, 2000-2006 yılları arasında vakfı için 78 milyon dolar gelir topladı. Fox'un vakfı, özellikle Parkinson'un erken teşhisine yönelik çalışmalara destek veriyor.