Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

1919'un Şifresi

Kültür, Sanat Kategorisi Kitap Forumunda 1919'un Şifresi Konusununun içerigi kısaca ->> Bir solukta okuduğum 1919’un ŞİFRESİ (Gizli ABD işgalinin belge ve fotoğrafları) isimli Hulki Cevizoğlu’nun eserinden son iki sayfadaki bölümü paylaşmak ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sebahat35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  39
  Mesaj
  362
  Rep Gücü
  1492

  1919'un Şifresi

  Bir solukta okuduğum 1919’un ŞİFRESİ (Gizli ABD işgalinin belge ve fotoğrafları) isimli Hulki Cevizoğlu’nun eserinden son iki sayfadaki bölümü paylaşmak isterim, çok çok önemli....SAYFA: 184-185  AMERİKA’NIN DEĞİŞMEZ SIRRI...

  Bütün bunca belge ve fotoğraftan sonra , yine geçmişe dönelim, 1969’a... O tarihte yazılan “ Amerikan İmparatörluğu” adlı eserde bakın bu konular hakkında bilgi ve uyarılara yer verilmiş.
  “... Böylece ileri karakolları ve haberleşme hatlarıyla, savunma araç ve yedek güçleriyle, diplomat ve askerleriyle, misyoner ve polisleriyle, doktor ve bankalarıyla imparatorluklar doğmaktadır. (...)
  Ama amerikan imparatorluğunun dehası , etki alanına sınır çizmemiş olmasındadır. O eski sömürge imparatorluklarına öylesine az benzemektedir ki bazen, hemen hemen hiç anlaşılmaz olmakta ve kendi varlığından bizzat kendi kuşkuya düşer olmaktadır. (...)Çoğunlukla en diktatörce rejimlere dayanan bir asker üsler ve paktlar ağı içinde tüm yeryüzü sarmaları, sırf özgürlüğü savunmak içindir. (!!!-HC) Askeri mekanizmaların öldürücü ateşi altında, Dresde, Hiroşima ya da Vietnam köylerini ezip yerle bir etmeleri hep özgürlük adınadır. (...)Amerikan imparatorluğu Amerikan idealizmiyle beslenmiştir. (...)
  Amerikan emperyalizminin ahlak yasası içinde iki temel çelişki vardır. Bir yandan ne silahların ne de ticari karların sağlanamayacağı ulusal gücünü, manevi liderlik görevi üstüne dayandırır. Amerikan idealizminin önde kişilerinden olan Woodrow Wilson bizzat kendisi, Amerikan imparatorluğunu , Karaib bölgesinde yaptığı bir çok askeri müdahaleler, birçok mali oyunlar sayesinde güçlenmiştir. Ve görüleceği gibi , kendisinden sonra gelenler, dünyanın en uzak bölgelerine aynı yöntemleri yayacaktır.(...)
  Amerikan imparatorluğu tarihin kaydettiği en güçlü imparatorluk olmakla kalmamakta, aynı zamanda, birçok bakımdan tarihin kaydettiği en özgün imparatorluğu da olmaktadır. Şimdiye değin, hiçbir zaman bunca az sayıda insan, etkisini böylesine uzaklara yayamamış bunca çok sayıda halkın günlük yaşantısına kendi damgasını böylesine vuramamıştır.(...) Dünyanın hiçbir noktası onun silah tehdidinden uzak değildir. Ve yine ABD, gezegenimizin üstündeki hayatı birçok kez yokedebilme olanağına sahiptir. Ondan önce hiçbir ulus bu ölçüde yıkma, yok etme olanağına sahip olamamıştır.(...)
  Barış ve demokrasi savunucusu geçinen bu ülke gerektiğinde en iğrenç diktatörlüklerin destekleyicisi olur. Her taşın altından o çıkar, her karanlık işin içinde onun parmağı vardır. Bütün bunları sanayici – asker ortaklığının sağladığı tatlı karlar için yapar. Her yere sermaye ve mal ihraç, her yerden beyin ithal eder. CİA casusluk örgütüyle doğrudan doğruya , ya da çeşitli vakıflar örtüsü alttında dolaylı dolaysız, her örgüte sızar; sarı sendikalar ve gazeteler satın alır. B e ğ e n m e d i ğ i h ü k ü m e t l e r i d e v i r i r , m i l l i y e t ç i a k ı m l a r ı b o ğ m a k i ç i n n e s u ç l a m a g e r e k i r s e b a ş v u r u r . Ve bunları, 150 yıldan beri (şimdi 200 yıl oldu- HC) uyguladığı belirli reçetelere göre yapar. “ (281)

  Dikkat ederseniz bu sözler bugün söylenmiyor. Yineliyorum. 1969 yılında yayınlanan bir kitapta söyleniyor. Yıllar öncesine giderek, tekrar okuyup 1919’u ve bugünü değerlendirelim.

  ŞEHİTLERİMİZ!..MEZARDAN ÇIKMANIZIN VAKTİDİR!..

  Günümüzde Türkiye üzerindeki yoğun (“Cumhuriyet döneminde hiç olmadık biçimdeki”) bölme çabalarını; bu değerlendirme ve bilgiler ışığında değerlendirip, bilinçli olmalıyız.
  Bu vesileyle, ülkemizi parçalatmamak için, vatanımız için toprağa düşen tüm şehitlerimizi;
  (ve tabiki Mustafa Kemal Atatürk’ü) rahmet , saygı ve minnetle analım...

  Şehitler, Kuvayi Milliye şehitleri,
  Mezardan çıkmanın vaktidir!

  Şehitler, Kuvayi Milliye şehitleri,
  Sakarya’da, İnönü’de, Afyon’dakiler
  Dumlupınar’dakiler de elbet
  Ve de Aydın’da Antep’te vurulup düşenler,
  Siz toprak altında ulu köklerimizsiniz
  Yatarsınız al kanlar içinde.

  Şehitler, Kuvayi Milliye şehitleri,
  Siz toprak altında derin uykudayken
  Düşmanı çağırdılar,
  Satıldık uyanın!

  Biz toprak üstünde derin uykulardayız,
  Kalkıp uyandırın bizi!
  Uyandırın bizi

  Şehitler, Kuvayi Milliye şehitleri,
  Mezardan çıkmanın vaktidir!
  (282)


  281: Julien , Claude, adı geçen eser s.8-15 ve arka kapak yazısı.
  282:”Şehitler” şiiri. Hikmet, Nazım, Son Şiirleri (1959-1963), Yapı Kredi Yayınları, 9. Baskı, İstanbul, Eylül 2007, s:32

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: 1919'un Şifresi

  Gelecek filmlerindeki insanlar , Veya ISAAC ASIMOV un kitaplarinda Birlesmis Devletler Toplulugu diye yazar. ve butun astronotlar gelecek filmlerinde ingilizce konusur.

  Gelecek planlanmistir. sadece bazi insanlar icin hayal kirikligi olabilir. cunku vereceklerini umit ettikleri kontrol sistemi verilmeme olasiligi hatta, biz bugune kadar kandirildik mi. bosuna mi hizmet ettik gibi bir dusunce olusabilir. Dunya paylasilacaktir. Ya severek verisiniz yada zorla. Savaslar duygusallik insan haklari acima,zavallilik acima duygusu tasimaz. Insan dunyadaki en vahsi hayvandir.

  Satrancta Oyuncu degilseniz piyonsunuzdur sizinle oynarlar,Vezir kaybedecegi zaman 3-4 tane tas aliniyorsa o vezir gitmiyorum diyemez. Vezirin yikilmasi onemli degildir. Oyunun kazanilmasi onemlidir. Vezir olsaniz yada sah olsaniz sadece oyunun bir Tasisiniz. Bunu da biliyorsunuz artik. Bu cok dogal birseydir. Oyunun kurallarini oyuncular degistirebilir. ve dusunce her zaman degisebilir.
  Bugun Kalesine guvenen yarin filinin kuvvetli oldugunu gorebilir. Hayat bir satranc oyunu gibidir. Ortada kalmak hickimse istemez. Mutlaka yenen ve yenilen vardir. Ve Yenilen Guresci Oynamaya doymaz. Oyunlar hep olacaktir. hayatta kalmanin yasamanin,oyun oynamanin keyfi de vardir almasini bilene.

  Hicbirsey gorundugu gibi degildir. Ogrenmeliyiz hayal aleminden cikip gercekleri kabul etmeye. Bilgi en buyuk Guctur demeye. Guc piyon bile Olsaniz akil ile bilim ile olur
  Hayal en buyuk moral olabilirsede guc degildir tek basina. Akilli olmak herseyden anlamaktir. Tek tarafli guc, guc degildir. Susup etrafi dinlemeli bekide Hayati daha iyi anlamaliyiz.

  Beyin gocu bosuna mi oluyor. Oyuncu ulkeler akilli insanlari neden topluyor.

Benzer Konular

 1. 15 Temmuz'un şifresi
  ckurt Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-07-2011, 01:36 PM
 2. İşgal ve Direniş 1919 ve Bugün
  sahrabetis Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-12-2009, 01:19 PM
 3. Milli Kurtuluş Platformu (1919'dan 2009'a)
  cantürk Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-02-2009, 01:03 AM
 4. İşgal Ve Direniş (1919 ve Bugün)
  sebahat35 Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-11-2008, 05:48 PM
 5. 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Samsun'da
  Gül@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2007, 10:51 AM
Yukarı Çık