Eserinizi herhangi bir bilgisayar programı yardımı ile yazdınız. Ancak nasıl ekitap haline getireceğinizi bilemiyorsanız, bu bölüm sizler için.

ekitaplar birçok değişik biçimlerde hazırlanabilir. Ancak kolay hazırlanabilir ve ücretsiz olması nedeniyle burada sadece "Microsoft Reader" uyumlu bir elektronik kitap hazırlanabilmesi için izlenecek yollar anlatılmıştır.

Microsoft Word yardımı ile bir elektronik kitap hazırlamak:
EbookExpress sitesi yardımı ile ekitap hazırlamak:
Microsoft Word yardımı ile bir elektronik kitap hazırlamak:

Herkes Microsoft Word 2000 veya Word 2002 (XP) ile yazdığı bir metni kolayca ekitap haline getirebilir. Word dosyalarınızı Microsoft Reader uyumlu ekitap biçimine (LIT) dönüştürmek için yapmanız gereken birkaç adım vardır:

Öncelikle bu çevrim işlemini gerçekleştirecek Word için Microsoft Reader Eklentisi'ni bilgisayarınıza çekmeniz gerekir. Bu eklentinin sağlıklı çalışabilmesi için kullandığınız Word sürümünün 2000 veya 2002 (XP) olması gerekmektedir.

Eğer yazılımınız bu özelliği sağlıyorsa aşagıdaki adımları takip ederek eserinizi ekitap biçimine sokabilirsiniz.

1. Adım
Öncelikle ekitap yaratabilmeniz için gerekli olan Word için Microsoft Reader Eklentisi'ni (Read in Microsoft Reader add-in for Microsoft Word) bilgisayarınıza çekmeniz gerekir.

Yukardaki link yardımı ile çıkan ekranda WordRMR.exe yazısına tıklayınız.
Yükleme penceresinden "Bu programı diske kaydet"i seçiniz.
WordRMR.exe ismi ile bilgisayarınıza çekiniz.

2. Adım
Word Microsoft Reader Eklentisi'ni Word yazılımınıza eklemek:

Bu işlem için:

MS Word programının kapalı olduğundan emin olun.
Az önce bilgisayarınıza çektiğiniz "WordRMR.exe" dosyasını, üstüne çift tıklayarak açın.
Word Microsoft Reader Eklentisi'nin yerleştirilmesi sırasında bilgisayarınız kendini yeniden başlatmak isteyebilir. Yeniden başladıktan sonra da yerleştirme işlemi devam eder.
İşlem bittiğinde Word'ü çalıştırın.
Dosya (File) menüsünde ve Araç Çubuğunda (Toolbar) MSReader'ın ikonu görülecektir.


3. Adım
Word Microsoft Reader Eklentisi ile ekitabınızı yaratmak:

Yazmış olduğunuz kitap dosyanızı son bir kez kayıt ediniz ve Word'ün araç çubuğundaki MSReader butonuna basınız. Eğer bu işlemi yapmadan önce dosyanızı kayıt (Save) etmediyseniz aşağıdaki uyarı çıkar. Ok seçeneğine tıklayınız. Dosyanız otomatik olarak kaydedilecek ve işleme kalınan yerden devam edilecektir.

MSReader'ın penceresi açılacaktır. Eğer gerekiyorsa değişiklikleri yazınız.

Title: Kitabınızın adı
Author: Yazarı
File name: .lit uzantılı olarak dosya adı


This Computer bölümünden Belgelerim (My Documents) / My Library seçeneğini lit dosyasının kayıt edileceği yer olarak seçiniz. OK ile onaylayınız.


İşlemlerden sonra size ekitabınızın kaydedildiği dizini ve işlemin başarı ile sonuçlanıp, sonuçlanmadığını gösterir bir pencere açılacaktır. OK ile onaylayınız.

Ekitabınız okunmaya hazırdır.

EbookExpress sitesi yardımı ile ekitap hazırlamak:

ekitap yaratmanın en kolay yollarından biri de EbookExpress sitesinden yararlanmaktır. Site, herhangi bir yazılım ile yazıp siteye yüklediğiniz eserinizi birkaç saniye içinde ekitaba çevirerek size geri yollamaktadır. Üstelik bu site yardımıyla yaratacağınız ekitaplarınıza kapak da ekleyebilirsiniz. Kaynak metin tipi olarak birçok farklı biçimi de (.htm/.html .doc .rtf .txt ASCII .xml .wps .wpd .wri) desteklediği için kitabınızı Microsoft Word ile yazmak zorunda da değilsiniz.

Öncelikle eserinizi herhangi bir program yardımı ile yazıp yukardaki dosya biçimlerinden birinde kaydedin. Burada dikkat etmeniz gerekli en büyük sorun dosya boyutu. Ne yazık ki denemelerimiz sırasında 700 K'dan büyük dosyaları bu site aracılığı ile ekitap haline getiremedik. Sitede belirtilen, dikkat etmeniz gereken bir nokta da html dosyalarında Cascading Style Sheet (CSS) kullanmamanız gerektiği. Kapak resminizi jpg veya png formatında hazırlayabilirsiniz. Sitede önerilen boyut ise 500x400 pikseldir. Kapak yüklemek sizin tercihinize kalmıştır. ekitap yaratabilmek için şart değildir.alıntıdır