+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kara tohum / osman pamukoğlu

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Kitap Forumunda Bulunan Kara tohum / osman pamukoğlu Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> kara tohum kitabından bir kesit şehir gerillası ... şehir gerillası yasa dışı metotlarla savaş veren bir kişidir. kendisini siyasi devrim

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sebahat35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  118367
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  38
  Mesaj
  362
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1491

  Kara tohum / osman pamukoğlu  kara tohum kitabından bir kesit


  şehir gerillası
  ...

  şehir gerillası yasa dışı metotlarla savaş veren bir kişidir. kendisini siyasi devrim ve direnişçi, ateşli bir vatansever, ülkesi ve inançları uğruna savaşçı, halkının ve özgürlüğün dostu olarak tanımlar.

  ...

  şehir gerillalarının belli bir politik anlayışa sahip olması zorunluluğu, onlara bu anlayışı kazandıracak, yayınlanmış, konuya ilişkin belli başlı eserleri okumaları gerekmektedir.

  şehir gerillasının özelliği, cesareti ve kararlı tabiatıdır. iyi bir teknisyen, mükemmel bir nişancı olmak zorundadır. silah, cephane ve donanım yönünden yeterince güçlü olamama zayıflığını, zekasıyla dengeleyebilmelidir.

  ...

  buna karşılık şehir gerillalarının karşı tarafa nazaran kesin bir avantajı vardır. bu, yaptığı işin halk adına, onun davası uğruna yürütüldüğüdür. şayet halk, yapılan faaliyetlere gönül vermez, en azından bir bölümünü desteklemezise, şehir gerillasının değil eylemi, değil varlığı, adından bile söz edilemez.

  silah ve her türlü imkanlar bakımından düşmandan zayıf olan şehir gerillaları, moral açısından inkar edilemez bir üstünlüğe sahiptir.

  ...

  şehir gerillasının diğer önemli nitelikleri şunlardır:

  iyi bir yürüyüşçü olmak, yorgunluğa, açlığa, yağmur, kar ve sıcağa dayanıklılık, gizlenmeyi bilmek ve ihtiyatlı olmak, kimliğini gizleyebilmek, tehlikeler karşısında korkusuna hakim olmak, gece, gündüz temkinli olmak, acelecilikten kaçınmak, son derece sabırlı olmak, en kötü şartlar altında bile sukunet ve soğukkanlılığı kaybetmemek, geride en küçük bir iz bırakmamak, hiçbir koşulda cesaretini kaybetmemek.

  ...

  şehir gerillası, ne ticari bir firmada iş adamı, ne de bir tiyatro eserindeki kahramanlardan biridir. şehir gerilla savaşı ve direniş öncülüğü, tıpkı kır gerillası gibi, gerillanın kendiliğinden baş koyduğu bir eylemdir. gerilla olmak için gerekli temel niteliklerden açıkça yoksun bulunan kişinin, güçlüklere karşı koyamayacağının ya da bekleyecek sabrı kalmadığının farkına varıldığı an, günün birinde ideallerine ihanet etmektense hemen kavgadan çekilmesi yeğdir.

  ...

  fakat şehir gerillalarının temel ve keskin özelliği, silahlı savaş veren kişi olmasıdır.

  sertleşmesi gerekli ve kaçınılmaz zorluklar taşıyan mücadelede silahlarını iki ana hedefe yöneltecektir. bunların ilki, direnişe sebep olan hükümetlerin güvenlik güçleri, yöneticileri, işbirlikçileri ikincisi ise gene bunların sahip olduğu, desteklendiği kaynaklar olarak görülecektir.

  hiç kimse teknik hazırlık aşamasından geçmedin şehir gerillası olamaz.

  şehir gerillasının teknik hazırlığı, fiziki eğitiminden, teknik alanlarda bilgilendirilmeye, eğitimden geçmeye, her konuda maharete, özellikle el ustalığına kadar uzanır.

  ...

  silahların bakım ve onarımı, molotof kokteyller, el bombaları, mayınlar, çeşitli tahrip aletlerinin kullanımı, lastik tekerlekli araçların, köprüler, tren yolları, metro sistemleri, her türlü boru hatlarının kundaklanması ve tahribi gerillanın teknik hazırlık safhasında eğitim aldığı konulardır.

  ...

  görevlerini yerine getirebilmek için, şehir gerillaları küçük gruplar halinde örgütlenirler. 'ateş grubu' denilen bir grup, 4 ya da 5 kişiden fazla oluşmaz.

  ...

  eğer gerilaların stratejik komutanlığı tarafından planlanmış görevler ve vurulacak hedefler varsa, bunlar öncelik kazanacaktır. fakat ateş grupları daima kendi insiyatiyleriyle hareket eder. saldırı hedeflerini kendileri seçer, propaganda ve sinir savaşını, hiçbir yere danışma gereği duymadan yürütür.

  hiç bir ateş grubu yukarıdan amir gelmesini bekleyerek boş durmaz. onların görevi eylem yapmaktır.önemli bir husus ise, bir şehir gerillası, bir ateş grubu kurmak ve eyleme geçek istiyorsa, bunu yapmakta serbesttir, yapabilir ve örgütün bir parçası haline gelebilir.

  bu yöntem, kimin hangi eylemleri yapacağını bilmek zorunluluğunu ortadan kaldırmakta, grupları insiyatif sahibi kılmaktadır. önemli olan, grup eylemlerini mümkün olduğu kadar artırarak, düşmanı yıpratıp savunma durumuna geçmeyi zorlamaktır.

  ...

  şehir gerillası ateş gücü ve kaynakları zayıf olduğundan, savunma tarzı hareketlerin kendilerine ölüm getireceğini bilir. bu nedenle sadece saldırgan bir teknik uygular, zorda kalırsa derhal geri çekilir ve kaybolur

  ...

  baskın düşmana göre daha zayıf ve silah bakımından yetersiz olan şehir gerillasının esas hücum tarzıdır. şehir gerillası tarafından yaratılan baskının önlenmesi mümkün olmadığından karşı taraf şaşkınlık içinde bocalar.

  baskın 4 ana öğeden ibarettir.

  saldıracağı düşmanın durumunu, gerek istihbarat gerekse gözlemler olarak çok iyi bilir. karşı taraf saldırıyı kimlerin yapacağını bilmediği gibi önceden de haber alamaz.

  gerilla, hedefindeki gücü bilir, fakat kendi gücü gizlilik içersindedir.

  gerilla, baskında kuvvetlerini hesaplı bir şekilde kullanabilir, karşı taraf ise aynı şeyi yapamaz, olayların seyrine kapılır.

  hücumun yerini, saatini, ne kadar süreceğini ve neyi amaçladığını kesinlikle bilerek hareket eder, hasmı ise önceden bütün bunlardan habersizdir.

  ...

  eylem biçimleri, saldırı, bir yerin basılması, bir yerin işgali, pusu kurma, sokak taktikleri, grev ya da boykotlar, silah, cephane ve patlayıcı operasyonları, mahkumların kurtarılması veya değiştirilmesi, sabotajlar, terörizm, silahlı propaganda ve sinir savaşıdır.

  saldırı hedefler ise, güvenlik kuvvetleri tesis ve üsleri, karakollar, kredi kurumları, ticari ve sanayi tesisleri, hapishaneler, resmi binalar, kitle haberleşme araçları, hasmı destekleyen ülkelerin mülk ve firmaları, hasmın uçakları, gemileri, trenleri, kamyonları dahil tüm ulaştırma araçlarıdır.

  ...

  hiçbir zaman bütün vatandaşların birleştirilemeyeceği bilindiği için, şu slogan yaygınlaştırılacaktır: 'direniş yararına bir şey yapmak istemeyen, direnişe karşı da bir şey yapmasın.'

  ...

  şehir gerillası, mükemmel bir gerillacı yetiştirme okuludur. şoför, haberci, suikastçi, soruşturmacı, propagandist veya sabotajcı, kadın veya erkek, aynı tehlikelere karşı savaşmaya, beraber acı çekmeye, göğüs germeye hazırsalar, bu savaşın sonunu kimse getiremez.  kara tohum


  alıntı:kara tohum - şehir gerillası - herkes hakkettiği gibi yaşar - Blogcu

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sebahat35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  118367
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  38
  Mesaj
  362
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1491

  Cevap: Kara tohum / osman pamukoğlu

  kara tohum kitabından bir kesit

  hazır olmak

  klasik tanımıyla insan biyolojik bir varlıktır; doğar, yaşar ve diğer canlılar gibi eskidiği için de ölür.

  rüya rahatsızlıklardan doğar. rahatsızlıkları yaratan da insanın hayal gücüdür ve tüm gerginliklerin kaynağıdır.hayal gücü hayvanlar ve ağaçlar gibi gibi diğer canlılarda yoktur. insanın hayal gücü ne kadar genişse, gerginliği de o derece fazla olur.

  beyin ve sinir dokusunu sarsan gerginlik, her şeye ve daha çok şeye sahip olma hırsını dönüştüğünde yıkıcı hale gelir. bu hal, insanın kendisini varlığından daha ötede görmeye kalkışmasıdır.

  hiç kimse kendinden tam olarak memnun değildir; hiç bir zaman da kendini bütünüyle rahat hissetmez.

  insan, doğal varlığını kabul etmez ve inkara kalkışır. sürekli ister, sürekli bir şeylerin peşinden koşar. işte bu, insanın arzularının sonu gelmez doğası 'savaşmak' isteğinin tek ve değişmez temel sebebidir. milyonlarca yıldır insan bu ilkel yanını aşamamıştır.

  insan, diğer bi tanımla omurgalı memeli; her geçen asırda icat ettiği yeni araçları da kullanarak, keni türünün soyunu yeryüzünden kaldıramadıysa da, milyonlarcasının ölümünü erkene almış, onları acı, yoksulluk ve sefalete sürüklemiştir.

  insan, kendisi ile oyunlar oynamayı sever, zihinsel numaralar ile kendini oyalayabilir, zihinsel oyunların ölçüsü kaçınca da, fikir ve düşünce düzeni bozulur. bunun sonucu da kavgaya, dövüşe ve savaşa çıkar.

  çinliler 'niye birbirinizi öldürüyorsunuz; aceleniz ne? zaten hepimiz öleceğiz' diyerek, insanların telaşını anlayamadıklarını söylerler.

  savaşma meselesinde, insanların acınacak bahaneleri de diz boyudur. kendileri avlandıkları zaman bunun adı spor olur; gel gelelim avlamaya çalıştıkları hayvan onları öldürdüğünde , buna vahşet derler. insan öldürmenin adını da kendilerine göre belirleyenler vardır. peter üstünov'un söylediği gibi; ' büyük ülkelerin terörüne savaş, küçük ülkelerin savaşına da terör denir' ve albert einstein'in ' dünyaya hakim olan güç, ahmaklık, korkaklık ve açgözlülüktür.' değerlendirmesi; insanlık tarihi ve geleceği tanımlayan, kavga çıkarmak için her zaman bahane bulunacağını en kestirmeden anlatan sözlerdir.

  savaşlar bundan sonra da olanca hızıyla devam edecek, daha çok bölgesel sorunlar çıkacak, insanlar kendi haklarını daha fazla arayacak ve kaynaklarına sahip çıkma duyguları çok fazla yükselecek. ama savaş artık batı modeli değil, asya savaş tarzında yapılacak, demir değil, ruh ağırlık olacaktır.

  coğrafi alanların doğal yapısına ve şehirleşmenin yoğunluğuna uygun olarak, kır ve şehir gerillacılığı biri diğerine göre daha ağırlıklı olarak uygulanacaktır. bitirilemeyen, uzun, yıkıcı ve kemirici savaşlar, geleceğin modelidir.

  önceden haber alan hazır olur.  kara tohum

Benzer Konular

 1. Kara Enerji Kara Madde Evren (Video)
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2013, 12:50 PM
 2. Ucuz tohum..
  ĐЄŁī ЄکмΞЯ Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 09-09-2010, 02:27 AM
 3. fizik kurallarına uymayan Kara enerji kara madde
  meridyen2 Tarafından Fizik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2010, 12:07 AM
 4. Osman Pamukoğlu'nun Başörtüsü Yaklaşımı
  aysenuratasay Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-10-2009, 03:43 PM
 5. Osman Pamukoğlu
  by gorki Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-07-2009, 07:39 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık