Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Çılgın Türler OUT, Ergenekon IN

Kültür, Sanat Kategorisi Kitap Forumunda Çılgın Türler OUT, Ergenekon IN Konusununun içerigi kısaca ->> Bir dönem 'Çılgın Türkler' ulusalcıların başucu kitabı oldu, yok sattı. Şimdi de 'Ergenekon' çılgınlığı var... OPERASYON SATIŞLARI PATLATTI ERGENEKON operasyonu, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Çılgın Türler OUT, Ergenekon IN

  Bir dönem 'Çılgın Türkler' ulusalcıların başucu kitabı oldu, yok sattı. Şimdi de 'Ergenekon' çılgınlığı var...

  OPERASYON SATIŞLARI PATLATTI
  ERGENEKON operasyonu, konuyla ilgili kitapların satışını patlattı. Operasyonun, emekli paşaların da tutuklandığı son halkasından önceki hafta 600 satan kitap, 1 Temmuz’dan sonraki 6 gün içinde 7 bin 200 adet sattı.

  EN ÇOK İLGİ TAYYAR'A
  Okurların en çok ilgi duyduğu kitapların başında gazeteci Şamil Tayyar’ın “Operasyon Ergenekon-Gizli Belgelerle Karanlık İlişkiler” kitabı geliyor. Tayyar’ın kitabı 12. baskısını yaptı ve 50 binin üzerinde sattı. Diğer bir kitap Bülent Orakoğlu’nun Öcalan’ın Ergenekon üyesi olduğunu iddia ettiği “İhanet Çemberi”, son bir haftada 4 bin 200 adet sattı. Mahir Kaynak ve Ömer Lütfi Mete’nin “Erdoğan Operasyonu” 20 bin basıldıktan sonra geçtiğimiz hafta ikinci baskıya gitti.

  TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ
  Can Dündar ve Celal Kazdağlı tarafından 10 yıl önce yazılan “Ergenekon” kitabı ise türün ilk örneği. Ergenekon soruşturmasının savcısı Zekeriya Öz de, Can Dündar’ı makam odasında birkaç ay önce ‘ağırlamış’, Dündar son gözaltılardan sonra kaleme aldığı yazısında savcıyla ilgili görüşlerini yazmıştı.


  Akşam

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  43
  Mesaj
  587
  Rep Gücü
  2925

  Cevap: Çılgın Türler OUT, Ergenekon IN

  Türünün ilk örneği olan Can Dündar'ın kaleme aldığı 'Ergenekon' adlı kitaba Şamil Tayyar ,Star gazetesindeki köşe yazısında ilginç tespitlerde bulunmuş,sizlerle paylaşayım istedim.

  Ne oldu Dündar, Can’ın mı yandı? Şamil TAYYAR stayyar@stargazete.comBir kamyon, 3 Kasım 1996 günü Türkiye’nin rotasını değiştirdi. Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar görevinden istifa etti, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve TBMM Araştırma Komisyonu Susurluk’la ilgili rapor hazırladı, üzerine onlarca kitap yazıldı, makale döşendi, konferanslar tertiplendi. Şimdi Ergenekon sürecindeyiz. 11 yıl arayla Türkiye’nin gündemine taşınan bu iki skandala reaksiyonlar, ne hikmetse birbirinden çok farklı.

  Ogün; Koalisyon ortağı DYP Susurluk’un üzerine gitmedi, iddialar zaman içinde DYP’de iç kanamaya yol açtı.

  Ogün; Koalisyonun büyük ortağı RP Susurluk için ‘fasa fiso’ dedi. Tuğgeneral Veli Küçük, Orgeneral Teoman Koman, Orgeneral Necdet Üruğ ve Osman Nuri Oduncu’yu meclise gönderemedi.

  Ogün, Medya çok ateşliydi. 11-22 Aralık 1996 tarihleri arasında gazetelerde ilanlar yayınlandı. ‘Gerçek artık gün ışığında’ sloganıyla tüm Türkiye’nin şeffaf biçimde inşasını öngören çağrılar yapıldı.

  Ogün; TÜSİAD, TOBB, Türk-İş, DİSK, TESK kısaca iş ve işveren dünyası Susurluk’un üzerine gidilmesi için kıyamet kopardı.

  Bugün; İktidar partisi, sonu nereye varırsa varsın Ergenekon’la ilgili çete soruşturmasının sonuna kadar yürütülmesini istiyor.

  Bugün; İki emekli orgeneral başta olmak üzere çok sayıda emekli asker Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı, çoğu tutuklandı.

  Bugün; Anamuhalefet Partisi CHP, Ergenekon’un avukatlığına soyundu, iddiaları ‘deli saçması’ olarak tanımladı, soruşturmayı yürüten savcıya ‘eşkıya’ diye bağırdı.

  Bugün; Medya felçli. Karanlık ikna odalarında bekliyorlar.

  Bugün: TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, alkışlar arasında Ergenekon soruşturmasını kınadı.

  Bugün; Susurluk fatihi Fikri Sağlar ile Ergenekon üstadı Can Dündar saf değiştirdi.

  Sol yanağa vurulunca

  Ne oldu da 11 yılda böylesine değişiverdik? Dün çetelerin üzerine gitmediği için siyasi otoriteyi yerden yere vururken bugün çetelerin üzerine giden siyasi iradenin önüne set çekiyoruz?

  Demek ki Susurluk’taki temel kaygımız, çetelerden arındırılmış şeffaf bir yönetim değilmiş. Ya da ‘ötekinin çetesi’ne dokunmakla sınırlıymış. RP ve DYP’nin Susurluk karşısındaki aczini 28 Şubat sürecinde psikolojik harekata dönüştürenler, şimdi iktidarı devirmek için kullanmaya çalışıyorlar.

  Can Dündar’a bakın. ‘Ergenekon’un kitabını yazdım ama bu kadar da değil...’ diyor. Sonra 2.5 saat ifade verdiği Savcı Zekeriya Öz’ün sürekli tespih çektiğine dem vuruyor. ‘Bu çete, Ergenekon değil. Savcı da dinci...’ demeye getiriyor.

  Çünkü, Dündar’ın Ergenekon’u ülkücü mafyadan ibaret. Kurucusu Alpaslan Türkeş, üyeleri Haluk Kırcı, Abdullah Çatlı gibi isimler. Susurluk’ta da bu adamların izleri var. O halde vurun Ergenekon’a. Çünkü: Sağ yanağa tokat, mubahtır.

  Ne zaman fotoğrafın sol yanağı görünmeye, sadece ‘öteki’ değil ‘beriki’ de hesap vermeye başladı, Dündar’ın da arkadaşlarının da Can’ı yandı. ‘Benim çeteme dokunmayın’ dercesine feryat ediyorlar. Öyle ya, çete faaliyetleri sadece Ülkücülerin işi!

  Çetecilik devrim oldu

  Doğan Avcıoğlu önderliğinde sivil-asker karışımı cuntacıların Yön Dergisi’nde pişirdiği 9 Mart darbe girişimini bile bize yıllarca ‘devrim hareketi’ diye ballandıra ballandıra anlattılar. Onlara göre Ülkücüler çete kurar, solcular devrim yapar!

  Nitekim Soner Yalçın, Hürriyet’te dün Ergenekon soruşturmasını 12 Mart muhtırasından sonra cuntacı ekibe açılan meşhur ‘Bomba Davası’na benzetti. Yalçın, askeri ihtilal yapmak, bombalı saldırılar düzenlemek, Boğaz Köprüsü’nü havaya uçurmak gibi bir dizi iddianın yer aldığı soruşturmanın ‘uyduruk’ olduğunu yazdı.

  Sonra Uğur Mumcu’nun şu sözlerine gönderme yaptı: ‘Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Faik Türün üçlüsünde simgelenen emperyalistlerle bütünleşmiş işbirlikçi iç güçler, ulusalcı Faik Gürler-Muhsin Batur-Kemal Kayacan üçlüsünü buna engel görüyorlar ve onları bertaraf etmek istiyorlardı.’

  Şüpheli ölümler

  Mumcu’nun sözünü ettiği isimlerden Oramiral Kemal Kayacan 29 Temmuz 1992 günü İstanbul Göztepe’de Dev-Sol tarafından öldürüldü. Kayacan’ın kızı Fatoş Hataylı, 4 Nisan 2003 tarihli Aksiyon Dergisi’ne şu şüphesini aktardı: ‘Babamın ismi Dev-sol’un yayınladığı ölüm listesinde geçmiyordu. MİT Başkanı Teoman Koman sonradan ‘Göztepe civarında bir büyüğe suikast yapılacağına dair bir duyum almıştık’ dedi. Tabii bu beni çok incitti. MİT biliyorsa, o zaman bizi niye önceden uyarmadı?’

  Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınıp serbest bırakılan Erol Mütercimler’in eski ifadelerini hatırlayın. Mütercimler, Ergenekon’u ilk kez Tümgeneral Memduh Ünlütürk’ten duyduğunu ancak inanmadığını, Oramiral Kemal Kayacan’ın ise kendisine ‘ciddiye almamakla salaklık yaparsın’ dediğini aktarmıştı: ‘Kemal Kayacan’ın öldürülme nedeni bana göre Ergenekon konusunda bilgileri yavaş yavaş kamuoyuna açmaya başlamasıdır.’

  Şimdi de Ardan Zentürk’ün 24 Ocak 2008 tarihli Star’daki yazısına dönelim. Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok cinayetleriyle ilgili bilgi vermek üzere 1991 yılında gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen MİT Müsteşarı Teoman Koman, ‘Yakında bireyleri hedef alan bir terör dalgası yaşanabilir’ deyince Uğur Mumcu espriyle takılmış: ‘Aman paşam böyle bir durum varsa söyleyin dikkat edelim...’ Sonra, 24 Ocak 1993 günü Uğur Mumcu öldürüldü.

  İzliyorum televizyonları, Mustafa Balbay ‘Ben gazeteciliği Uğur Mumcu’dan öğrendim, Ahmet Taner Kışlalı oda komşumdu’ diyor. Bu konuda samimi isen yerin Ergenekon’un karşısıdır, içi değil. Gelin, ‘ülkücü-solcu-dinci’ tasnifine tabi tutmadan tüm çetelerin üzerine gidelim.

  Çağrım sadece Mustafa’ya değil, Can sana da söylüyorum...

Benzer Konular

 1. Evrimdeki Ara Türler Neden Yaşamıyorlar?
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-12-2013, 12:38 AM
 2. Türler Arası Geçiş Formları Yok mu?
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 27-08-2009, 07:20 PM
 3. Çılgın Martı...
  Kadim Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-05-2009, 12:21 PM
 4. İki çılgın ihtiyar
  YukseLL Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 01-03-2009, 03:09 PM
 5. Edebiyat: Tanım-Türler-Kavramlar
  Nil@y Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-11-2006, 07:19 AM
Yukarı Çık