Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Moskof Cariye Hürrem

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Kitap Forumunda Bulunan Moskof Cariye Hürrem Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın. Muhteşem Süleyman’ı parmağında oynatan Hürrem'in aykırı hayatı. Hürrem Sultan kimine göre, Muhteşem

 1. #1
  Kadim
  Misafir..

  Post Moskof Cariye Hürrem

  Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın. Muhteşem Süleyman’ı parmağında oynatan Hürrem'in aykırı hayatı.

  Hürrem Sultan kimine göre, Muhteşem Süleyman’ı parmağında oynatan, fettan, hain bir kadındır. Kimi de, güzel ve çocuklarını korumak için her şeyi göze alan bir anne olarak anlatır onu. Karadeniz’in kuzeyinden gelen herkesi Rus sayan halkın ona biçtiği rolde ise Moskof Cariye’dir Hürrem. Demet Altınyeleklioğlu, Moskof Cariye Hürrem’de tarihe damga vuran bu aykırı kadını adeta yeniden yaratıyor.

  Küçük, güzel bir kız olan Aleksandra Anastasia Lisowska evinden kaçırılır. Yıllarca yaşamın kıyısında, korkularla gidip gelir. Kader onu Kırım Sarayı’na, oradan da hediye edildiği Sultan Süleyman’ın haremine savurur. Aleksandra, cariye olarak İstanbul’a giderken, aklından geçen ise şu: “Geliyorum Osmanoğlu! Bekle beni Süleyman. Tacına tahtına ortak olmaya geliyorum...” Hareme girince kurtulacağını sanan güzel cariye, bu rüyadan çabuk uyanır. Kurtulduğunu zannederken, daha ölümcül tehlikelerle karşı karşıya olduğunu görür. Bir tuzaktan başkasına düştüğünü anlar. Onun için tek kurtuluş yolu vardır: Ülkeler fetheden genç ve yakışıklı Süleyman’ın gönlünü fethetmek. O da öyle yapar. Yalnız, müthiş ihtirasların, entrikaların, adım başı ihanetlerin kol gezdiği bir sarayda yaşamak hiç de kolay değildir.

  Kudretli erkekler gibi!
  16. yüzyılın ilk elli, atmış yılına hiç kuşkusuz Kanuni Sultan Süleyman, Sekizinci Henry ve Şarlken damgasını vurmuştu. Rusya’da Korkunç İvan, İran’da Şah Tahmasp, Fransa’da Francis de aynı dönemin önemli figürleriydi. Bu hükümdarların iktidar mücadeleleri ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Henry’nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken’in Avrupa’yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella’nın, bu kudretli erkeklerle benzer güçte izler bıraktı tarihte.

  Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu. Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem’in macerası kadar masalsı değildi.

  Demet Altınyeleklioğlu’nun ilk romanı Moskof Cariye Hürrem türü sevenler için kaçırılmaz bir fırsat..

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Üye Numarası
  127428
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  20916

  Moskof Cariye Hürrem
  Edebiyat > Tarihi Roman
  ARTEMİS YAYINLARI
  Fiyatı:25 TL
  Yayın Yılı: 2009
  İthal Kağıt
  824 sayfa
  13,5x21 cm
  Karton Kapak
  ISBN:6054228201
  Dili: TÜRKÇE


  Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor. 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella...
  Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu. Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.

Benzer Konular

 1. Hürrem Sultan Kıyafetleri
  dogangunes Tarafından Kadın Modası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-02-2011, 03:07 AM
 2. Cariye Olma Özgürlüğü
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 61
  Son mesaj: 15-10-2010, 03:44 PM
 3. Câriye hadisi
  mopsy Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2010, 08:55 AM
 4. Cariye:
  mopsy Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2010, 08:32 AM
 5. Cariye Diye Satılıyorlar
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 09-04-2009, 05:29 PM
Yukarı Çık