HARBİYE AÇIKHAVA TİYATROSU Efsaneler buradan geçti Şehrin göbeğindeki bu dört bin kişilik tiyatronun akustiği ve ışık sistemleri iyi. Nick Cave de burada konser verdi, PJ Harvey de. Leonard Cohen de Harbiye Açıkhava’yı tercih etti, yıllar sonra Bob Dylan da. Bugüne dek Türkiye’yi ziyaret etmiş klasik müziğin, cazın, folkun, rock’ın en önemli temsilcileri mutlaka Harbiye Açıkhava’ya uğramıştır. Temmuz ayı boyunca Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin Chich Korea, Grace Jones gibi önemli konserlerini Açıkhava’da izlemek mümkün.

KÜÇÜKÇİFTLİK PARK Eskiden gazinoydu Küçükçiftlik Park aslında eski bir eğlence merkezi. 1975’ten beri ayakta ama atıl durumdaydı. İstanbul’un rutin konser duraklarından biri değildi. Kısa süre önce yenilendi ve müthiş bir konser alanı ortaya çıktı. Sahnesi devasa, tuvaletler geniş ve temiz, ortam ne kadar kalabalık olursa olsun bunaltmıyor. Çünkü sekiz bin metrekarelik çok geniş bir alanın üstüne kurulmuş vaziyette. 15 bin kişinin ayakta konser izlemesi mümkün. 17 Temmuz’da Faithless, 22 Temmuz’da ise The Cranberries konseri var.

BABYLON AYA YORGİ Koyun sefasını sürüyor Çeşme’nin en güzel koylarından biri olan Aya Yorgi’de yirmi dönümlük narenciye bahçesi içine kuruldu bu yaz Babylon. Bin kişi kapasiteli plajı ve konser alanı var. Yaz boyunca her cumartesi yerli ve yabancı büyük isimler burada sahneye çıkıyor. Diğer günlerde DJ setleri, Oldies But Goldies ve Havana Salsa partileriyle kalabalıkları eğlendirecek.

ODTÜ STADYUM İyi müzik garanti ODTÜ Stadyumu Ankaralılar için önemli bir konser mekanı. Bugüne kadar onlarca yerli yabancı sanatçı ağırlayan stadyumda 15 bin kişi konser izleyebiliyor. ODTÜ’nün aynı zamanda spor müsabakalarına ev sahipliği yapan bu stadının tribünlerine devrim sözcüğü yazılıdır. Dolayısıyla burada konser verecek sanatçıların kendi deyimleriyle bu ODTÜ ruhuna uyan kişiler olmasına özen gösterilir. ODTÜ stadındaki konserlerde coşku ve iyi müzik garantidir.

ASPENDOS Opera izlemenin zevki Anadolu’daki Roma tiyatrolarının bugüne sahnesiyle ulaşabilen en eski ve sağlam örneği. 15 bin kişinin konser seyredebildiği tiyatronun çok iyi bir akustik yapısı var. En arka yani 41’inci sırada oturan biri sahnede mikrofonsuz hatta alçak sesle konuşan kişiyi bile rahatlıkla duyabilir. Genelde açıkhava konserlerini sevmeyen Doğan Hızlan yine de Aspendos’u niye sevdiğini açıklıyor: “Tarihi mekanlarda konserlerin opera sahnelemelerinin ayrı bir görkemi olduğununu inkar edemem.” Aspendos’ta bu ay boyunca Anadolu Ateşi’nin Troya gösterisi var.

KÜLTÜRPARK AÇIKHAVA TİYATROSU 27 yıllık bir mekan 1983’te inşa edilen Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu Bursa Festivali’nin ana sahnesi olarak pek çok önemli konsere ev sahipliği yapıyor. 3500 kişilik mekanın akustiğinin iyi, koltuklarının bir açıkhava tiyatrosuna nazaran rahat olduğu söylenebilir. Bursa’nın merkezinde yeralan mekanın 14 Temmuz’daki sanatçı konuğu Ferhat Göçer.

İZMİR ARENA Oğul Priştina işletiyor Bayraklı Turan Eğlence Merkezi’nde hizmete giren İzmir Arena 16 bin metrekarelik açık alanı ve 30 bin kişilik kapasitesiyle Ege Bölgesi’nin önemli bir konser durağı. İşletmeciliğini İzmir’in efsane belediye başkanı merhum Ahmet Piriştina’nın oğlu Levent Piriştina ve Atilla Alkan yapıyor. Bornova, Alsancak yönüne giden tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabiliyor.

BİLKENT ODEON Mimari ödülü var On yıl kadar önce hizmete giren Bilkent Odeon’un özel bir binası var. Tasarlandıktan kısa süre sonra Ulusal Mimarlık Ödülleri Jürisi’nce proje dalında başarı ödülü kazanmıştı. Bilkent Üniversitesi kampüsünden 500 metre ileride uzakta olan mekan 4 bin kişi alıyor. Mimari yapısı sayesinde izleyiciler konser esnasında sahnenin arkasındaki doğa manzarasından da mahrum kalmıyor.

BEACH PARK Bir eğlence parkı Antalya’nın Konyaaltı sahilinde yer alan Beach Park restoranı, su parkı, plajı, diskosu, barı ve konser alanı olan büyük bir kompeks. Fasıl da düzenleniyor, büyük rock konserleri de. Antalyalıların en sevdiği mekanlar arasında ilk sırada geliyor.

SANTRALİSTANBUL Çimenlere yayılın Bilgi Üniversitesi’nin Eski Silahtarağa Elektrik santralindeki kampüsü farklı ve eğlenceli bir konser alanı. Kafelerin ve Enerji Müzesi’nin ortasında yer alan boş alana ister küçük bir alan, ister Depeche Mode gibi efsanevi bir grubu ağırlayacak dev bir sahne kurulabiliyor. İzleyiciler çimenlere de serilebiliyor. Ağırlıklı olarak caz ve elektronik müzik dinlemek mümkün. Ama Tarkan ve MFÖ konser verdi, Efes Pilsen One Love gibi bir festival de düzenlendi.
haber7.com