Merhaba

http://www.supermeydan.net/forum/for...read69586.html basligindan alinti;
1965 - Refik Halit Karay, Gazeteci ve yazar (d. 1888) oldu
Gazeteci ve yazar Refik Halit Karay, 1965 yılında 77 yaşında hayata veda etti.

15 Mart 1888'de İstanbul'da doğan Refik Halit Karay, Galatasaray Lisesi'ndeki öğreniminden sonra Hukuk Fakültesi'nde okudu ve bir yandan da Maliye Nezareti'nde çalıştı.

Meşrutiyetin ilanı üzerine okulunu ve işini bırakarak gazeteciliğe başladı. 'Servet-i Fünun' ile 'Tercüman-ı Hakikat' gazetelerinde çevirmenlik yaptı ve yalnızca iki hafta çıkabilen 'Son Havadis' gazetesini kurdu.

Fecr-i Ati topluluğunda yer alan Refik Halit, 'Kalem' ve 'Cem' mizah dergilerinde 'Kirpi' imzasıyla yazılar yayımladı. Ancak, yönetimdeki İttihat ve Terakki Fırkası'na muhalif tutumu yüzünden Sinop'a sürüldü.

Sürgün dönemi Çorum, Ankara ve Bilecik'te devam eden Karay, 1918'de Ziya Gökalp'in çabalarıyla İstanbul'a dönerek Robert Kolej'de Türkçe öğretmenliğine ve gazeteciliğe başladı.

Mütareke yıllarında Hürriyet ve İtilaf Fırkası'na giren Karay, 1922'de 'Aydede' adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı.

Kurtuluş Savaşı'na karşı yazıları ve davranışları nedeniyle zaferden sonra 'Yüzellilikler' listesine alınınca, yurdu terk etmek zorunda kaldı.

15 yıllık sürgün yaşamını Beyrut ve Halep'te geçiren yazar, burada 'Doğruyol' ve 'Vahdet' adlı Türkçe yayımlanan gazeteleri yönetti.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 'Gençlik ve Edebiyat Hatıraları'nda, Atatürk'ün yazılarını çok sevdiği Karay'ın yurda dönmesini istediğini ve İçişleri Bakanı'na bu durumu çözmesini söylediğini, bunun üzerine bakanın Karay'a bir sınır karakoluna teslim olmasını teklif ettiğini, ancak Karay'ın bu çözümü reddettiğini ve 'Yüzellilikler'in affı için 1938'de bir kanun çıkarıldığını yazar.

Refik Halit Karay yurda döndükten sonra yeniden gazeteciliğe başladı, ancak politikayla hiç ilgilenmedi. Tedavi gördüğü Şişli Sağlık Yurdu'nda 18 temmuz 1965'te hayata veda etti.

Ali Canip Yöntem, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Haşim, Celal Sahir gibi sanatçılarla Fecr-i Ati topluluğunu oluşturdu. Türk öykücülüğünün Anadolu'ya yönelmesini sağladı, yapıtlarında akıcı, gündelik konuşma dilini kullandı.

Romanlarında gerçekçilikten popüler romana doğru bir geçiş gösteren Karay'ın önemli yapıtları arasında 'İstanbul'un İki Yüzü', 'Nilgün', 'Bugünün Saraylısı', 'Guguklu Saat', 'Üç Nesil, Üç Hayat' sayılabilir.

Tarihte bugün: 18 Temmuz