+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Psikoloğunuz

Supermeydan Özel Kategorisinde ve Dert Köşesi (güzin abla) Forumunda Bulunan Psikoloğunuz Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> PSİKOLOG ve PSİKOTERAPİ Freud'un geliştirerek kuramsallaştırdığı psikanalizi ve daha sonra gelişen çeşitli psikolojik kuramları veya bu yaklaşımlardan herhangi birini ya

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  42
  Mesaj
  587
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2923

  Psikoloğunuz


  PSİKOLOG ve PSİKOTERAPİ
  Freud'un geliştirerek kuramsallaştırdığı psikanalizi ve daha sonra gelişen çeşitli psikolojik kuramları veya bu yaklaşımlardan herhangi birini ya da hepsini kullanabilen bir "konuşma tedavisi" yöntemidir.

  Psikologlar üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olur, klinik psikolojide yüksek lisans veya doktora yapar ve üzerine hangi kuramı seçtilerse, Örneğin varoluşçu, bilişsel, aile ve çift terapisi, çocuk terapisi vb. o alanda eğitim alırlar ve hizmet verirler. Sıklıkla psikologlarla karıştırılan psikiyatristler ise tıp doktorlarıdır.

  PSİKOTERAPİ NEDİR ?
  Psikolog hangi kuramla çalışırsa çalışsın amaç hep aynıdır; bireyin kendini mutlu hissetmesini, yaşamından hoşnut olmasını sağlamaktır. Kişinin birey olması, bireysel kalma içgüdüsü ile, topluma ait olma çizgisinde kendine bir yer ararken karşılaştığı güçlükler, farklı duygu ve düşüncelerin çatışması, kişilerarası ilişkilerde yaşanan güçlükler, bireylerde psikolojik rahatsızlıkları oluşturur.

  Psikoterapi bireyin yaşamını daha ileriye götürebilmesi, Ben kimim ve ne istiyorum? Nasıl davranmalıyım? Ne kadar bireysel kalabilmeli, ne kadar topluma uygun davranmalıyım? sorularına yanıt bulduğu bir ortamdır.

  HANGİ PSİKOTERAPİ TEKNİĞİ KULLANILMALIDIR?

  Günümüzde psikologlar tarafından kullanılan psikoterapi tekniklerinin her birinin farklı avantajları bulunmaktadır. Bu tekniklerin kullanımı soruna ve kişiye göre değişebilir. Ancak psikologların da tüm teknikleri bilmeleri pratikte mümkün değildir, bu nedenle uygulamacıların belirli konular ve teknikler hakkında eğitim ve süpervizyon almış ve uzmanlaşmış olmaları son derece önemlidir. Bazı psikoterapiler uzun yıllar sürebilmektedir, bu durum zaten zorluklarla dolu olabilen danışanın hayatına, maddi zorluklar ve yükler de getirmekte pek çok kişi bu nedenle terapilerini yarım bırakmaktadır. Bu nedenle bizler Çözüme Odaklı Terapi, Kısa Bilişsel Terapi, Kısa Bilişsel Aile Terapisi gibi daha az seansla tamamlanabilecek terapileri uygun görmekteyiz.

  KİMDEN TERAPİ ALINMALIDIR?

  Son dönemde NLP, Hipnoz ve E.M.D.R. gibi tekniklerin ve bunun yanında da bilimsel geçerliği olmayan bazı uygulamaların konunun uzmanı olmayan, ve hatta psikolog ya da danışman unvanına sahip olmayan kişilerce kişilerce terapi adı altında kullanıldığı görülmektedir. Bu son derece tehlikeli ve endişe verici bir durumdur, temel psikopatoloji bilgisine sahip olmayan bu kişiler, danışanlarının ruhsal hayatlarında sonradan ortaya çıkacak hasarlar meydana getirmektedirler. Danışmanlık ve terapi hizmeti alacak kişiler bu konuda son derece dikkatli olmalıdırlar.
  http://www.psikologunuz.com/

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  42
  Mesaj
  587
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2923

  Cevap: Psikoloğunuz

  yani bir psikolog üyemizde oldu ya,sırtımız yere gelmez her daim:)

 3. #3
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Psikoloğunuz

  Alıntı Y.E.K.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  yani bir psikolog üyemizde oldu ya,sırtımız yere gelmez her daim:)

  Sana katılıyorum artık belki bir terapi odamız bile olur...

  Bölümün adı da terapi bölümü olur...Eh fena da olmaz hani...

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  42
  Mesaj
  587
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2923

  Cevap: Psikoloğunuz

  BOŞANMA VE ÇOCUK

  Günümüzde boşanmaların arttığı açıktır. Boşanmış anne babaların bilmesi gereken, çocuklarını hala sevdiklerini onlara söylemeleri ve davranışlarıyla göstermeleri gerektiğidir. Çocuk için anne baba arasında seçim yapmak çok zordur. Anne babalar çocuğu yan tutmaya, arabuluculuk yapmaya zorlamamalıdırlar.

  Bazen anne babalar çocuğu diğerine göstermeyerek öç almaya çalışırlar. Bu çok tehlikelidir. Bu durumdan çocuk çok zarar görür. Çocuk kimde kaldıysa öbür eş tarafından görülmeye devam etmesi çocuğun ruh sağlığı açısından gereklidir. Bazen babanın anneye olan öfkesi ve kırgınlığı çocuğu görmesini engellemektedir. Bu da yapılmaması gereken yanlış bir yoldur.


  Bazen de çocuktan ayrı kalan eş, çocuğu aşırı hediyelere boğarak rahatlamaya çalışır. Her iki eş de çocuğa onu hala sevdiklerini ve daima seveceklerini söyleseler bu hediyelerden daha fazla işe yarar. Çocuk bu tavrı anne babaya karşı kullanmaya başlayabilir.

  Çocuk boşanmadan önce evdeki tatsızlığın farkındadır. Bu tatsızlığa kendisinin neden olduğunu düşünebilir ve bu durumdan kendisini suçlayabilir. Kendisinin yaptığı bir yaramazlık sonucu bu durumun ortaya çıktığını sanabilir. Böyle durumlarda çocuklar ya yaramazlıklar yaparlar ya da bedensel şikayetler ortaya çıkarabilirler.

  Okul öncesi dönemlerdeki çocukların boşanmadan anladıkları anne veya babayı tamamen kaybettikleridir. ilkokul döneminde ise boşanma çocuğun gözünde ayıplanacak bir durum olarak düşünülür. Ve herkesten saklanır. Özellikle okulda arkadaşlarına bu durumu anlatmaz. Yalan üzerine yalan söylemek zorunda kalır, arkadaşlık ilişkileri bozulur. Çocuk için acı verecek sorunlar çıkabilir.

  Bazı çocuklar da evde kalan ebeveyne aşırı yapışkanlık geliştirirler. O ebeveynin de gideceği paniğini yaşarlar.
  Boşanmaya rağmen anne babasının ilgisinden ve sevgisinden yoksun kalmayan çocuğun yine de ruh sağlığının bozulacağı düşüncesi yanlıştır.

  BOŞANMALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
  Boşanma kararı ve boşanmanın nedenleri, çocuğa en yakın olduğu ebeveyn tarafından, boşanmanın kesinleşmesinden önce, çocuğun anlayabileceği biçimde anlatılmalıdır. Ayrıntıya girilmemeli, anlatılanlar açık ve basit olmalıdır. Her iki eş bu durumda, çocuğa birbirlerini kötülememeye dikkat etmelidir. Yeniden bir araya gelme umudu yoksa çocuk umutlandırılmamalıdır.

  Çocuklar boşanma olayında kendilerini suçlayabildikleri için anne baba çocuğa bunda rolü olmadığını söylemelidir. Çocuktan üzgün olduklarını saklamaya çalışmamalıdırlar. Çocuğun bu konuda sorular sorması, konuşması teşvik edilmelidir. Yani çocuk üzülür diye konuşmaktan kaçınılmamalıdır.

  Çocuk, eşler arasındaki anlaşmazlığın dışında tutulmalı,eşlerin arasında kalmamalı çocuktan eşleri barıştırması beklenmemelidir. Her iki taraf da çocuğu kendisine çekmeye çalışmamalıdır. Bu uğurda alınan hediyeler, gösterilen aşırı tolerans çocuğun kafasını karıştıracaktır.

  Boşanmadan sonra çocuğun kalacağı ev belirlenmelidir. Hangi ebeveynde kalacağını çocuk bilmelidir. Onun için iyi olan, ayrı yaşayan anne ya da babanın sık görülmesi değil, düzenli aralarla sürekli görülmesidir.

  www.psikologunuz.com Uzm.Psikolog Murat SARISOY - Psikolog Yasemin AYDIN SARISOY-İzmir

Yukarı Çık