Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

ATİLLA İLHAN

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Biyografi (Yaşam Öyküsü) Forumunda ATİLLA İLHAN Konusununun içerigi kısaca ->> Atilla İlhan Doğum tarihi 15 Haziran 1925 Ölüm tarihi 11 Ekim 2005 Doğum yeri Türkiye / İzmir Mesleği Şair İlk ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Post ATİLLA İLHAN

  Atilla İlhan

  Doğum tarihi 15 Haziran 1925
  Ölüm tarihi 11 Ekim 2005
  Doğum yeri Türkiye / İzmir
  Mesleği Şair

  İlk Gençlik Yılları

  15 Haziran 1925'te Menemen'de doğdu. İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı bölgelerde tamamladı. İzmir Atatürk Lisesi birinci sınıfındayken mektuplaştığı bir kıza yazdığı Nazım Hikmet şiirleriyle yakalanmasıyla 1941 Şubat'ında, 16 yaşındayken tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Üç hafta gözetim altında kaldı. İki ay hapiste yattı. Türkiye'nin hiçbir yerinde okuyamayacağına dair bir belge verilince, eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Danıştay kararıyla, 1944 yılında okuma hakkını tekrar kazandı ve İstanbul Işık Lisesi'ne yazıldı. Lise son sınıftayken amcasının kendisinden habersiz katıldığı CHP Şiir Armağanı'nda Cebbaroğlu Mehemmed şiiriyle ikincilik ödülünü pek çok ünlü şairi geride bırakarak aldı. 1946'ta mezun oldu. İstanbul Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu. Üniversite hayatının başarılı geçen yıllarında Yığın ve Gün gibi dergilerde ilk şiirleri yayımlanmaya başladı. Hukuk Fakültesindeki yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. 1948'de ilk şiir kitabı Duvar'ı kendi imkanlarıyla yayımladı.

  Paris Yılları

  1948 yılında, üniversite ikinci sınıftayken Nâzım Hikmet'i kurtarma hareketine katılmak üzere ilk kez Paris'e gitti. Bu harekette aktif rol oynadı. Fransız toplumu ve orada bulunduğu çevreye ilişkin gözlemleri daha sonraki eserlerinde yer alan bir çok karakter ve olaya temel oluşturmuştur. Türkiye'ye geri dönüşünde sıklıkla başı polisle derde girdi. Sansaryan Han'daki sorgulamalar ölüm, tehlike, gerilim temalarının işlendiği eserlerinde önemli rol oynamıştır. Bir kaç kez gözaltına alındı.Bu hapiste yattı. daha sonra hapisten çıkmıştır

  İstanbul - Paris - İzmir Üçgeni

  1951 yılında Gerçek gazetesinde bir yazısından dolayı kovuşturmaya uğrayınca Paris'e tekrar gitti. Fransa'daki bu dönem, Attilâ İlhan'ın Fransızcayı ve Marksizmi öğrendiği yıllardır. 1950'li yılları İstanbul - İzmir - Paris üçgeni içerisinde geçiren Attilâ İlhan, bu dönemde ismini yavaş yavaş Türkiye çapında duyurmaya başladı. Yurda döndükten sonra, Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Ancak son sınıfta gazeteciliğe başlamasıyla beraber öğrenimini yarıda bıraktı. Sinemayla olan ilişkisi, yine bu dönemde, 1953'te Vatan gazetesinde sinema eleştirileri yazmasıyla başlar.

  Sanatta Çok Yönlülük

  1957'de gittiği Erzincan'da askerliğini yaptıktan sonra, tekrar İstanbul'a dönüş yapan Attilâ İlhan sinema çalışmalarına ağırlık verdi. Onbeşe yakın senaryoya Ali Kaptanoğlu adıyla imza attı. Sinemada aradığını bulamayınca, 1960'ta Paris'e geri döndü. Sosyalizmin geldiği aşamaları ve televizyonculuğu incelediği bu dönem, babasının ölmesiyle birlikte yazarın İzmir dönemini başlattı. Sekiz yıl İzmir'de kaldığı dönemde, Demokrat İzmir gazetesinin başyazarlığını ve genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Aynı yıllarda, şiir kitabı olarak Yasak Sevişmek ve Aynanın İçindekiler serisinden Bıçağın Ucu yayımlandı. 1968'te evlendi, 15 yıl evli kaldı.

  İstanbul'a Dönüş

  1973'te Bilgi Yayınevi'nin danışmanlığını üstlenerek Ankara'ya taşındı. Sırtlan Payı ve Yaraya Tuz Basmak 'ı Ankara'da yazdı. 81'e kadar Ankara'da kalan yazar Fena Halde Leman adlı romanını tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti. İstanbul'da gazetecilik serüveni Milliyet (2 Mart 1982-15 Kasım 1987) ve Gelişim Yayınları ile devam etti. Bir süre Güneş gazetesinde yazan Attilâ İlhan, 1993-1996 yılları arasında Meydan gazetesinde yazmaya devam etti. 1996 yılından 2005 yılına kadar köşe yazılarını Cumhuriyet gazetesi'nde sürdürdü. 1970'lerde Türkiye'de televizyon yayınlarının başlaması ve geniş kitlelere ulaşmasıyla beraber Attilâ İlhan da senaryo yazmaya geri dönüş yaptı. Sekiz Sütuna Manşet, Kartallar Yüksek Uçar ve Yarın Artık Bugündür halk tarafından beğeniyle izlenilen diziler oldu.

  İlk romanı Sokaktaki Adam yayınlandığında 10 roman yazmıştı. Bunlar hiç gün ışığına çıkmadı. Attilâ İlhan bunun sebebini bir söyleşide şöyle açıklıyor: "... bir çok roman yazdım daha önceden. Ama neden yayınlamadım? Çok akıllıca bir sebebi vardı. Çünkü biliyorum ki yazarlar ilk romanlarında kendilerini anlatırlar. O da romancılık değildir. Günlük tutmaktır." (Düşün, Haziran 1996).

  Roman serüvenine başladığında döneminin diğer yazarları daha çok yerel ve kırsal olayları, kişileri işlerken Attilâ İlhan şehir insanını Türkiye'nin yakın dönem tarihini siyasal, ekonomik ve sosyal yanlarıyla ele alan bir yapı içerisinde işliyordu. Sadece İstanbul, İzmir gibi Türkiye'nin büyük şehirlerini, işlediği dönemin yaşam tarzını, ekonomik ve sosyal sorunlarını kahramanlarının gözüyle yansıtmakla yetinmiyor; aynı zamanda, batı kültürünün Türkiye'ye ne şekilde yansıdığını, olumlu ve olumsuz etkilerini, çizdiği karakterlerle ve Avrupa'daki şehirlerle örtüşen bir yapı içerisinde irdeliyordu.

  Hazırlık ve Arayış Dönemi

  Romanda 'hazırlık ve arayış dönemi' diye nitelendirebileceğimiz döneminde, yayımladığı Sokaktaki Adam ve Zenciler Birbirine Benzemez'de yazarın Paris'te yaşadığı yıllara ait deneyimlerinin ve gözlemlerinin karakterlere yansıdığı görülür. Yazıldığı yıllarda Türkiye'deki batılılaşma uğruna toplumdan kopan kişilerin bocalamaları Sokaktaki Adam'da ele alınırken, Zenciler Birbirine Benzemez 'de Avrupa'da komünist ve anti-komünist mültecilerle karşılaşan, hayal kırıklığına uğramış bir devrimci anlatılır. Her bölümün farklı bir karakterin ağzından aktarıldığı Sokaktaki Adam, Attilâ İlhan'ın edebiyatımıza getirdiği yeni bir söylem olarak alınabilir. Daha sonraki romanlarında da görüleceği gibi, diyalektik bir yaklaşımla işlenen olaylarda kahramanlar güçlü ve zayıf yanlarıyla okura ulaşır; birbirlerini suçlamaz ve okuyucuda önyargı oluşturmazlar. Attilâ İlhan, Zenciler Birbirine Benzemez için bakın neler diyor:" Kitap 'soğuk savaş'ın en belalı döneminde yazıldı, yayınlandı. Çok ikircikli bir sorunu tartışıyordum. Romanın kahramanı, İstanbul'daki ve Paris'teki 'solcu' çevrelerle düşüp kalkıyor, bunlarla ilişkilerini ve tartışmalarını anlatıyordu, herşeyi olduğu gibi yazmak, romanın yayımlanmasından vazgeçmekle eşitti. Bu bakımdan, içeriğine hafif flou bir hava verdim."

  Romanın dilinin farklılığını ise yazıldığı dönem içerisinde yoğun Fransızca çalışmasına bağlayan yazar, bazı cümleleri Fransızca düşünüp Türkçe

  Olgunluk Dönemi

  Yazarın "olgunluk dönemi" diye tanımlanabilecek edebiyat süreci Kurtlar Sofrası ile başlar. Sokaktaki Adam'da ne istediğini değil, ne istemediğini bilen biri anlatılırken; Zenciler Birbirine Benzemez'de Mehmed-Ali istedikleri ile istemedikleri arasında mütereddit bir karakteri yansıtmaktadır. Oysa Kurtlar Sofrası'nda Mahmud ne istediğini çok iyi bilen bir karakteri çizer. Bu üç romanıyla Attilâ İlhan Türk aydınına farklı açılardan bakar, fikirlerini diyalektik-materyalist bir sentez içinde derleyerek Türkiye için bir sentez önerir- ki sonradan yazdığı beş kitaplık Aynanın İçindekiler serisi de bu zemine oturmuştur-. Bıçağın Ucu, Sırtlan Payı, Yaraya Tuz Basmak, Dersaadet'te Sabah Ezanları ve O Karanlıkta Biz bu seriyi oluşturan romanlar. Her romanda yer alan karakterler, Türkiye'nin tarihinde köşebaşlarını oluşturmuş dönemlere ayna tutan aydınlardır. Tarihi olaylar, politik ve sosyal dengelerle ele alınır. Birbirleriyle bağlantısı olan karakterlerden herbiri bir romanda ön plana çıkar ve olaylar onun gözlemleriyle aktarılır. Bu serinin bütünü irdelendiğinde yine, yazarın Türk aydınına yakın tarihimize bir bakma şansı tanıdığını ve kendi toplumcu-gerçekçi bakış açısıyla önergeler sunduğu görülür.


  Yakın Dönem

  Attila İlhan, 11 Ekim 2005'te İstanbul'daki evinde hayata veda etti. Attila İlhan 80 yaşındaydı.

  Tüm Eserleri

  Şiir kitapları

  * Duvar (1948)
  * Sisler Bulvarı (1954)
  * Yağmur Kaçağı (1955)
  * Ben Sana Mecburum (1960)
  * Bela Çiçeği (1961)
  * Yasak Sevişmek (1968)
  * Tutuklunun Günlüğü (1973)
  * Böyle Bir Sevmek (1977)
  * Elde Var Hüzün (1982)
  * Korkunun Krallığı (1987)
  * Ayrılık Sevdaya Dahil (1993)
  * Kimi Sevsem Sensin (2002)

  Romanları

  * Sokaktaki Adam (1953)
  * Zenciler Birbirine Benzemez (1957)
  * Kurtlar Sofrası (1963)
  * Bıçağın Ucu (1973)
  * Sırtlan Payı (1974) Yunus Nadi Roman Armağanı
  * Yaraya Tuz Basmak (1978)
  * Dersaadet'te Sabah Ezanları (1981)
  * O Karanlıkta Biz (1988)
  * Fena Halde Leman (1980)
  * Haco Hanim Vay (1984)
  * Allah`ın Süngüleri-Reis Paşa (2002)
  * Allah`ın Süngüleri-Gazi Paşa (2006)

  Öykü

  * Yengecin Kıskacı (1999)

  Deneme-Anı

  * Abbas Yolcu (1957)
  * Yanlış Kadınlar Yanlış Erkekler (1985)

  Anılar ve Acılar

  * Hangi Sol (1970)
  * Hangi Batı (1972)
  * Hangi Seks (1976)
  * Hangi Sağ (1980)
  * Hangi Atatürk (1981)
  * Hangi Edebiyat (1991)
  * Hangi Laiklik (1995)
  * Hangi Küreselleşme (1997)

  Cumhuriyet Söyleşileri

  * Bir Sap Kırmızı Karanfil (1998)
  * Ufkun Arkasını Görebilmek (1999)
  * Sultan Galiyef - Avrasya`da Dolaşan Hayalet (2000)
  * Dönek Bereketi (2002)
  * Yıldız, Hilâl ve Kalpak (2004)

  Eserlerinden Bazı Alıntılar

  * " İnsan olmanın bütün komplekslerini yenmiş,

  günü dipdiri yakalayan, hayatın anlamını çözmüş bir bilge insan; bir yol gösterici. " Nedret Çatay

  * " Çoğu zaman üç beş kişi için yazdığımızı sanırız, onlar bizi okumazlar.

  Asıl seslendiklerimiz, hiçbir zaman tanımayacağımız, başka üç beş kişidir." Attilâ İlhan

  Şiirinden Örnek: an gelir

  Nisan 1982`de yayımlanan Elde Var Hüzün adlı şiir kitabının serbest gazeller bölümü altında yer alır. Daha sonra Ahmet Kaya tarafından bestelenmiştir.


  an gelir

  an gelir

  paldır küldür yıkılır bulutlar

  gökyüzünde anlaşılmaz bir heybet

  o eski heyecan ölür

  an gelir biter muhabbet

  çalgılar susar heves kalmaz

  şatârâbân ölür


  şarabın gazabından kork

  çünkü fena kırmızıdır

  kan tutar / tutan ölür

  sokaklar kuşatılmış

  karakollar taranır

  yağmurda bir militan ölür


  an gelir

  ömrünün hırsızıdır

  her ölen pişman ölür

  hep yanlış anlaşılmıştır

  hayalleri yasaklanmış

  an gelir şimşek yalar

  masmavi dehşetiyle siyaset meydanını

  direkler çatırdar yalnızlıktan

  sehpada pir sultan ölür


  son umut kırılmıştır

  kaf dağı'nın ardındaki

  ne selam artık ne sabah

  kimseler bilmez nerdeler

  namlı masal sevdalıları

  evvel zaman içinde

  kalbur saman ölür

  kubbelerde uğuldar bâkî

  çeşmelerden akar sinan

  an gelir

  -lâ ilâhe illallah-

  kanunî süleyman ölür


  görünmez bir mezarlıktır zaman

  şairler dolaşır saf saf

  tenhalarında şiir söyleyerek

  kim duysa / korkudan ölür

  -tahrip gücü yüksek-

  saatlı bir bombadır patlar

  an gelir

  attila ilhan ölür
  Alıntı...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: ATİLLA İLHAN

  Evet , "an gelir Atilla İlhan ölür" ... ozanlık tadında bir çalışmadır benim gözümde . " bilgi yayınevi" ile çok hoş çalışmalarım olduğu için kendisini tanıma imkanı da buldum . Hakikaten güçlü ve cesur bir kalemdi , ışıklar içinde yatsın .

Benzer Konular

 1. Attila İlhan'ı anmak
  spartaküs Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 11-10-2010, 07:11 PM
 2. İlhan Selçuk'u kaybettik...
  mopsy Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-06-2010, 04:06 PM
 3. Marsel İlhan
  mopsy Tarafından Spor Dünyası Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 01-02-2010, 05:51 PM
 4. Prof.İlhan Arsel..
  Guney Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-11-2009, 09:10 PM
 5. İlhan İrem - Ben Değilim
  İNCİ Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-04-2008, 11:17 PM
Yukarı Çık