Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  68
  Rep Gücü
  1871

  Okuma Sevgisi

  FARKLI OLABİLMEK, HİZMET ADAMI OLABİLMEK...
  GİRİŞİMCİLİK
  Yıl 1943. Genç Mustafanın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesine çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey, çünkü özel sektör falan yok. Bizimki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Etraftakilerle konuşur, herkese anlatır: Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun. Gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.
  Kardeşim otur oturduğun yerde, maaşını düzenli alıyon mu, almıyon mu
  Alıyorum.

  Eee, o zaman ne karıştırıyon ortalığı, gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan, o kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten. 23 yaşındaki genç memur Ne yapayım, ne yapayım? diye düşünür durur. Sonunda aklına bir fikir gelir, eşine söyler. Eşi önce Deli misin bey? der, ama kocasının bir şeyler üretme, işe yarama çabasını yakından görünce fikri kabullenir. O dönem devletteki amirlerinin çıkardığı tüm engellerin tek tek, binbir güçlükle üstesinden gelir. Çünkü o zaman da şimdiki gibi, Aman bir şey yapmayalım da başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş, çalışmasan da zihniyeti aynen var.

  O bıyıklı, kravatlı, asık yüzlü, sigara kokan, arkalarındaki Atatürk resminden utanmayan, ama ülkesine gram faydası olmayan bürokratları zorlukla ikna eder ve bir eşek alır. İki tane de sandık yaptırır. İki sandığa, kalınlığına göre 180-200 kitap sığar. Sandıkların üstüne Kitap İare Sandığı yazar.


  Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeye başlar. Kütüphaneye de bir yazı asar: Sadece Pazartesi ve Cuma günleri açıyoruz. Köydeki çocuklar şaşırır. Eşeğe bir sürü kitap yüklemiş bir amca, o gariban çocukların küçücük ellerine kitapları verir. Düşünün, Noel Baba gibi. Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var. Eşek de daha gerçek, Mustafa Amca da. Çocuklar bunları okuyun, aranızda da değişin. On beş gün sonra aynı gün gelip alacağım. Aman yıpratmayın, diğer köylerdeki arkadaşlarınız da okuyacak der. Mustafa artık Ürgüpteki kütüphanede bir iki gün durmakta, diğer günler eşeği Yükselle köy köy gezmektedir. Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde alkışlarla karşılarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan, sevinç içinde yeni kitapları beklerler. Mustafa Amcanın ünü etrafa yayılır. Diğer devlet memurları makam odalarında sıcak sıcak oturup iş yapmazken, Mustafanın eşeği Yüksel yediği otu hepsinden fazla hak etmektedir. Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye başlar. Mustafa bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor. Zenith ve Singere mektup yazar: Bana dikiş makinesi yollayın, firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman yazayım der. Zenith dokuz tane, Singer bir tane dikiş makinesi yollar (ilk sponsorluk faaliyeti). Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. On makine yetmediği için sıra oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye. Okuma-yazma oranının düşüklüğünü görünce halkevlerine okuma yazma kursları vermeye gider. Halıcılık kursları başlatır, bölgede halıcılığı canlandırır. Bu arada VALİLİK MUSTAFA HAKKINDA DAVA AÇAR , kendi görev tanımı dışında davranıyor diye. 50 yaşına gelen Mustafa Amca baskıyla E M E K L İ edilir. Mustafa Amca köylüler arasında efsane olur, yıllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir. 2005 yılında Mustafa Amca vefat eder. Tüm Kapadokya çok üzülür, aralarında toplanırlar. Ürgüpe Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini dikerler. Girişimcilik ne biliyor musun? Bulunduğun yere yenilik katmalısın. Mutlaka adım atmalısın. Yaptığın iş olduğu yerde durup duruyorsa, sende bir uyuzluk vardır arkadaş. İnsan var, dokunduğu yere değer katar; insan var, dokunduğu yere değer kaybettirir. Bakın Nevşehirden ve bu ülkeden nice müdür, amir, vali, bürokrat, milletvekili, politikacı geçti; binlercesinin adını kimse hatırlamaz ama Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykeli var.

 2. #2
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573
  Çok anlamlı bir paylaşımdı okuduğum.Teşekkürler.

  okumak ,bir eylemdir yavrum
  kitap kadar kutsal...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Benzer Konular

 1. Hayvan Sevgisi!
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2009, 04:58 PM
 2. Çocuk sevgisi
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-10-2009, 03:50 PM
 3. Anne sevgisi
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-03-2009, 09:44 PM
 4. Evlat sevgisi..
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-01-2008, 11:49 PM
 5. Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisi
  Go[rk]eM Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-11-2007, 11:08 PM
Yukarı Çık