+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Sabra davet eden hakikat

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Kitap Forumunda Bulunan Sabra davet eden hakikat Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sabra davet eden hakikat Abdurrahman Arslan, yeni kitabıyla postmodern tarih tezinin getirdiği dünya görüşlerindeki kırılmaya karşı İslam'ın imkanlarını soruşturuyor. 'Geleneğin

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Üye Numarası
  127428
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  20916

  Sabra davet eden hakikat

  Sabra davet eden hakikat

  Abdurrahman Arslan, yeni kitabıyla postmodern tarih tezinin getirdiği dünya görüşlerindeki kırılmaya karşı İslam'ın imkanlarını soruşturuyor.

  'Geleneğin ihyasından geleceğin inşasına' parolasıyla yayın hayatına devam eden Pınar Yayınları, Abdurrahman Arslan'ın 'Sabra Davet Eden Hakikat' kitabı ile okuyucularına sağlam bir perspektif kazanma uğraşısını sürdürüyor.

  Modernist düşünce ve dünya görüşünün ciddi kırılmaya uğradığı, buna karşılık hayatın anlamı ve düzenlenmesine dair temel soruların yeniden sorulmakta olduğu bir zamanda yaşamaktayız. Son yıllarda üzerinde yoğun tartışmaların yapıldığı "tarih" ve "gelecekle ilgili tezler buna işaret ediyor. Kırılmanın hasılası olarak ortaya çıkan postmodernist zihniyet, tarihin ideolojik savaşlara yer bırakmayan bir sürece girdiğini bütün insanlığa kabul ettirmeye ya da günümüzde böyle bir kabul, giderek hâkim duruma geçen bir tarih tezi haline getirilmeye çalışılmaktadır.

  Postmodern fikri, değişim başta bilim olmak üzere felsefeyi, dini, teolojiyi ve hakikat anlayışını kavramsal düzeyde değişime uğratmakta ve gündelik hayata yoğun şekilde sirayet etmektedir. Yapısal değişikliklerin kaçınılmaz olduğu bu durumu Müslümanların ciddiye alma mecburiyeti vardır. Meydana gelen yapısal değişiklikler sebebiyle, 21. yüzyılın İslâmi entelektüel çabası akıl, bilgi, tabiat, insan, fıtrat, iktidar, toplum, hakikat, siyaset ve kültür üzerinde yeniden yoğunlaşmak zorundadır.

  Felsefi/kültürel cihetten nasıl bir dünyayla karşı karşıya olduğumuzun resmini çekmeye çalışan bu kitap, son derece can alıcı, birincil meseleler etrafında odaklanmış yazılardan oluşuyor. Müslüman dünyanın, batıya en yakın olduğu ve ümmetin son siyasal temsilciliğini yapmış bu coğrafyada; ruhları karartan, müslüman muhayyilenin kıblesini şaşırtan travmatik bir tecrübe olarak bu "yeni durum"u yaşarken, aynı zamanda yaşadığına yabancılaşan bir müslüman muhayyileyle bugün karşı karşıyayız. Oysa çekiciliğinin doruklarında gezinen bugünün dünyasıyla hesaplaşabilecek yegane imkan müslümanda bulunuyor.

  Dünya Bülteni - Kültür/Sanat

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Selam!

  müslüman muhayyilenin kıblesini şaşırtan travmatik bir tecrübe olarak bu "yeni durum"u yaşarken, aynı zamanda yaşadığına yabancılaşan bir müslüman muhayyileyle bugün karşı karşıyayız. Oysa çekiciliğinin doruklarında gezinen bugünün dünyasıyla hesaplaşabilecek yegane imkan müslümanda bulunuyor.
  Sabra davet eden hakikat kitabindan.....

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  103.1.Yemin olsun zamana/çağa/gündüzün iki ucuna/sabah namazına/ikindi vaktine/Asrısaadet'e ki,
  103.2.İnsan, gerçekten tam bir hüsran içindedir!
  103.3.İnanıp hayra ve barışa yönelik işler yapanlar, birbirlerine hakkı önerenler, birbirlerine SABRI önerenler müstesnadır.
  SADAKALLAH!

Benzer Konular

 1. Hayal ve hakikat' sergisi
  mopsy Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-12-2011, 03:25 PM
 2. birinci hakikat
  meridyen2 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2010, 04:29 PM
 3. Hakikat
  mopsy Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2010, 12:15 AM
 4. hakikat istiyorum
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-07-2008, 02:04 PM
 5. şeriat-tarikat-hakikat
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 13-03-2008, 12:35 AM
Yukarı Çık