Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Post Mizah Zekanın Zekatıdır

  Günlerden bir gün, büyük kitap mağazalarından birinde dolaşırken, başlığıyla dikkatimi çeken bir kitap bu. Kitabın kapağında gülen sevimli bir adam vardı. Açıkçası kitaptaki söyleşinin konusunu hayatı olan "Tarık Minkari" ismini daha önce hiç duymamıştım. Kitabın arkasını çevirip de önyazıyı okuduğumda, Tarık Minkari'nin bir cerrah olduğunu öğrenmiştim. Bunun üzerine kitabı hemen almış, eve geldiğimde okumaya başlamıştım.

  Türkiye İş Bankası Yayınları'ndan çıkan, "Mizah Zekanın Zekatıdır", aynen üzerinde yazdığı gibi bir Tarık Minkari kitabı.Peki kimdir Tarık Minkari? Akademik anlamda "Minkari Teknikleri" ile ünlü, benim için ise kabaca "Cerrah yazar".

  Kitap içeriğini anlatmak gerekirse, Tarık Minkari ile yapılan röportajda, sayın hocamızın hayatı, anıları ile o sıradaki Türkiye tıp dünyası gelişimleri anlatılıyor. Okurken müthiş keyif aldığım, bir solukta sayfaların geçtiği, gerçekten harikulade bir kitap olduğunun altını çizmek istiyorum.

  Tıp öğrencileri doktor anılarına bayılır, onların anlattıklarını, hayat hikayelerini dinlemek için ölür biterler. Sanıyorum bunun nedeni, henüz doktor ünvanına kavuşmamış öğrencilerin, bu anılar ile birlikte kendilerini o dünyaya daha ait hissetmeleri. Bunu söylememin nedeni, kendimi düşünüyor olmam, bu benim için böyleydi; anılar, hikayeler hep bana ayrı bir keyif verirdi. Bu açıdan düşündüğünüzde "Mizah Zekanın Zekatıdır" isimli kitap da sizin tüm bu ihtiyacınıza cevap verecek nitelikte. Anlatım tarzının söyleşi olması, sanki beni Tarık Minkari ile karşılıklı konuşuyormuşum gibi hissettirdirdi. Tarık Minkari'nin sorulan sorulara cevapları öylesine keyifli ki, umarım ki ben de dahil her doktor, meslek hayatının tüm zamanlarında böylesine keyifli böylesine neşeli olur. Kitap içerisinde Tarık Minkari'nin hayatındaki, sevinç, üzüntü, boşluk hissi dahil her türlü duygusuna tanık olacaksınız.

  Kitabı okurken birçok tıp gerçeğinin daha o zamanlardan var olduğuna tanık olacak, zaman zaman gururlanacaksınız. Buna örnek vermek gerekirse, daha o zamanlar cerrahların tanı konulamayan hastalar için kullandıkları sözü hemen yazmak istiyorum : "Açaarız, bakaarız, olmazsa kaaparız!".
  Hep dillerde olan Türkiye'nin gerçekleri, eski zamanlarda tıp nasıldı? vardır. Tarık Minkari bunları kitap içerisinde harika bir şekilde anlatmış. Okurken gerçekten ibretle okuyacağınız, "Vayy be!" diyeceğiniz bölümler mevcut.

  Son bir söz yazmak gerekirse, ben herkesin okuması gerektiği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tıp konulu kitaplar içerisinde gerçek bir hazine değerinde bence.Her meslektaşım için böylesine güzel, böylesine gelgitli, ama sonunda böylesine canlı bir hayat diliyorum.

  kaynak

 2. #2
  Kıdemli Üye SEHERYELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nerden
  izmir
  Cinsiyet
  Kadın
  Yaş
  40
  Mesaj
  502
  Rep Gücü
  26782
  paylaşım için teşekürler
  bulabilirsem mutlaka okurum
  Konu SEHERYELİ tarafından (24-02-2010 Saat 11:57 PM ) değiştirilmiştir.
  min got neçe ew çû wê got bimîne ez çûm...

 3. #3
  yeni üye elfaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nerden
  lanetli batıdan
  Mesaj
  75
  Rep Gücü
  2837
  kesinlikle katılıyorum buna :)

Benzer Konular

 1. “Benim için mizah en ciddi konulardan biri” - Aziz Nesin
  sempatikman Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-04-2009, 01:22 AM
 2. kadınlarla erkeklerin toplumdaki yeri, Kara Mizah
  Mevt Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-06-2008, 12:25 AM
 3. Mizah ve Reklamın Buluşması.
  Cerrah Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-10-2006, 04:12 AM
Yukarı Çık