Tıbbi Mucizeler bir genel kültür kitabı. İnternetteki büyük sosyal sitelerden birinde gördüğüm ilanı merak etmem üzerine genel bir araştırma yaptığım, daha sonra uygun zamanda satın aldığım kitap, Domingo yayınları tarafından Türkçe'ye çevrilerek basımı yapılmış. Kitabın yazarları Dr. Eugene W. Straus ve Alex Straus.

İsmi kitabı anlatıyor olmasına rağmen, alt başlık olarak yazılan "Tıp tarihinden yaşamı değiştiren 100 gelişme" cümlesi kitabın içeriğini net olarak özetlemekte.
Kitabın yazarı olan Dr. Eugene W. Straus, bu kitabı yazma fikrinin, anlattığı bir ders sırasında kendisine soru yönelten bir öğrencisine verdiği cevabı yeterli bulmamasıyla çıktığını belirtiyor. Kitap içerisinde yer alan 100 gelişmeyi seçerken de tıp biliminin yönünü değiştiren, çekilen ızdıraba son veren, sağlık ve hastalık kavramlarının anlaşılmasına yardım eden, hastalıkların önlenmesi gibi unsurları göz önüne almış.

Bir doktor olarak kitap içerisindeki bilgileri çok yararlı bulduğumu belirtmek istiyorum. Daha önce aklıma gelmeyen bir çok tarihsel bilgiyi öğrenmekle birlikte, bazı olaylar konusundaki genel düşüncelerime önemli katkılar da oldu. Tıp tarihi açısından son derece yalın ve gerekli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Başlıklar olabildiğince kısa ve öz. Okurken sıkılmak pek mümkün değil. Özellikle benim gibi her başlık altında yeni şeyler öğrenirseniz, kitap kendini daha hızlı bitirtecektir.

Kitaptaki ilk madde, oldukça ironik: "Terk edilmekten tedavi edilmeye". Gerçekten de tıbbın en büyük gelişmesi bu olsa gerek. Eskiden hastalıklı diye göçler sırasında terk ettiğimiz insanların değerinin farkına vararak onları tedavi etmeye başlamamız. İlgi çekici başlıklar tabii ki bununla sınırlı değil; hekim-hasta ilişkisi, mikroskobun keşfi, aşılar, organ nakilleri, kalp sondası, virüsler, x ışınlarının keşfi, genler, hastalıklar kitabın konusu dahiline giren gelişmelerden sadece bir kısmı.

Kitabı okurken konular dışında, konu öncesi ve sonrasında verilen görseller de gerçekten çok bilgilendirici. Ayrıca konu başlarına serpiştirilmiş kısa anektodlar okuma zevkini arttırmakta.

Son söz olarak, Tıbbi Mucizeler kitabının yazarı Dr. Eugene W. Straus'a ve kitabı yayınlayan Domingo'ya teşekkür ediyor, sadece tıp camiasının değil, tüm genel kültür meraklılarına tavsiye ediyorum.

kaynak