Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Dorian Gray'In Portresi - Oscar Wilde

Kültür, Sanat Kategorisi Kitap Forumunda Dorian Gray'In Portresi - Oscar Wilde Konusununun içerigi kısaca ->> "Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  79
  Rep Gücü
  884

  Dorian Gray'In Portresi - Oscar Wilde

  "Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi verirdim!"


  Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray'in Portresi için Oscar Wilde, 'bir ruhun hikayesi' demişti. 1891'de ilk basıldığında ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki çeken romanın baş kişileri olan Lord Henry ile Dorian'ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian'ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması kitabın eksenini oluşturuyor.


  Son derece saf ve yakışıklı Dorian'daki değişim, Lord Henry'nin sözleriyle ve Dorian'ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry'nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil'in Dorian'a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian'ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur.


  Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır? Ve Oscar Wilde'ın dediği gibi, herkes Dorian Gray'da kendi günahını mı görecektir?

  Dorian Gray'In Portresi, Oscar Wilde, Can Yayınları - kitap - ilknokta.com

 2. #2
  metamorphosis
  Misafir..
  Tek kelimeyle mükemmel bir eserdir. Üç yaşındaki yeğenime kuklalarla bu kitabı canlandırdığımda ağzı açık kalmıştı. Kitapta altı çizilecek o kadar fazla cümle var ki... Ve her karakter itinayla işlenmiş. Kesinlikle okunması gereken bir başyapıt.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  79
  Rep Gücü
  884
  En sevdiğim eserlerden biridir Dorian Gray. Oscar Wilde'ın en ünlü sözleri de bu eserde yer almaktadır, her cümlesi ayrı bir aforizma değerinde.

  Kuklalarla kitapları canlandırmak... Çok hoş bir uğraş olsa gerek. Bir çocuğa sanat, edebiyat daha iyi sevdirilip aşılanamazdı herhalde.

 4. #4
  metamorphosis
  Misafir..
  Kesinlikl Sayın Kaotik, çocukların görsel hafızaları daha yoğun çalıştığından bu süreçte verilecek eğitici bilgiler oyunlaştırılırsa çok daha severler. Mesela oyuncak ayısıysa Shakespeare'in on ikinci gece'sini canlandırınca çocuğun zihnine yer edebiliyor.

Benzer Konular

 1. MUTLU PRENS/ Oscar Wilde
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 06-10-2011, 10:49 PM
 2. Oscar Wilde'ın mektupları
  mopsy Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-09-2010, 10:33 PM
 3. BENZERSİZ BİR HAVA FİSEĞİ /Oscar Wilde
  mopsy Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-05-2010, 06:30 PM
 4. CANDAN DOST/ Oscar Wilde
  mopsy Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-04-2010, 07:29 PM
 5. BENCİL DEV/ Oscar Wilde
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-03-2010, 08:52 PM
Yukarı Çık