Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10
 1. #1
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591

  Tanrı Adva ve Şeytan

  Tanrı Adva ve Şeytan

  Tanrı çok kızgındı. Adva’yı huzuruna çağırttı. Adva insandı ve iki kişiydi. Korkuyla geldiler, diz çöküp beklediler. Öylece beklendi bir süre... Neden sonra şeytan gözüktü, ağır adımlarla yürüyüp Adva’nın arkasında durdu ve doğrudan Tanrı’nın gözlerinin içine bakarak sordu:
  "Ne var, neden çağırdın bizi?"
  Bilirsiniz... Tanrı’nın öfkesi görünmez ama bilinir. Oradaki herkes bildi öfkeyi.
  "Sizi ben yarattım" dedi Tanrı, "ama pişmanım".
  "O halde kendinden utan" diye cevapladı Şeytan. "Sen istedin diye varız, isteğin neyse sen de osun; bizi yoketmek mi istiyorsun? Öldür kendini o halde..."
  Tanrı gözlerini Şeytan’dan kaçırdı, belli belirsiz mırıldandı: "Bilemiyorum, sanırım yapamadığım tek şey bu." Yavaşça Adva’ya eğildi: "ben sizlerin yaratıcısıyım siz de benim yokedicim. Siz yapabilirsiniz bunu."
  Sonra sesi yükseldi, öfkeden çatallandı:
  "Buyuruyorum: yok edin beni!"
  Adva şaşkınlıkla birbirine baktı. Korkuyla konuştular (onlar korkmayı ve konuşmayı pek severdi):
  "Ya diğerleri ne olacak? Kuşlar, böcekler, ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar ve sular, taşlar, kumlar, ışık, gölge... yani dünya ve evren?"
  "Onların bir kısmını zaten yokettiniz;" diyerek kestirip attı Tanrı. "Geriye kalanlar kendi hallerinde daha mutlu olacaklardır; ne de olsa, ben yokolunca siz de yokolmuş olacaksınız; yani Kozmos da yok olacak."
  Adva ürperdiler: "Kaos?"
  "Kaos…" dedi Tanrı… "Orda ne bana, ne de sizin gibi Kozmos üzerine Kozmos icat edenlere ihtiyaç yok… Belki böylesi daha iyi…"
  Adva arkasında düşünceli düşünceli somurtan Şeytan’a dönüp: "Kaosta bize yer yok mudur?" diye telaşla sordular. Şeytan başını kaşıdı, toynaklarını tıkırdadıp boynuzlarını sıvazlayarak : "Sizin için hiç şans yok. Ama belki…." dedi ve sustu.
  "Belki ne?" diye atıldılar Adva. "Söyle tanrı aşkına"
  Şeytan tanrı aşkı lafını duyunca Adva’ya ters ters baktı ve "belki… siz değil, ama Havdem kaosun armonisine ayak uydurabilirler."
  "Onlar da kim?" diyerek gözleri hırsla parladı Adva’nın…
  "Onlar da kim?" diye gürledi Tanrı...
  Bu soruların şiddetinden öne arkaya sallandı Şeytan. "Ne bileyim ben… Böyle birileri ile tanıştırılmışlığım yok. Ben sadece bir olasılıktan bahsettim" diye savundu kendini. "Hem zaten mutlak iyilik yokolunca.." sözün burasında tanrıya bakarak bıyık altından güldü, "mutlak kötülük, yani ben de yok olmayacak mıyım sanıyorsunuz.." İçini çekti.
  Adva umutsuzlukla birbirine baktı; sonra ani bir kararla ayağa kalktı, gidip Tanrı’nın yanına oturdu; hatta iki kişi olduğu için Tanrı biraz yer açmak zorunda bile kaldı.
  "Konuşmalıyız" dedi Adva. "Nedir bu saçmalık? Toparla kendini biraz. Anlat bize. Sorun nedir?" Bunları söylerken ellerini dostça Tanrı’nın omuzlarına koydu, gözlerinin içine sıcaklıkla baktı. Bu sahneyi şaşkınlıkla seyreden Şeytan, kendini tutamayıp gülmeye başladı. Adva hışımla Şeytan’a dönerek: "Senin yüzünden olmalı… Biz aslında iyi varlıklarız, sana uyduk kendi doğamızdan uzaklaştık, Babamızı küstürdük pis Şeytan" diye hırladılar. Şeytan daha çok gülmeye başladı.
  "Hadi ordan salaklar" diye mırıldandı Tanrı. "Siz neyseniz osunuz. Kim soktu aklınıza aslında iyi olduğunuzu?"
  Adva itiraz etti: "Aslında iyi olmasak sevme gücümüz nerden geliyor?"
  Tanrı tam cevap vercekti ki, vazgeçip ayağa kalktı, arşivine doğru gitti. Cebinden gözlüklerini çıkarıp taktı ve yığınlarca şeyin içinden bir kağıt parçasını çıkardı, biraz yukarı kaldırıp "Işık, aydınlat!" buyurdu. Işık, kayıtsızca aydınlattı kağıt parçasını. "Sizlerden biri yazmış" diyerek gözlerini kıstı Tanrı ve okumaya başladı:
  Konuşmayı öğretecekti Tanrı karga’ya:

  "Sevgi" dedi. "Sevgi, de."
  Karga ağzını açtı ve bir köpekbalığı indi denize,
  Dibe doğru yol aldı, kendi derinliğini kavrayarak.
  Hayır, hayır," dedi Tanrı, "Sevgi, de. Dene bir daha, SEVGİ."
  Karga ağzını açtı ve bir karasinek, bir çeçesineği, bir sivrisinek
  Fırlayıp uçtular aşağılara,
  Her biri kendi pislik yuvasına doğru.

  "Son bir kez deneyelim," dedi Tanrı. "haydi, SEVGİ."
  Karga sarsıldı, ağzını açtı, öğürdü ve
  Erkeğin gövdesiz dev başı
  Yuvarlanıverdi dünyaya, fırıl fırıl gözleri,
  Yakınan sesiyle

  Ve Karga öğürdü yeniden, Tanrı kendini toparlayamadan
  Ve kadının bacakarası kenetleniverdi boğazına erkeğin, sıktı.
  Çimenlerin üstünde yuvarlandılar ikisi.
  Tanrı araya girmeye çalıştı, sövdü, ağladı.
  Suçlu suçlu uçup gitti Karga.(1)

  Tanrı okumayı bitirdi, "karga meselesini biraz abartmış, ama olay üç aşağı beş yukarı böyleydi" diyerek kağıdı arşive doğru fırlattı. Adva hırsla konuştu: "kendi beceriksizliğinin suçunu şimdi bize mi yüklemeye çalışıyorsun!"
  "Neyseniz osunuz" dedi Tanrı.
  Adva sakin olmaya çalışarak ama tam da başaramayarak sordu: "Ya özgürlük, eşitlik, kardeşlik? Bunlara ne dersin?"
  Şeytan bu sözleri duyunca öyle eğlendi ki, toynaklarının çınlaması dinsin diye bir süre bekledi Tanrı. Sonra alayla sordu: "Ne, ne, ne, nerde, nerde, nerde?"
  Adva sesine inandırıcı bir ton vermeye çalışarak: "Bunların üzerinde çalışıyoruz" diye cevapladı.
  Tanrı ağır ağır yürüdü ve yerine oturdu. "Sizi tanıyorum" diye söze başladı. "Siz tembel yaratıklarımsınız." Gözlüklerinin üzerinden Adva’yı süzerek devam etti: "Bu huyunuz benden geçmiş olmalı. Her varlık gibi, mümkün olan en az enerji ile varolmayı istersiniz. Boyun eğme kolayınıza gelir. Ne zaman ki, varlığınızı sürdürmek için gereken enerji dayanılmaz boyutlara ulaşır ve durumu değiştirmek için gerekenden daha fazla hale gelir, o zaman başkaldırırsınız. Sonra? Kendinize yeni yöneticiler bulursunuz alelacele. Kim uğraşacak o kadar çok fikirle? Düşünmek en yorucu iş sizin için. Birileri düşünsün ve ne yapacağınızı söylesin, hatta yaptırsın. Yeni bir boyuneğme yeni bir enerji tasarrufu." Adva huzursuzca yerinde kıpırdanıp tam itiraz edecekti ki, Tanrı eliyle onları susturdu ve devam etti: "Eşitlikten anladığınız ise aynılaşmadır. Yoksa, eşitlik yani her birinizin, biraradalığınıza değiştirici etki özgürlüğünde eşitlenmesi sizi yorar. Pikniğe gittiğinizde bile, mangalı nereye kuracağınıza karar verene kadar yorulursunuz, keyfiniz kaçar. Ha bir de kardeşlik vardı di mi… Babil kulesi vak’ası ile o meselede birlikte epey yol katetmiştik sanırım" dedi ve acı acı güldü. "Arşivde uzun bir kardeşlik uygulamaları dökümü olacaktı; Habil ve Kabil ile başlayan uzun bir liste." diyerek tam yerinden doğrulacaktı ki, başları öne eğik Adva onu durdurdu: "Tamam gerek yok, aynı liste bizde de var"
  Tam bu sırada Şeytan söze girdi: "Son projemizi henüz tamamlayamadık, o ne olacak?"
  "Neymiş o?" diye sordu Tanrı.
  "Küreselleşme" diye yanıtladı Şeytan; ve heyecanla projeyi anlatmaya koyuldu:
  "Şimdi bakın… bunlar (eliyle Adva’yı işaret ederek) dünya üzerinde devlet devlet, ülke ülke ayrılmış durumda ya… Diyorum ki, neden bütün bu devletler birbirlerine rakip gibi davranacakları yerde, bir organizma gibi entegre olmasınlar? Baş, gövde ve bacaklar? Tıpkı dünyanın tümünü kaplayan dev bir yaratık gibi. Her devlet bu yaratığın bir uzvu, bir hücresi gibi olsa? Böylece tüm organizma bir beyinle yönetilebilir ve..."
  Tanrı Şeytan’ın sözünü kesti: "Marry Shelley kulumun Dr. Frankenstein kitabındaki yaratık gibi mi?" Şeytan durakladı, Tanrı sordu: "Sonu nasıldı o kitabın?" Adva ve Şeytan susmayı tercih ettiler, Tanrı arşivine bakmaya üşendi.
  Uzun bir suskunluk oldu. Kimsenin içinden konuşmak gelmedi.
  Neden sonra, Şeytan da yanlarına geldi; biraz yana kayıp ona da yer açtılar, oturdu. Hep birlikte "Neysek oyuz" diye içgeçirdiler. Bir süre sonra Tanrı "yeni bir big bang için mecalim var mı?" diye düşünmeye koyuldu; Adva ve Şeytan ise küreselleşme projesi üzerine tatlı tatlı sohbete koyuldular. O gün kimse, yok olmaktan ve yok etmekten bir daha bahis açmadı.


  kaynak

 2. #2
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Bunu edebiyat bölümüne ekledigimde, basligin ve yazarlarin oyununa gelen yönetici arkadaslar tutup ilk 'dini hikayelere' sonra tahminimce, defalarca okumalarina ve günlerce üstünde düsünüp aralarinda uzun uzun tartismalar neticesinde 'diger dinler' bölümene 'layik' görerek hakettigini esere verdiler.

  Ne yalan söyleyim ben cok eglenmistim... Ciddi ciddi, yok peygamber öyle demedi, bunlar yalan yanlis diye söz edenlere ve konuyu nereye ekleyecegine karar veremeyen yöneticilere.

  Simdi bu eserin ardinda bir yönetici görünce aklima geldi :)

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bunu edebiyat bölümüne ekledigimde, basligin ve yazarlarin oyununa gelen yönetici arkadaslar tutup ilk 'dini hikayelere' sonra tahminimce, defalarca okumalarina ve günlerce üstünde düsünüp aralarinda uzun uzun tartismalar neticesinde 'diger dinler' bölümene 'layik' görerek hakettigini esere verdiler.

  Ne yalan söyleyim ben cok eglenmistim... Ciddi ciddi, yok peygamber öyle demedi, bunlar yalan yanlis diye söz edenlere ve konuyu nereye ekleyecegine karar veremeyen yöneticilere.

  Simdi bu eserin ardinda bir yönetici görünce aklima geldi :)
  Merhaba

  Formumuzun anlasilamamis kayip bir degeri.
  Nedense onun yazilari
  Yoneticilerimizin algi seviyelerinden yuksek.
  Devamli yanlis anlasildigindan yakindigina gore,
  Demek erkeklerde de var mis,bu kimlikler....

 4. #4
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Eğlenmeye devam et daha çok şeyy göreceksin...:))
  Spartaküs ciddi bir değer evet sevgili Mopsy ve dikkatinden kaçmasın onu anlayan bir kadın...:))

  Algı bazen dağınıktır...

 5. #5
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı Guney´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eğlenmeye devam et daha çok şeyy göreceksin...:))
  Spartaküs ciddi bir değer evet sevgili Mopsy ve dikkatinden kaçmasın onu anlayan bir kadın...:))

  Algı bazen dağınıktır...
  Merhaba

  ... onu anlayan bir kadın...
  Sizde sn.Spartakus gibi ayni konuyu
  Ayni yere yani Edebiyat basligina actiginiza gore
  Ve;
  ... Spartaküs ciddi bir değer...
  Dediginize gore...

  Ve yine;

  Sn.Spartakusu anlayan tek kadin
  Siz oluyorsunuz!,
  Baglaminda ona yuklediginiz
  DEGER'e sizde sahip bulunuyorsunuz!

  Sanki bu biraz:
  " Baskasi uzerinden kendisini ovmek "
  Gibi oluyor ama neyse.....

 6. #6
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Öylesi eglendirmiyor artik nedenini art niyet aradiklarindan diye düsünmeye baslayali Sevgili Güney. Yordu beni, onlardan nefret etmedigimi, tek farkimizin düsüncede oldugu, insan oldugumuzu, icleri rahat etsin diye hakli haksiz esasen bi bok bilmedigimi iddia ettigim kabaca ifademiz. Pek takmiyorum artik, gercekten ön yargilari yikmak zor is.

  Bu foruma ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi senin bana yaklasimin, icten samimiyetin olmasa suana kadar onca küfrü yedikten sonra kolay kolay durmazdim burda... Eger bir deger söz konusu ise o da senin degerinin bize kattigi prestijdir sevgili dostum, benden degil. Eyvallah.

 7. #7
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba

  ... onu anlayan bir kadın...
  Sizde sn.Spartakus gibi ayni konuyu
  Ayni yere yani Edebiyat basligina actiginiza gore
  Ve;
  ... Spartaküs ciddi bir değer...
  Dediginize gore...

  Ve yine;

  Sn.Spartakusu anlayan tek kadin
  Siz oluyorsunuz!,
  Baglaminda ona yuklediginiz
  DEGER'e sizde sahip bulunuyorsunuz!

  Sanki bu biraz:
  " Baskasi uzerinden kendisini ovmek "
  Gibi oluyor ama neyse.....
  Evet öyle onun üzerinden payeleniyorum ne olmuş yani..
  ben bir megolomanım..

  sizin söylemenize gerek yokki ben zaten hep kendimi överim...
  neyse....(bu sizin neysenize cevap neyse)

 8. #8
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öylesi eglendirmiyor artik nedenini art niyet aradiklarindan diye düsünmeye baslayali Sevgili Güney. Yordu beni, onlardan nefret etmedigimi, tek farkimizin düsüncede oldugu, insan oldugumuzu, icleri rahat etsin diye hakli haksiz esasen bi bok bilmedigimi iddia ettigim kabaca ifademiz. Pek takmiyorum artik, gercekten ön yargilari yikmak zor is.

  Bu foruma ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi senin bana yaklasimin, icten samimiyetin olmasa suana kadar onca küfrü yedikten sonra kolay kolay durmazdim burda... Eger bir deger söz konusu ise o da senin degerinin bize kattigi prestijdir sevgili dostum, benden degil. Eyvallah.
  Merhaba

  Lirik,
  Acikli,
  Orselenmis...

  Sn.Spartakus siz cok
  Kucuk Emrah filimleri izlediniz mi?

  ... ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi ...

  Onlara da kufurlu sozler kullandiniz mi?
  Onlar da sizi mesajlarinda uyardilar mi?
  Onlara da baslik disi Sloganlari bilgi diye sattiniz mi?
  Onlarada mesajlarinizda;
  Allah cc,
  Muhammed as,
  Ve Kur'an hakkinda olmayanlari soyledinizmi?

  Onlarla olan yazismalarinizda
  Kur'an'a saldirdiniz mi?

  Onlarada Kur'an boyle diyor deyip
  Bir yalani one surdunuz mu?
  Onlarda direk Kur'an'i yazinca;
  "Diyanet tefsiri boyle yaziyor"
  Dediniz mi?

  Diyanetin tefsirini onlarda foruma yazdilar mi?
  YALAN aciga cikinca onlarda kufurlu konustunuz mu?
  Onlarda sizi mesajlariyla;"Agziniza aci biber sureriz "diye uyardilar mi?

  Onlarada..........

 9. #9
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Alıntı spartaküs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öylesi eglendirmiyor artik nedenini art niyet aradiklarindan diye düsünmeye baslayali Sevgili Güney. Yordu beni, onlardan nefret etmedigimi, tek farkimizin düsüncede oldugu, insan oldugumuzu, icleri rahat etsin diye hakli haksiz esasen bi bok bilmedigimi iddia ettigim kabaca ifademiz. Pek takmiyorum artik, gercekten ön yargilari yikmak zor is.

  Bu foruma ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi senin bana yaklasimin, icten samimiyetin olmasa suana kadar onca küfrü yedikten sonra kolay kolay durmazdim burda... Eger bir deger söz konusu ise o da senin degerinin bize kattigi prestijdir sevgili dostum, benden degil. Eyvallah.
  Renklilik bazen fazla can sıkar,bazende gülüp geçmek rahatlatır.
  Sen Güneyin dostu bilirsinki Güneyde çok fazla "tü kaka" muamelesi gördü o yüzden seni anlamak zor değil hissetiklerini hissetmekte.
  Değerler önemlidir bende..
  sende öylesin..
  sağol hep buralarda ol dostum..

 10. #10
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba

  Lirik,
  Acikli,
  Orselenmis...

  Sn.Spartakus siz cok
  Kucuk Emrah filimleri izlediniz mi?

  ... ilk geldigimde 'sohbet arkadaslarimizin', beni lanetlemelerine, asagilamalarina karsi ...

  Onlara da kufurlu sozler kullandiniz mi?
  Onlar da sizi mesajlarinda uyardilar mi?
  Onlara da baslik disi Sloganlari bilgi diye sattiniz mi?
  Onlarada mesajlarinizda;
  Allah cc,
  Muhammed as,
  Ve Kur'an hakkinda olmayanlari soyledinizmi?

  Onlarla olan yazismalarinizda
  Kur'an'a saldirdiniz mi?

  Onlarada Kur'an boyle diyor deyip
  Bir yalani one surdunuz mu?
  Onlarda direk Kur'an'i yazinca;
  "Diyanet tefsiri boyle yaziyor"
  Dediniz mi?

  Diyanetin tefsirini onlarda foruma yazdilar mi?
  YALAN aciga cikinca onlarda kufurlu konustunuz mu?
  Onlarda sizi mesajlariyla;"Agziniza aci biber sureriz "diye uyardilar mi?

  Onlarada..........
  Neden öfkelisiniz?
  Bir kaç gündür dikkatimi çekiyorda eski sakin halleriniz yer değiştirmiş gibi...
  sakın bu "şeytan ayetleri" den olmasın..:))
  olmasın olmasın...

Benzer Konular

 1. Yorum: 20
  Son mesaj: 22-05-2010, 10:01 AM
 2. şeytan
  erman_tek Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-10-2009, 12:25 PM
 3. şeytan ayetleri I : tanrı adva ve şeytan
  spartaküs Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 01-10-2009, 02:17 PM
 4. Tanrı ve şeytan
  shgiptare Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-01-2009, 01:36 AM
 5. Ey Şeytan!
  dogangunes Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 10-04-2008, 11:23 PM
Yukarı Çık