Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

AKBABA-Kafka

Kültür, Sanat Kategorisi Edebiyat Forumunda AKBABA-Kafka Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba! Bir akbaba vardı, ayaklarımı gagalıyordu. Çizme ve çoraplarımı didik didik etmiş, sıra ayaklarıma gelmişti. Durup dinlenmeden gagalıyordu; arada bir ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  AKBABA-Kafka

  Merhaba!

  Bir akbaba vardı, ayaklarımı gagalıyordu. Çizme ve çoraplarımı didik didik etmiş, sıra ayaklarıma gelmişti. Durup dinlenmeden gagalıyordu; arada bir havalanıp çevremde tedirgin dolanıyor, sonra yine çalışmasını sürdürüyordu. Derken bir Bay geçti karşıdan, bir vakit durumu izledi, sonra niçin akbabaya ses çıkarmadığımı sordu.
  “Ne yapabilirim ki!” dedim. “Geldi, haydi gagalamaya başladı; kuşkusuz ilkin kovmak istedim, hatta boğacak oldum kendisini; ancak böyle bir hayvanın gücüne diyecek yok.
  Baktım hemen suratıma atlayacak, ben de ayaklarımı gözden çıkarmayı uygun buldum; artık didik didik edilmelerine de bir şey kalmadı.” -
  “Vallahi bilmem ki neden bunca işkenceye katlanıyorsunuz!” dedi Bay.
  “Bir kurşun akbabanın işini görür hemen.”
  - “Ya?” diye sordum ben. “Peki bunu siz yapar mısınız?”
  - “Hayhay!” dedi Bay.
  “Yalnız eve kadar gideyim de silahımı alıp geleyim. Bir yarım saat daha bekleyebilir misiniz?”
  - “Bilmem,” diye yanıtladım ben ve bir süre acıdan kaskatı kesildim, ardından dedim ki:
  “Ne olur, siz gene bir deneyin!”
  - “Peki, peki!” dedi Bay. “Bir koşu gider gelirim.”
  Biz konuşurken, akbaba gözlerini bir Bay’a, bir bana çevirmiş, sessiz sakin bizi dinlemişti. Şimdi görüyordum ki, bütün söylenenleri anlamıştı; ansızın havalandı,hız almak için alabildiğine geriye kaykılıp usta bir mızrak atıcısı gibi gagasını ağzımdan içeri daldırdı, derinlere gömdü.
  Ben sırtüstü yıkılırken, onun tüm çukurları dolduran, tüm kıyılardan taşan kanımın içinde kurtuluşsuz boğulup gittiğini görerek rahatladım.
  Franz Kafka

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Köprü

  Katı ve soğuktum, bir köprüydüm, bir uçurum üzerinde uzanmış yatıyordum. Bir yakaya ayak uçlarım, öbür yakaya ellerim gömülmüştü; çatlayıp dökülen balçık toprağa sımsıkı geçirmiştim dişlerimi. Giysimin etekleri iki yanımda uçuşuyor, derinlerde o buz gibi suyuyla alabalıklı dere gürül gürül akıyordu.

  Hiçbir turist yolunu şaşırıp da bu geçit vermez yücelere uğramıyordu, henüz haritalara geçirilmemişti köprü. Böylece uçurum üzerinde uzanmış yatıyor, bekliyordum; çaresiz bekliyordum. Bir köprü bir kez kurulmaya görsün, yıkılıp çökmedikçe kurtulamaz köprülükten. Bir gün akşama doğruydu -birinci akşam mı, bininci akşam mı, bilmiyorum- düşüncelerim aralıksız bir karmaşa içinde yüzüyor, boyuna çemberler çiziyordu. Yazın bir akşamüzeri -her zamankinden daha boğuk çağıldıyordu dere- ansızın bir insanın ayak seslerini işittim.  Bana doğru, bana doğru! Uzan, gerin köprü, çekidüzen ver kendine, korkuluksuz ahşap köprü; sana kendini emanet edeni elinden tut, adımlarındaki güvensizliği sezdirmeden yok et ve baktın sendeliyor, göster kim olduğunu, bir dağ tanrısı gibi fırlatıp onu kayaya at!

  Adam gelip bastonunun demir ucuyla şöyle bir yokladı beni, sonra yine bastonunun ucuyla giysimin eteklerini kaldırıp üzerimde düzeltti. Bastonunun ucunu çalı gibi saçlarıma daldırdı ve belki yabancı bakışlarını çevresinde gezdirip uzun süre öylece tuttu. Ama derken -o anda dere tepe adamın peşinden seğirtiyordum düşümde- her iki ayağıyla sıçradığı gibi karnımın orta yerine gelip dikildi.

  Müthiş bir acıyla korkudan donakaldım; kim olduğundan şuncacık haberim yoktu.

  Bir çocuk mu?
  Bir düş mü?
  Bir eşkiya mı?
  Canına kıymak isteyen biri mi?
  Bir baştan çıkarıcı mı? Bir yok edici mi?

  Ve onu görmek için arkama döndüm. Köprü arkasına dönüyor!

  Henüz dönmem sona ermemişti ki; birden çökmeye başladım, çöktüm ve çok geçmeden paramparça oldum, doludizgin akan sularda şimdiye dek beni hep sessiz sakin süzüp durmuş çakılların şişlerine geçirildim.

  Franz Kafka

Benzer Konular

 1. Franz kafka
  mopsy Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 26
  Son mesaj: 28-01-2015, 09:26 PM
 2. Kafka on the Shore
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-02-2012, 12:11 PM
 3. Ellerim , Kafka
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-01-2010, 10:11 AM
 4. Kafka İle Röportaj
  İnci Tarafından Üyeler ile Röportaj Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 22-10-2009, 04:13 PM
 5. Franz Kafka: Kafka'dan Seçme Aforizmalar
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 27-09-2009, 12:26 AM
Yukarı Çık