+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Kayıp Sembol/Dan Brown

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Kitap Forumunda Bulunan Kayıp Sembol/Dan Brown Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba! Kayıp Sembol bugün ortaya çıkıyor Yeni Dan Brown dalgası, ‘Kayıp Sembol’ ile bugün başlıyor. ABD’li yazar Dan Brown’un merakla

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Kayıp Sembol/Dan Brown

  Merhaba!

  Kayıp Sembol bugün ortaya çıkıyor
  Yeni Dan Brown dalgası, ‘Kayıp Sembol’ ile bugün başlıyor.

  ABD’li yazar Dan Brown’un merakla beklenen “Kayıp Sembol” kitabı bugün okuyucuyla buluşuyor. ABD’de 5 milyon, İngiltere’de 1 milyon adet satışa çıkarılıyor. Harry Potter’ın bir günde en çok satan kitap rekorunu egale etmesi bekleniyor.

  Masonluğun en üst seviyesinde, kendine Mal’akh diyen biri. Kimliği gizli, kim olduğunu bilmiyorsunuz. “Bu akşam dönüşümüm tamamlanacak” diyor. Ne kadar güçlü olduğunu anlatıyor. Bir plan var ve sizin bu planı çözmeniz lazım.

  Ve Robert Langdon

  Gizemli adamdan sonra bir uçağın içine geçiyoruz. Dan Brown’un şifre çözücüsü, her kitaptaki protagonisti Hardvardlı Profesör Robert Langdon’a. Akıl hocası Peter Solomon son anda bir not gönderdiği için apar topar başkent Washington DC’ye gitmek zorunda kalmış. ABD Kongresi’nde bir konuşma yapması gerekiyormuş.

  Langdon, uçaktan inip Kongre binasında konuşmasını yapacağı Heykelli Salon’a giriyor. Ancak salonda kimsenin olmadığını fark ediyor. Her şey önceden ayarlanmış meğer. Karşısında bir CIA ajanı, bir de; mahzenle, Amerika’nın kurucusu, mason George Washington’ın tasvirinin yer aldığı kubbenin arasına bırakılmış Solomon’un kesik elini buluyor sadece. Öykü başlıyor.

  Düşmanlar listesi

  New York Dergisi, geçen haftaki sayısında Dan Brown için bir “düşmanlar listesi” hazırlamıştı. Da Vinci Şifresi’nde Dan Brown’un yaptığını daha önce birçok yazar denedi. Neden onlar başarılı olamadı da Da Vinci Şifresi bir fenomene dönüştü diyorlar. Örneğin Hz. İsa’nın Magdalalı Meryem ile evlendiği iddiası daha önce Kutsal Kâse Kutsal Kan (1982) kitabında denenmişti. Ondan bir yıl sonra çıkan Da Vinci Vasiyeti (1983) kitabında da öyküye Da Vinci boyutu eklenmişti. Neden onlar başarılı olamadı da Dan Brown parladı. İyi toparladı diye mi?

  Eleştirmen katili

  Bunun cevabını Batılı eleştirmenler hâlâ bulabilmiş değil. Hatta durum o kadar komik ki, Da Vinci Şifresi’ni ilk okuduğunda kitaba “Saçmalık, orijinal hiçbir tarafı yok” diyen, sonra alelacele yorumumu değiştiren eleştirmenler bile var. Yazdığı kitap, bir eleştirmen katili.

  İşte Amerika’da bugün piyasaya çıkacak Kayıp Sembol de hiç şüphe yok, Da Vinci Şifresi gibi olacak. Da Vinci Şifresi gibi çok konuşulacak. Da Vinci Şifresi gibi üzerine yüzlerce yazı yazılacak. Ve Da Vinci Şifresi gibi filme çekilecek, bir fenomene dönüşecek.

  Çizgi roman formülü

  Dan Brown hakkında okuduğum bir yazıda, biri “Belki de çizgi roman formülü uyguluyordur” demişti. Önceki Louvre Müzesi’nde başlıyordu. Bu, ABD Kongre Binası’nda. Öncekinde albino keşiş vardı. Bunda dövmeli adam. İlham verici mekânlar, karikatürüze edilmiş kötü adamlar... “Bunların hepsi bir çizgi roman klişeleridir” diyordu.

  Dan Brown otobüsü

  Ancak şu da kesin; bunları Dan Brown kendi söylemediği sürece, hiçbirinin önemi yok. Önemli olan ise şu: Daha önce Da Vinci Şifresi çıktıktan sonra Paris, Londra ve New York’ta Dan Brown turları başlamıştı. Kitabı okuyanlar, bu turlara katılıp hikâyenin geçtiği mekânları ziyaret ediyorlardı. Bu sefer tur otobüsünü beklemek zorunda değilsiniz. Çünkü Dan Brown Kayıp Sembol’de bütün mekanların adresini de vermiş.

  Kayıp Sembol pazarlama harikası

  16 Eylül’de ne okuyacaksın?

  Bu soruyu Amerika’da yaşayan birine soracak olursanız, alacağınız cevap belli:

  Kayıp Sembol.

  Kayıp Sembol, öyküsü dışında yayıncısı Doubleday’in yürüttüğü pazarlama stratejisi açısından da incelenmesi gereken başlı başına bir vaka haline geldi.

  Kitap için bir internet sitesi açıldı ve aylar öncesinden reklamı yapılmaya başlandı.

  İnternet sitesine üye olanlara kitabın içeriği hakkında küçük şifreler yollandı ve siteye trafik artırıldı.

  İlk aşamada Amerika’da 5 milyon, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da da 1.5 milyon basıldı.

  Rakamlarla Dan Brown

  Da Vinci Şifresi (2003) kitabı 51 dile çevrildi. 2009 başı itibarıyla dünya çapında 80 milyon sattı. 2006’da filme çekildi. Tom Hanks, Audrey Tautou ve Ian McKellen’ın oynadığı film de dünya genelinde 758 milyon dolar hasılat yaptı.

  Dan Brown, İngilizce öğretmenliğinden dünyanın en çok satan yazarları ligine yükseldi. Brown’un kitapları ve telif haklarından yaklaşık 250-300 milyon dolar arasında gelir sağladığını tahmin ediyor.

  Dan Brown’ün ilk kitabı Melekler ve Şeytanlar (2000) ise Da Vinci Şifresi parladıktan sonra keşfedildi. Şimdiye kadarki satışı,

  39 milyon. Bu yılın Mayıs’ında gösterime giren filmi de 484 milyon dolar gelir elde etti.

  Kayıp Sembol’un nasıl bir ticari başarı elde edeceğini merak ediyorsanız, bu rakamlar
  bir fikir verebilir. Altın Kitaplar’ın, kitabı Türkiye’de 15 Aralık’ta satışa çıkaracağı öğrenildi.

  Harry Potter İngiltere’de 24 saatte rekor kırmıştı

  Kayıp Sembol, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları isimli kitabın rekorunu kırabilir. Harry Potter’ın son kitabı, İngiltere’de 24 saatte 2 milyon 652 bin 656 adet satarak en hızlı satan kitap rekorunu kırmıştı.

  http://www.haber3.com/kayip-sembol-b...or-506245h.htm

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  133170
  Mesaj
  437
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19529
  kitap ;Türkiyede geçen sene (the lost sembol)
  kayıp sembol isminden çok süleymanın anahtarı olarak duyuruldu,
  hatta greg taylor 'un
  '' dan brown süleymanın anahtarı ve şifreleri'' (the guide of dan brown's the solomon key''ismiyle yazdığı kitabı gazete ile dağıtımı yapıldı,
  ve greg taylor'un kitabı dan brown 'un çıkacak son kitabında nelerden bahsedeceğini,değinmesi muhtemel konuları ve tarihçe olarak yararlanacağı kitapları yararlanabileceği eserleri içeriyor

  tabi dan brown ilk olarak kitabın ismine the solomon key ismini vereceğini duyurmuş,sonrada belki değişiklik yapıp the lost sembol yapmış olabilir...
  yeni gazetelerde artık süleymanın anahtarı olarak değil kayıp sembol olarak duyuruluyor.

  4 çarpıcı romanı olan dan brownun yeni romanını bizde bekliyoruz...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Merhaba!

  Kartal F tipi Dan Brown’ın kitabında

  Amerikalı yazar Dan Brown’ın satışa çıkan son romanı Kayıp Sembol’ün (The Lost Symbol) düğümlerinden biri Türkiye’de çözülüyor. Masonluğun en üst seviyesine sızmayı başaran ve kendine Mal’akh diyen romanın kötü kahramanın gözü bütün Masonların lideri, Üstad-ı Azam Peter Solomon’un hem yerinde hem de parasındadır. O gücü elde etmek için elinden gelen her türlü kötülüğü yapacak niteliktedir. Bunun için inanılmaz bir plan yapar. Ama parayı elde edebilmesi için Peter Solomon’un oğlu Zachary’nin ortadan kalkması gerekmektedir. İşte Mal’akh’ın yolu burada Türkiye’ye düşer. Çünkü Solomon’un oğlu genç Zachary Türkiye’ye girişinde kokainle yakalanıp Kartal Soğanlık F Tipi Cezaevi’ne konmuştur. Ve Mal’akh’ın eli buraya kadar uzanır ve Zachary orada öldürülür. Sonra cezaevinin müdürü de gizemli bir şekilde ortadan yokolur. Anlaşılır ki ölümle ilgili bağlantılar anlaşılmasın diye o da Boğazın dibini boylamış ve Marmara denizinin dibinde Mavi Yengeç’lere yem olmuştur.


  Burası otel değil

  57’nci bölümde Peter Solomon’un oğlu Zachary’nin Kartal Soğanlık F Tipi Cezaevi’nde olduğu anlatılıyor. 37 numaralı tutuklu, havalandırmadan hapishane müdürünün şu dialogunu duyar: “-Evet, evet uzaktar geldiniz ama ilk ay ziyaretçi yoktur. Devlet düzenlemesi. İstisna yok. -Oğlum güvende mi? -Oğlunuz madde bağımlısı. - İyi davranılıyor mu ona? -Yeter artık. Burası otel değil. - Amerikan Hükümeti (suçlunun) iadesini isteyecektir. -Evet, evet her zaman isterler. Yapılır ama işyemler bir kaç haftamızı alır... hatta ayımızı... değişir.”


  Rüşvet iması yapılıyor

  Hapishane yetkilisinin “Sizin gibi para sorunu olmayan bir adam için her zaman opsiyonlar vardır. Hükümette tanıdıklarım var. Eğer siz ve ben birlikte çalışırsak oğlunuzu buradan çıkarabiliriz... yarın bütün suçlamalar düşünce. Hatta kendi ülkesinde bile bir davayla karşılaşmayabilir” sözleri dikkat çekiyor. Peter Solomon, öneriyi sert bir şekilde geri çeviriyor. 37 numaralı tutuklu aklından “Ne çeşit bir baba ders vermek için oğlunu böyle bir cehennem değliğinde bırakır” diye geçiriyor. İki gün sonra Peter Solomon, oğlunun hunharca öldürüldüğü haberini alır. Özel jetiyle Türkiye’ye doğru yola çıkar. Cezaevinin müdürü de Boğazın dibini boylamıştır. Yazar bu olayların ardından değindiği Yunan adaları için ‘cennet gibiydiler’ ifadesini kullanıyor.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Üye Numarası
  124323
  Mesaj
  1.271
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39039
  Gerçekten müthiş bir yazar..mükemmel kitaplarına bir yenisini ekleyeceğinden eminim.açkçası sabırsızım..

Benzer Konular

 1. Kayıp Hazine
  onairci Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-06-2011, 05:50 PM
 2. vBulletin BP-Brown Teması
  dogangunes Tarafından vbulletin 4.0.x Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-12-2010, 11:35 PM
 3. kayıp birisi
  beklenen Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-08-2010, 10:18 AM
 4. Hayallerim Kayıp
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-12-2008, 09:28 PM
 5. İşte Brown'ın veda mektubu
  pandura Tarafından Basketbol Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 29-09-2007, 03:57 PM
Yukarı Çık