Merhaba!

Avrupa'nın tarihi kütüphanelerine büyüleyici yolculuk!Ertuğ & Kocabıyık Yayınları’nın yeni eseri ‘Temples of Knowledge’ (Bilgelik Mabetleri: Batı Dünyasının Kütüphaneleri) yayımlandı.

Kitapta; Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Ertuğ’un kamerası ve Friedrich Krinzinger ile Thierry Grillet’nin metinleriyle, Avrupa’nın tarihi kütüphanelerinin dünyası yansıtılıyor. Eserde, bu mekanların antik dönemden 19. yüzyıla uzanan süreci ele alınıyor.

Yayımladıkları yüksek nitelikli kitaplarla, Türkiye’nin tarihi, kültürel ve sanatsal mirasını tüm dünyaya tanıtan Ertuğ & Kocabıyık Yayınları; yeni eserinde farklı bir alana yönelerek Avrupa’nın tarihi kütüphanelerini konu ediyor. Yayınevi, Temples of Knowledge adlı yeni kitabı ile meraklılarına muhteşem bir eser sunuyor.

Bu kitap, fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğ’un gözünden ve yapıta konu kurumlarda çalışanların kaleminden Avrupa’nın belli başlı kütüphanelerinin dünyasına görsel bir yolculuk sunuyor. Kitapta, aralarında Barok dönem manastırları, krallıklara bağlı kurumlar ve 19. yüzyıla ait halk yapılarının da bulunduğu, 30 benzersiz ve ihtişamlı kütüphane yer alıyor. Kütüphanelerin, çağlar boyunca, barış ve huzurun mabetleri, insanların okuma, araştırma ya da yalnızca düşüncelere dalıp zihin dinginliğine ulaşma amacıyla yöneldikleri birer sığınak olarak işlevinden de söz ediliyor.

Kitapta, manastırlara bağlı kütüphanelerin çoğu, dönemlerinin dini görüşlerini ifade eden heykel, alçı işleri, freskler gibi zengin ve dekoratif süslemelerle dikkat çekiyor. Bu ikonografik öğeler çizimlerle gösterilip irdelenerek esere tarihsel bir perspektif kazandırılmış. Batı dünyasının kütüphanelerini tüm görkemiyle yansıtan Temples of Knowledge adlı eserde yer alan kütüphanelerin tarihsel gelişimini Friedrich Krinsinger betimlerken, Thierry Grillet ise tematik sunuş metnini kaleme alıyor.

216 sayfa ve 100 renkli fotoğraftan oluşan, 42,5 x 34,5 cm. ebatlarındaki bu eşsiz eser kumaş kaplı özel kutusu içinde sunuluyor.

Bilgelik Mabetleri | ekolay > şehir