Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar’dan 'Hafıza'
Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar'ın yazdığı 'Hafıza' kitabıyla hafızamızı daha etkili kullanabilmeyi öğreneceğiz.Dünya Bülteni/Psk.Hayriye Öztuğrul

Unutmak çoğu insanın işlerini aksatan, pişmanlık uyandıran problemi olagelmiştir. Unutmaya beynin bazı bölgelerine yeterli kanın gitmemesine veya yaşa bağlı olarak beyin hücrelerindeki yıpranma neden olur. Bununla birlikte organik ya da psikolojik etkenlerle oluşan hafıza kayıplarında da unutma görülmektedir.

Beynin unutma işlevinden önce bilgiyi,olayı ya da herhangi bir olguyu kaydetme işlevi vardır. Hafıza denen yapıya bu bilgilerin yerleşmesiyle bilgiler depolanır. Bu süreç öğrenme sürecidir. Öğrenme esnasında çeşitli etkenler bilgilerin hafızaya iyi yerleşmemesine ve dolayısıyla unutmaya neden olabilmektedir.

Hayatımızın her anında karşılaşılan bir süreç olarak öğrenme, hafıza ve unutma konularının daha iyi anlaşılabilmesi unutma sorununa kaynaklık eden durumların açığa çıkmasını sağlayacaktır. Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar'ın yazdığı 'Hafıza' kitabıyla bu konular daha anlaşılır olacak ve hafızamızı daha etkili kullanabilmeyi öğreneceğiz.

Kitabın yazarı Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar 1957"de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden, 1960'da Cambridge Üniversitesi Biyoloji Fakültesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu, İstanbul Üniversitesi Tecrübî Psikoloji Kürsüsünde 1964'de doktorasını verdi, 1978'de profesör oldu. 1982–88 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı yaptı. Sonrasında emekliliğine kadar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nde hocalık yaptı.

Yetiştirdiği binlerce öğrencinin yanında önemli eserlere d e imzasını attı. Kitaplarından bazıları; "Psikolojinin Temel Mefhumları", "Öğrenmede Dikkat Problemi", "Hafıza Yanılmalarının Doğuşu", "Hafıza", "Kültür ve Medeniyet Anlayışları ve Bir Medeniyet Teorisi", "İslâm Medeniyeti ve Türk Kültürü", "Batılılaşma Meselesi ve Mümtaz Turhan" "Kültür ve Medeniyet Üzerine Denemeler", "İnsan İnanan Bir Varlık"

Prof. Yılmaz Özakpınar
ÖTÜKEN NEŞRİYAT

Dünya Bülteni - Kültür/Sanat