Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Kilasik muzik dinleme sekilleri

  Merhaba!

  DİNLEME ŞEKİLLERİ

  Bir konserde keyfi çıkarılacak ve dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Sizin işiniz müzikten etkilenip keyif almaktır, ama size en çok hitap edecek şeyden veya ilginizi en fazla çekecek şeyden etkilenmeniz daha kolaydır. İşte size dinleyeceğiniz şeyler için birkaç ipucu. En çok beğendiğinizi seçin, istediğiniz zaman başka birtanesiyle değiştirin, ve canınız istediği zaman eklemeler yapın.

  Klasik müzikte keyfini çıkarabileceğiniz şeyler

  Ruh halleri ve hisler
  Sesin yüksekliği ve yumuşaklığı
  Farklı farklı hızlar
  Enstrumanların sesleri
  Melodiler
  Ritimler
  Değişiklikler ve dönüşümler
  Güzel performans
  Harekete geçen anılar
  Daha önceden duyulmuş birşeyin hatırlanması
  Akla gelen görüntüler
  Ne İzlenmeli?

  Konser kulaklara hitap eden bir olaydır, ama gözlere hitap eden birçok yanı da vardır. Müzisyenleri izleyip enerjilerini ve yoğunluklarını hissedin; enstrümanlarından değişik sesler çıkarmak için neler yaptıklarını seyredin. Müziğin, tek bir müzisyen veya bir grup müzisyenden nasıl başka bir müzisyene veya gruba geçtiğini izleyin.

  Ya sıkılırsam?

  Merak etmeyin; arada sırada hepimizin başına gelebilecek bir şeydir bu. Bazen müzikle kaynaşamazsınız. Bu gayet normaldir.

  Eğer başınıza böyle bir şey gelirse, sadece dikkatinizi yukarda saydığımız müzikten zevk almanızı sağlayacak bir noktada sabitleştirmeye çalışın.

  Ya konseri beğenmezsem?

  Konserin her anını beğenmenizi kimse sizden bekleyemez. Unutmayın sizin göreviniz etkilenmek, her şeyi beğenmek değil. Müzisyenlerin performansını beğenmediğim ama yine de müzikten oldukça etkilendiğim bir konser hatırlıyorum.

  Herkesin kendine göre bir zevki vardır, o yüzden biri için mükemmel sayılacak bir konser bir başkası için çekilmez olabilir. Sadece müziğin size sunabileceği şeylerden etkilenmeye bakın.

  Konseri Değerlendirmek

  İnsanlar içten gelen bir güdüyle yaşadıkları müzikal deneyimleri hakkında değerlendirme yapmak isterler. Bazı müzik eleştirmenleri, dinleyicinin görevinin izledikleri performansı yargılamak, müzisyenin görevinin de tıpkı bir olimpik buz patenci gibi, iyi derece almaya çalışmak olduğunu söylerler.

  Elbette hepimiz hoşumuza gideceğini düşündüğümüz konserler seçmeye çalışırız, ve sonrasında neyi beğendiğimizin neyi beğenmediğimizin değerlendirmesini yaparız. Dinleyicinin görevi yargıda bulunmak değil müzikten etkilenmektir. Kendinize “Ne kadar iyiydi?” diye sormak yerine “Neler oldu?” diye sorun.

  Ukalalarla Uğraşmak

  Her yerde, her alanda ukala insanlara rastlanır. Magazin ukalaları, eğer bilmem kimin eski sevgilisinin kuaförünü veya bir sporcunun ayakkabı numarasını bilmiyorsanız, kendinizi kötü hissetmenizi sağlamaya çalışacaklardır. Bilgisayar ukalaları da ram’den romu ayıramıyorsanız sizinle dalga geçeceklerdir.

  Klasik müzik ukalaları ise gelmiş geçmiş en ukala insanlar arasında yer alabilirler. Onlar da size engin bilgilerini sergileyerek veya nutuklar çekerek, kendinizi kötü hissetmenizi sağlayabilirler. Çoğunlukla bu ukalalıkları hiçbir işe yaramasa da, bazı konulardaki cahilliğinizden utanmanızı sağlayabilirler.

  Hiç kimse cahilliğinden dolayı utanmamalıdır. Eğer bir klasik müzik ukalası sizi bir konserde utandırırsa, bunu kişisel olarak almayın. Sadece kendilerini göstermeye çalışırlar ve sizi yanlarında küçük düşürdüklerini fark etmeyebilirler bile.

  Klasik müziğin ukala bir şöhreti vardır, halbuki dinleyiciler, müziğin keyfini çıkarmaya gelmiş, ukalalıkla uzaktan yakından alakası olmayan harika insanlardır. Bu insanlar önemli olanın müzikten gelene kalbinizi ve ruhunuzu açmanız gerektiğini bilen insanlardır.

  BÖLÜM 13: DİĞER KONULAR

  Sanatçılarla Tanışma

  Konserlerden sonra birçok sanatçı dinleyicilere kendileriyle tanışma fırsatı verir, resim imzalarlar, sohbet ederler. Bazı orkestra sanatçıları ve oda müziği grupları dinleyicinin görüşlerini almaktan çok hoşlanırlar. Hatta bazen çok ünlü şefler, şarkıcılar ve müzisyenler bile dinleyiciyle buluşmaya zaman ayırırlar. Bir müzisyen ünlü olsun olmasın, bu ona müzikten ne kadar etkilendiğinizi söylemek için, ve hatta besteciyle tanışabilmeniz için bir şans olabilir.

  Yer göstericiye müzisyenlerle tanışmak için nereye gitmeniz gerektiğini sorabilirsiniz, veya sahne kapısıyla sanatçı girişine bakabilirsiniz. Bir süre beklemeniz gerekebilir, ama sanatçılarla tanışmaktan duyacağınız zevk buna değer.

  Tuvaletler

  Konser salonlarının tuvaletleri vardır, ama çoğu zaman müziğin sergilendiği yerden oldukça uzaktırlar. Eğer salona erkenden gelirseniz, tuvaleti bulmak için kendinize zaman ayırın ve yol planını çıkarın. Ara verildiğinde tuvalet sırasında beklemeye hazırlıklı olun. Bazı konser salonlarında, garip bir nedenle yeterli sayıda tuvalet bulunmamaktadır.

  İçecek ve Yiyecekler

  Bazı konser salonlarında ara verildiğinde yiyecek ve içecek satılır. Yer göstericiye nereye gidilmesi gerektiğini sorun. Büyük konser salonlarında bar veya büfe bile bulunabilir. Yine de konser salonunda yemek yeme planları kurmayın. Satılanlar hafif yiyecekler veya tatlılardır.

  Mesajlar

  Eğer konser sırasında size mesaj gelmesini bekliyorsanız yer göstericiyi uyarın. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Cep telefonlarınızı ve çağrı aletlerinizi mutlaka kapatmalısınız.

  Özel servisler

  Modern konser salonları her türlü yer değiştirme, duyma ve görme problemlerini halledecek ekipmanlar oluşturmuştur. İhtiyacınız olan şeyi söyleyin size yardımcı olacaklardır.

  BÖLÜM 14: KÜÇÜK SÖZLÜK

  Not: bu kelimelerin çoğu standardizasyon çağından önce meydana gelmişlerdir. Farklı şekillerde okunabilirler.

  Müzik Biçimleri ( parça türleri)

  Konçerto, genellikle orkestra eşliğindeki tek bir enstrümanın veya enstrüman grubunun oluşturduğu müzik türü.

  Oratoryo, solistlerin ve koronun, sahneleme ve opera kostümleri olmadan, bir müzikal hikaye anlatmak için orkestraya katıldıkları müzik türü.

  Sonat, tek bir enstrüman veya enstrüman grubu tarafından* o enstrümanın yeteneklerini ortaya çıkarmak için oluşturulan müzik türü.

  Süit, bazı bölümler, özellikle de dans müziği bölümleri topluluğudur.

  Senfoni, orkestranın farklı faklı müziklerini ve ruha hallerini ortaya çıkarmaya yarayan, bir romanla eşdeğer müzik türü.

  Uvertür, opera, bale veya konçertonun açılışındaki parça.

  Bölüm Çeşitleri

  Bölüm, büyük bir müzik parçasının içindeki parçadır. Hemen her senfonide birçok bölüm bulunur: her bölümün farklı bir modu, ve hepsinin ayrı ayrı başlangıç ve bitişleri vardır.

  Final, bitiş bölümüdür. Her şekilde karşınıza çıkabilir: rondo, menüet, tema ve varyasyonları veya başka bir şekilde olabilir.

  Menüet, muhtemelen gelmiş geçmiş en tanınmış dans müziğidir. Esasında iki müzikten oluşur: ilkini duyarsınız, sonra daha farklı bir sesi ve duygusu olan diğer müzik gelir, ve sonra ilk müziği tekrar duyarsınız. Birçok senfonide Menüet bölümü bulunmaktadır. Menüete “Menüet ve Triyo” adı verilir, çünkü ikinci müzik olan “Triyo” küçük bir müzisyen grubu tarafından çalınır. Menüetin ritmi; BİR, iki üçlü, BİR, iki üçlü, şeklindedir.

  Rondo, içinde sürekli tekrarlanan bir melodinin bulunduğu müzik parçasıdır. Bu melodinin ortaya çıkışları arasında başka bir müzik çalınır, ve melodi sinsi, şaşırtıcı ve eğlenceli şekillerde araya girer.

  Scherzo, Beethoven ve ondan sonra gelen birçok besteci, senfonilerine menüet yerine skerzolar koymuşlardır. Skerzo, “şaka” anl***** gelir, ama daha çok alaycı, çalkantılı, karanlık ve öfkeli bir havası vardır.

  Sonat, bir opera, konçerto veya sonatın giriş bölümüdür. Bu bölüm, bestecinin müzikal düşüncelerini sunup bu düşünceler etrafında oynayarak heyecan ve şaşkınlık yaratan bir giriş bölümüdür. Ve daha sonra eve dönüş misali düşünceler ilk baştaki hallerine geri dönerler.

  Tema ve Varyasyonlar, müzisyenler bir müziği çalarlarken, müzik birden değişik şekillere bürünmeye başlar ama aslında bu aynı müziğin değişik kostümlerde karşınıza çıkmasıdır.

  Kaynak
  Klasikmuzik.org - Informationen zum Thema Klasikmuzik.Diese Website steht zum Verkauf!

 2. #2
  yeni üye okyanusum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  Kayseri-Antalya
  Yaş
  30
  Mesaj
  93
  Rep Gücü
  1157
  çok severim :)))) özellıkle de yemek müzikleri of acıktım ya

Benzer Konular

 1. Muzik Kagitlari
  mopsy Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-02-2010, 03:06 AM
 2. sayisal muzik!
  mopsy Tarafından Müzik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-08-2009, 02:34 AM
 3. ilk dans için muzik parçası arıyorum
  zgok Tarafından Müzik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-11-2008, 04:59 PM
 4. Arkaplanda Muzik calsın
  SMN Tarafından vbulletin 3.6.X Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2007, 03:10 PM
 5. Msn Nick sekilleri
  Nil@y Tarafından Msn, icq, skype, chat, irc, mirc Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 15-09-2007, 10:20 PM
Yukarı Çık