" LÜKÜS HAYAT "

Türk tiyatrosunun klasik eserlerinden birisi olan Lüküs Hayat, 1933 yılında Cemal Reşit Rey tarafından bestelenmiş bir operet.
İstanbul Şehir Tiyatroları' nın siparişi üzerine yazılan ve ilk defa cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarının yapıldığı 1933 yılında sahnelenen Lüküs Hayat, 1946 yılına kadar büyük bir seyirci kitlesi tarafından izlendi. 1958'de Zeki Alpan, 1962 yılında da Muammer Karaca tarafından tekrar sahneye konuldu; 6 Mart 1985'te ise İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yeniden sahnelenmeye başlandı ve o tarihten bugüne yana aralıksız sahnelendi.

Oyunun yazarı, Ekrem Reşit Rey olarak bilinse de sözlerinin en azından bir kısmını Nazım Hikmet Ran'in yazdığı sanılıyor.
Oyun, 1950 yılında Ömer Lütfi Akad tarafından filme alındı. 1973 yılında da Haldun Dormen tarafından televizyon için yeniden filmi çekildi.Lüküs Hayat Nasıl Yazıldı?
1930 yılında ödenek ve seyirci azlığı nedeniyle kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olan İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yöneticilik yapan Muhsin Ertuğrul, seyirci ilgisini müzikal oyunlar ile çekmeyi düşündü. Müzikal eserler yazma önerisini kabul eden Cemal ve Ekrem Rey Kardeşler, Cumhuriyetin 10. yılında sergilenecek yeni bir müzikal oyun yaratmak üzere çalışmaya başladılar. Ancak Ekrem Reşit Rey, sözleri yetiştiremeyeceğini belirtince tarihçi Rasih Nuri İleri'nin aktarmasına göre bu iş o sırada hapiste bulunan Nazım Hikmet'e teklif edildi.

Eseri Nazım Hikmet yazdı ancak hapiste olduğu için ismini kullanmadı; program metinlerinde yazan Ekrem Reşit Rey olarak yer aldı. Bir başka iddiaya göre eserin tamamını değil ama müzikal içerisinde yer alan bazı şarkıların sözlerini Nazım Hikmet yazdı.

Lüküs Hayat’ın kadrosundan gelip geçenlere baktığımızda ise adeta Türk Tiyatro tarihini görürüz karşımızda… 25 yıldır Lüküs Hayat kadrosunda yer alan Zihni Göktay, kadronun en eski üyesi. Öyle ki, dünyada bir rolü en uzun süre oynayan oyuncu olarak Guinness Rekorlar Kitabına başvurmuş.


LÜKÜS HAYAT'A ADINI VEREN ŞARKININ SÖZLERİ


Şişli'de Bir Apartıman
Yoksa Eğer Halin Yaman
Nikel-Kübik Mobilyalar,
Duvarda Yağlı Boyalar
İki Tane Otomobil
Biri Açık, Biri Değil
Aşçı, Uşak, Hizmetçiler
Dolu Mutfak, Dolu Kiler

Hanım Gider, Sen Gidersin
Gündüzleri Çaydan Çaya
Gece Olur, Davetlisin
Ya Dineye Ya Baloya
Hey
Lüküs Hayat, Lüküs Hayat
Bak Keyfine Yan Gel de Yat
Ne Güzel Şey
Oh Ne Rahat
Yoktur Eşin Lüküs Hayat

Yaz Gelince Adadasın
Mayo Giymiş Kumlardasın
Etrafında Güzel Kızlar
Canın Çeker, Burnun Sızlar
Hanım Motorla Dolaşır
Hanım Serbest, Kim Karışır
Takarsın Şeyleri Bazı
Dünya Böyle Sen Ol Razı
Sen de Kendi Hesabına
Topla Akşam Etrafına
Sarıları, Esmerleri
Kır Şampanya Kadehleri

Hey
Lüküs Hayat, Lüküs Hayat
Bak Keyfine Yan Gel de Yat