Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Sarılabilme İhtimali

Kültür, Sanat Kategorisi Edebiyat Forumunda Sarılabilme İhtimali Konusununun içerigi kısaca ->> İnsanoğlu sarılmayı ne zaman ve nerede fark etti veya keşfetti ? Bu sorunun kesin olan tarafı yanıtının tam olarak bilinmezliğidir.Tarihler ...

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Sarılabilme İhtimali

  İnsanoğlu sarılmayı ne zaman ve nerede fark etti veya keşfetti ? Bu sorunun kesin olan tarafı yanıtının tam olarak bilinmezliğidir.Tarihler böyle bir kaydı tutmamışlardır.böyle bir kayıtsızlığın eksiklik olduğunu kaç kişi düşünmüştür acaba.

  İnsanoğlu sarılmaya neden ihtiyaç duymuştur.Vahşi hayvanlardan korktuğu için olabilir.Sevgi ihtiyacından sarılmış olabilir.Ölüm karşısında bir savunma olarak sarılmış olabilir. Ki Eric FROMM tüm edimlerimizin altında yatan temel nedenin ölüm korkusu olduğunu söyler.Bir açlığı doyurmak için sarılmış olabilir. Doğada sarılabilecek yegane varlığın insan olduğunu kavrayarak sarılmış olabilir. Her ne kadar son yıllarda hayvanlara sarılmayı insana sarılmadan daha önemli gören bir kitle oluşmuşsa da. Çaresizliğinden sarılmış olabilir. Cinselliğin bir boyutu olarak sarılmış olabilir. Bu ihtimallere daha bir o kadar ve hatta daha fazla seçenek eklenebilir. Ama kesin bir tarafı var ki sarılma insanın insana bağışladığı bir güzelliktir.

  İnsanın insan tenini bedeniyle algıladığı sarılmanın sağaltıcılığı nereden geliyordur acaba.Avrupa’da bulunan hasta yataklarının üçte ikisinde ruhsal problemleri olan insanlar yatıyorlarmış.Acaba bunun nedeni sarılmanın Avrupa’da eksikliği midir? Sarılmaya farklı toplumların tepkileri nedir hiç düşündünüz mü?Mesela bizde iki erkeğin kol kola dolaşması normalken batı da çok farklı anlamlara tekabül edebilmekte.

  Sarılmanın güzelliğine bir de sarılabilecek değerde bir insan bulunca ortaya çıkacak güzelliği insanın güzellik dağarcığı yetmiyordur kesin.Bunu kulağın duyabildiği ses frekanslar gibi düşünmek gerek.Kulağımız nasıl ki belirli frekansların altındaki ve üstündeki sesleri alamıyorsa beynimiz de bazı güzellikleri algılayamıyor. Ya da sarılmalarımıza iğrenç açlık ve amaçlar yükleyerek çirkinleştiriyoruz. Bir politikacının seçim döneminde yoksul bir çocuğa sarılmasını düşünün. Ya da abazanın birinin hiç tanımadığı bir hayat kadınına sarılmasını. Bunu insanın yoksulluğu olarak almak gerek.

  Sarılmalar iyi niyetle ve sevgiyle birleştiği zaman torbalar dolusu ilacın yapamayacağı etkiye sahiptir.Çünkü bu yaşlı gezegende sevgiye yanıt vermeyecek tek canlı nesne yoktur.

  Yüreğin getirdiği sarılmalarınız var mıdır?Yoksa yazık olmuştur derim. Çıkarsız beklentisiz sarılmalar.Bir açlığa veya yoksulluğa yaslanmayan sarılmalar.Eğer sarılacağınız biri ve önüne geçilemez bir sarılma arzunuz yoksa bu yazıyı okuyarak geçirdiğiniz zamana da yazık oldu.


  Mehmet BEYAZTAŞ

  Kaynak

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Sarılabilme İhtimali

  Benim var
  En kısa müsait zamanda İzmir'e gidip mavime sarılacağım

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Sarılabilme İhtimali

  Dokunma duyusu , sarilma arzusu, dogar dogmaz bebek annesi tarafindan sasilir. sarilma bir ihtiyactir. Kadinlar daha fazla ihtiyac duyar bunun sebebi sosyal olarak erkegin ozerk yapiya sahip olmasidir. Toplum Erkegi pohpohlarken sarilma ihtiyacini eksiltme yonundedir. Eger sarilma gudunu devam ettirirsen erkek degilsindir.
  Icgudusel degil erkekteki ozerklik sadece toplumsal kulturel baski. yoksa ana kuzusu olan cok ana kuzusudur ayiramazssiniz. onunla evlenemezssiniz.


  paylasim icin tesekkurler.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Rep Gücü
  34628

  Cevap: Sarılabilme İhtimali

  İnsanoğlu sarılmayı farketmedi, öğrenmedi.

  Zaten biliyordu..
  Doğuştan, içgüdüsel olarak biliyordu zaten.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Sarılabilme İhtimali

  Sarılmalar iyi niyetle ve sevgiyle birleştiği zaman torbalar dolusu ilacın yapamayacağı etkiye sahiptir.Çünkü bu yaşlı gezegende sevgiye yanıt vermeyecek tek canlı nesne yoktur.

  çok güzel anlatımdı..yürekten gelen sarılmanın yerini ne tutabilirki

Benzer Konular

 1. Doğru İnsanı Bulma İhtimali 285 Binde 1
  YukseLL Tarafından İnsan İlişkileri Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 18-09-2010, 04:33 PM
Yukarı Çık