+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

KONSTANTINOS KAVAFİS / Sanat Her Zaman Yalan Söylemez mi?

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Edebiyat Forumunda Bulunan KONSTANTINOS KAVAFİS / Sanat Her Zaman Yalan Söylemez mi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Dedin, "Bir başka ülkeye, bir başka denize gideceğim. Bundan daha iyi bir başka kent bulunur elbet. Yazgıdır yakama yapışır nereye

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39039

  KONSTANTINOS KAVAFİS / Sanat Her Zaman Yalan Söylemez mi?

  Dedin, "Bir başka ülkeye, bir başka denize gideceğim.
  Bundan daha iyi bir başka kent bulunur elbet.
  Yazgıdır yakama yapışır nereye kalkışsam;
  ve yüreğim gömülü bir ceset sanki.
  Aklım daha nice kalacak bu çorak ülkede.
  Nereye çevirsem gözlerimi, nereye baksam
  hayatımın kara yıkıntıları çıkıyor karşıma,
  yıllarıma kıydığım, boşa harcadığım."

  Yeni ülkeler bulamayacaksın,
  başka denizler bulamayacaksın.
  Bu kent peşini bırakmayacak.
  Aynı sokaklarda dolaşacaksın.
  Aynı mahallede yaşlanacaksın;
  aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
  Bu kenttir gidip gideceğin yer.
  Bir başkasını umma-


  Bir gemi yok, bir yol yok sana
  Değil mi ki, hayatına kıydın burada
  bu küçücük köşede, ona kıydın demektir bütün dünyada.


  Çeviren: Barış Pirhasan, Erdal Alova
  karakutu.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39039
  Hiç kırda yaşamadım. Başkaları gibi kısa süreler için bile kırlık bir yerde kalmadım. Buna karşlılık kırları övdüğüm bir şiir yazdım; dizelerimi kırlara borçlu olduğumu söylüyorum bu şiirde. Pek övgüye değer bir şiir değil sanırım. Yazılabilecek en az içten şeylerden biri: kusursuz bir yalan. Oysa şimdi kendi kendime soruyorum: gerçekten bir içtenlik eksikliği mi bu? Sanat her zaman yalan söylemez mi zaten? En çok yalan söylediği zaman, en yaratıcı olduğu zaman değil midir? O dizeler yazıldıysa, sanatın bir etkinliği değil mi bu? (O dizelerin kusurları, kuşkusuz içtenlik eksikliğinden gelmiyor: en içten heyecanlara kapıldığında, çoğu kez başarısız oluyor insan.) Bu dizeleri kurduğumda sanatsal bir içtenliğim yok muydu? Düşgücüm sanki gerçekten kırda yaşamışım gibi çalışmıyor muydu?
  5.7.1902

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39039
  Kendimde olağanüstü yetiler bulunduğunu hissediyorum. İnanıyorum ki isteseydim büyük bir doktor, bir avukat, bir maliyeci, bir mühendis olabilirdim. İki şey gerekirdi bana: öğrenmek için zaman ve yazından vazgeçmek için istenç gücü. Düşüncemin bir yanılsaması mı bu dersiniz? Yeteneklerimi biraz fazla önemsemek mi? Ya da bütün yazarlarda ortak, doğal bir şey mi? -Bütün yazarların sahip olduğu bir güç mü demek istiyorum. Her türlü pratik çalışma, bana kolay geliyor. Ama şunu da kabul etmeliyim: bu kanıda olmama karşın, bana gerekli zaman tanınmazsa, pratik yaşamda başarı göstermem olanaksız. Ama o zaman da genel kategoriye düşüyorum: zaman verilen her insan, orta yetenekte bile olsa, başarılı olabilir. Ama hayır; beni üstün kılan -buna inanıyorum- çok daha az zamana gereksinmem olması. Yine de pratik işlerde başarılı olamayacağımın bilincindeyim, çünkü ruhumu yaralayacak bir zorlama yapmadan, yazın banke-ing'ini derin benliğimden koparıp atmam olanaksız.

  Aklıma başka bir şey geliyor. Bu içimde duyduğum yetenek, pratik işler karşısında duyduğum rahatlığın ortaya çıkardığı yetenek, yazından, sürekli kafa yormaktan,düşgücünün sharpening'inden gelmiyor mu acaba? Acı çekmeden düşgücü'nü yadsımaya zorlayabilseydim kendimi, belki gücümü de yitirirdim ve pratik işler, sıradan insanlara olduğu kadar zor gelebilirdi bana. Ama sanmıyorum. Yetenek işte burada. Benim zayıflığım -Ya da gücüm, sanatsal çalışmaya iyi kötü bir değer veriliyorsa- yazını, ya da daha doğrusu Düş gücü’nün o tadına doyulmaz çalkantısını yadsımayışımda.
  18.8.1902

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39039
  3.

  Gerçek ve Yalan var mıdır? Ya da yalnızca Yeni ve Eski mi vardır -Yalan, Gerçeğin Yaşlılığı mıdır yoksa?


  4.

  Sık gözlemlerim: sözcüklere pek önem vermez insanlar.

  Açıklayayım. Sıradan bir insanın (sıradan sözcüğüyle aptal demek istemiyorum, yalnızca özellikleri olmayan birinin) bir kanısı vardır, bir kurum ya da basmakalıp bir düşünceye karşı çıkar; ama büyük çoğunluğun tersini düşündüğünü bildiği için susar; konuşmanın gereksiz olduğuna ve hiçbir şeyi değiştiremeyeceğine inanmıştır çünkü.

  Oysa büyük bir yanılgı bu. Ben başka türlü davranırım. Diyelim ki ölüm cezasına karşıyım. İlk fırsatta söylerim bunu; söylediklerimin, egemen güçleri hemen yarın ölüm cezasını kaldırmaya iteceğini sandığımdan değil; bunun benim düşüncemin utkusuna katkıda bulunacağına inandığım için. Kimsenin benimle aynı düşüncede olmaması pek önemli değildir. Sözlerim yitip gitmez nasıl olsa. Belki biri yineler onları, dinleyecek ve hesaba katacak birilerinin kulaklarına ulaşırlar. Belki bugün aynı düşüncede olmayanlardan biri, daha sonra, başka ve daha uygun koşullarda anımsar onları; belki aklı yatar ya da en azından sarsılır. Eylem'i gerektiren başka toplumsal konular için de bu böyle. Çekingen biri olduğumu biliyorum ben, eyleme geçmek elimde değil. Ama sözlerimin yararsız olduğunu sanmıyorum. Bir başkası eyleme geçer bir gün, ama benim, bu çekingenin sözleri, onun eylemini kolaylaştırır. Araziyi temizleyip düzler.
  9.11.1902

Benzer Konular

 1. Yorum: 4
  Son mesaj: 08-03-2010, 10:44 PM
 2. bir kere yalan söyleyen, bunu her zaman yapar mı?
  oylesine_07 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 17-08-2009, 09:40 AM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-07-2008, 12:48 PM
 4. Erkekler neleri söylemez ?
  Nil@y Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-06-2008, 08:00 PM
 5. Erkekler Bunları Söylemez
  Runaw@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-11-2007, 08:20 PM
Yukarı Çık